DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi [email protected] | 0542 215 80 80

Fıtık Başlangıcı Nedir?

Fıtık başlangıcı bel veya boyun ağrısı nedeniyle doktora başvuran kişilerin sıklıkla duyduğu ifadelerden biridir. Peki nedir bu fıtık başlangıcı? Genel olarak disk dejenerasyonu veya bulging anlamında kullanılır. Bel ya da boyun omurga emar filmi çektiren çoğu kişide bu bulgular görülebilir. Ancak fıtık başlangıcı olarak açıklanan bu işaretler nadiren klinik önem taşır.

Tanı Koymanın Zorluğu

Esasında bel ve boyun ağrılarının kesin nedenini belirlemek pek kolay değildir. Çoğu kez şikayetleri açıklayan spesifik laboratuvar ve görüntüleme bulguları olmaz. Birbirinden farklı hastalık ve sorunlar aynı belirtilere yol açabilir. Birden fazla sorun aynı anda var olabilir. Bel-boyun ağrılarının büyük bir bölümü birkaç hafta içinde kendi kendine geçer. Bunların kesin nedenini belirlemeye genelde gerek olmaz. Önemli olan kanser, enfeksiyon, romatizma, kırık, iç organlardan yansıyan ağrılar gibi sorunları kaçırmamaktır.

Mekanik Karakterli Bel Ağrısı

Omurgayı meydana getiren kemik, ligaman, disk, eklem, sinir, sinir zarı (meninks) gibi yapılardan kaynaklanan ağrılara mekanik karakterli ağrılar denir. Bunlar istirahat, sıcak-soğuk uygulamalar, egzersiz, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri ile kısa sürede düzelebilir. Bel ağrılarının %97’si mekanik karakterdedir. Mekanik karakterli ağrılar kas veya bağ gerilmesi, disk yıpranması, disk taşması (fıtık), kireçlenme (faset eklem dejenerasyonu), sakroiliak eklem disfonksiyonu, bel kayması, bel kanal daralması, travma, kemik erimesine bağlı çökme kırığı gibi nedenlerle oluşabilir. 4-6 haftadan uzun süren mekanik bel ağrıları için ileri görüntüleme ve test yapılması önerilir. Mekanik bel ağrılarının sadece %10 kadarı 6 haftadan uzun sürer ve ek inceleme gerektirir. Daha kısa süreli şikayetlerde ise tıbbi öykü ve fizik muayene bulgularına dayanarak tedavi önerilerinde bulunulabilir.

Bir Tanı Olarak Fıtık Başlangıcı

Emar (MR) görüntüleme bel ve boyun ağrılarına tanı koymak amaçlı sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak fizik muayene ve şikayetlerin özellikleri yeterince göz önüne alınmadan yapılan tetkikler esasında bir anlamı olmayan disk yıpranmaları veya taşmalarının tespit edilmesine yol açabilir. Ağrının kas veya bağ gerilmesinden kaynaklandığını objektif bir şekilde göstermek zordur. Oysa “bulging”, “anuler taşma”, “disk dejenerasyonu” gibi ifadeler MRG raporunda net olarak belirtildiği için ağrının sebebinin bulunduğu hissi verebilir. Herhangi bir şikayeti olmayan kişilerde %20-30 oranında disk herniasyonu tespit edilebilir.

Fıtık Başlangıcı Düzelir mi?

Disk hernisi (fıtık) tespit edilen kişilere 6 ay sonra tekrar MRG çekildiğinde üçte ikisinde kısmi veya tam iyileşme tespit edilmiştir. Yani fıtık zaman içinde küçülebilir. Fizik tedavi bel-boyun ağrılarının tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Eğer sinir kökü veya omuriliğe bası yapan bir fıtık söz konusu ise kas güçsüzlüğü, duyu kaybı, refleks kaybı veya kasılma gibi şikayetlere yol açabilir. Bu tür ilerlemiş fıtıklarda ameliyat gerekebilir.

Referans

No Comments

Post A Comment