DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi [email protected] | 0542 215 80 80

Bel Egzersiz Programı

Egzersiz bel fıtığı başta olmak üzere çeşitli bel ağrılarının tedavisinin önemli bileşenlerinden biridir. Fiziksel aktivite yoluyla kendi tedaviniz için inisiyatif almanız ağrıyı azalttığı gibi uzun dönemde bel sağlığını arttırır.

Bel egzersiz programı için buraya tıklayın.

Bel fıtığı gibi sorunlara bağlı ağrılar, şikayetlerin yatışması için 1-2 günlük istirahat gerektirebilir. Ancak daha uzun süre yatakta kalma isteğinize karşı koymalısınız. Çünkü iyileşmenin anahtarı olan kas kondisyonu uzun süre hareketsiz kalmakla kötüleşir.

Hangi egzersizleri yapabilirsiniz?

Bel ağrılarını rahatlatmakta ve tekrarlamasını önlemede yararlı egzersizler çok zor hareketler değildir. Ağrınız aniden ortaya çıkmış ise, bel egzersiz programı 2-3. günden sonra yavaş yavaş başlanabilir. Yapmanız gereken hareketler karın ve bel kaslarını çalıştırır ve esnetir. Egzersizleri yaparken esnek olmak, yavaş ve ritmik hareketlere gerçekleştirmek daha yararlı ve güvenlidir. Her hareketi 10 kere yapmak genelde yeterlidir, ilk günlerde alışmak için daha az tekrarla başlanabilir. Sabah ve akşam 5-10 dakika bu hareketlere zaman ayırmanız fark yaratmaya yeter. Egzersizin olumlu etkilerini görmek için sabırlı olmanız gerekir; 3-4 haftadan sonra sonuçlarını daha kolay görebilirsiniz.

Yerde yapılan hareketleri egzersiz minderi üzerinde uygulamanız daha iyi olur. Bel egzersizleri sırasında veya sonrasında hafif veya kısa süreli ağrılar olabilir. Ancak ağrılar hareketleri yapmanızı çok zorlaştıracak ölçüde ise veya uzun süre devam ediyorsa, hareketi doğru yapmıyor olabilirsiniz veya o hareket sizin için uygun olmayabilir. Bu durumda doktorunuza danışmalısınız. Egzersizle ağrılarınız artıyorsa hareketleri daha az tekrar ve sürede yapmayı deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurduğunuzda, kısa ve uzun program olmak üzere iki egzersiz dosyası e-posta ile adresinize gönderilecektir.
Bel Egzersiz Programı (Uzun) İndir
Bel Egzersiz Programı (Kısa) İndir

 

Bel egzersizlerinin faydaları

Egzersiz ile bel kaslarını güçlendirip sağlamlaştırabilir, böylece gelecekteki zedelenme ve ağrıları önleyebilirsiniz. Kaslarınız güçlü olduğu takdirde vücut ağırlığınızı taşımada omurganızı destekler; disk, ligament gibi yapılara dengesiz yük binmesini engeller.

Bel egzersiz programı sonrası neler yapılabilir?

Bel egzersiz programı ile akut bel ağrınız yatıştıktan ve bel kaslarınıza belli bir kondisyon kazandırdıktan sonra biraz daha zorlayıcı veya ileri egzersizlere geçebilirsiniz. Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi aerobik egzersizler beli zorlamadan genel kas kondisyonunu iyileştirdiği gibi kilo vermenin de etkili bir yoludur. Bel fıtığı olan kişilerin iyileşmek için yapabileceği en etkili şeylerden biri normal kiloda olmaktır. Düzenli egzersiz yapmak fazla kilolardan kurtulmaya yardım eder. Yoga, pilates, Tai Chi gibi teknikler de bel ağrılarının tekrarlamasını önler, bunun yanında genel iyilik halini de arttırabilir. Bu yöntemleri doktorunuza danışarak akut dönem sonrasında deneyebilirsiniz.

No Comments

Post A Comment