DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi [email protected] | 0542 215 80 80

Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun ağrıları genellikle uzun bir sürecin ürünüdür. Duruş bozukluğu, kasların zayıflaması, stres, uykusuzluk, disk yıpranması gibi nedenlerle boyun ağrısı oluşabilir. Genelde boyun ağrısı tek başına çok ciddi bir sorun değildir. Ancak beraberinde kol veya bacağa yayılan ağrı, uyuşma, kuvvetsizlik varsa veya kilo kaybı, ateş gibi belirtiler eşlik ediyorsa, travma sorası başlamışsa doktora başvurmanız gerekir. Boyun ağrısı tedavisi büyük oranda kendi kendine alabileceğiniz önlemler ve tedavi yöntemleri ile yapılabilir.

İlginizi çekebilir: Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Boyun ağrılarını önlemek için ipuçları

Aynı pozisyonda uzun süre kalmayın. Kötü postürü düzeltmek zor olsa da çalışırken 20-30 dakikada bir kalkıp biraz hareket ederseniz boynunuzun uzun süre sağlıksız pozisyonda kalmasını önleyebilirsiniz.

Ergonomik uyarlamalar yapın. Bilgisayar ekranını göz hizasına getirin. Fare uzanmak zorunda kalmayacağınız şekilde elinizin altında olsun. Telefonunuzla konuşurken kulaklık kullanın veya hoparlörü açın. Tableti kambur ve başınız öne eğik kalmayacağınız şekilde kullanın.

Gözlük kullanmanız gerekiyorsa gözlük derecenizin güncel olduğundan emin olun. Mercek numaranızın değiştiğinin farkında değilseniz daha net görebilmek için bilinçsizce başınızı geride konumlandırıyor olabilirsiniz.

Çok fazla yastık kullanmayın. Başınızın altına çok sayıda yastık koymak boyun tutulmasına yol açabilir.

Sınırlarınızı bilin. Örneğin dolap gibi ağır bir eşyanın yerini değiştirmeniz gerekiyorsa yardım isteyin.

Uyku kalitenize önem verin. Uyku bozuklukları kas iskelet sistemi ağrılarına neden olabilir.

Susuz kalmayın. Omurga kemiklerimizin arasındaki diskler doğduğumuz zaman yaklaşık %80 oranında su içerir. Yaşla beraber disklerin su içeriği azalır ve yıpranır. Her gün yeterli su içmek diskin kurumasını önleyebilir.

Yeterli magnezyum alın. Boyun ağrılarının büyük bir bölümü kas gerilmesi veya spazmına bağlıdır. Magnezyum ise kasların gevşemesine yardım eder. Meyve, sebze, soya, fasulye ve tahıllar magnezyumdan zengindir. Magnezyum alımı yetersiz kişilere magnezyum takviyeleri doktor tarafından önerilebilir.

Boyun ağrısı için evde tedavi

Rahat edeceğiniz bir pozisyon bulun. Boyun ağrınız arttığında yoğun ve boynu zorlayıcı aktivitelere ara verebilmelisiniz. Yatarken başınıız destekleyen ve boyun omurlarınızı normal şeklinde tutan yastık kullanın. Baş desteği olan sandalyeler boynunuzu rahatlatabilir. Yüzüstü uyumak boynu zorlayabileceğinden pek önerilmez.

Soğuk / sıcak uygulama yapın. Genellikle ilk 24-48 saat soğuk uygulama ile ödem ve iltihabi sürecin azaltılması daha sonra ise sıcak uygulama ile kasların gevşetilmesi ve tutukluğun çözülmesi amaçlanır. Ancak boyun ağrılarında soğuğun veya sıcağın etkisi inflamasyonu (iltihabi süreci) etkileyecek ölçüde derine inmez. Bu yüzden sıcak ya da soğuktan hangisi kendinizi daha iyi hissettiriyorsa onu kullanabilirsiniz. İkisi için de en fazla 20 dakika uygulama yapın ve cildinizin hasar görmesini önlemek için ince bir havlu veya tülbent kullanın. Günde birkaç kere bunu yapabilirsiniz.

Germe egzersizleri yapın. Kendinizi biraz daha iyi hissedince yani boyun ağrısı ve tutukluk azaldığında germe-esneme egzersizlerine başlayabilirsiniz. Bu egzersizleri sıcak uygulamadan sonra daha rahat yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz germe hareketleri (Fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorunuzun size tavsiye edeceği egzersizleri uygulayın):

  1. Başınızı yavaşça sola döndürün. Sol elinizle çenenizi çok hafif ittirerek başınızı birazcık daha sola çevirin. 20 saniye öyle kalın ve daha sonra yavaşça başınızı orta noktaya getirin. Aynı hareketi sağ taraf için de tekrarlayın.
  2. Başınızı sola eğin ve sol kulağınızı omzunuza değdirmeye çalışın. Sol elinizle şakağınıza hafif baskı uygulayın. 20 saniye bu şekilde durun. Aynı hareketi sağ taraf için de tekrarlayın.
  3. Başınızı öne doğru eğin ve çenenizi göğsünüze değdirmeye çalışın. Omuzlarınızı gevşetin. 20 saniye kalın.
  4. Sırt üstü, dizleriniz bükülü olarak uzanın. Baş ve boynunuzu destekleyen bir yastık kullanın. Başınızı öne doğru “evet” der gibi eğin. 10 saniye bu şekilde kalın. Bu hareketleri 10 kez tekrarlayın.

Eğer bu germelerden herhangi birinde rahatsızlık duyarsanız hemen durun ve devam etmeden önce doktorunuza danışın.

Hareket edin. Egzersiz boyun ağrısı tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Güçlendirme ve dayanıklılık egzersizleri ağrılarınızı azaltır. Genel olarak aktif kalmanız daha iyidir. Her gün 30 dakika aerobik egzersiz (yürüme, bisiklet, yüzme) omurga kaslarınızı güçlendirir. Egzersiz ile kan dolaşımınız artar. Hangi egzersizlerin size uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın.

Boyunluk kullanımı çoğunlukla önerilmez.

Masaj ile cilt, kas ve tendonlara basınç uygulanarak kas gerimi, spazm, eklem tutukluğu ve ağrılar azaltılabilir.

Boyun ağrısı tedavisi için diğer yöntemler

Ağrı kesici ilaçlar: Asetaminofen ve non-steroid anti inflamatuar grubu ağrı kesiciler boyun ağrısının kontrol altına alınmasında ve kişinin günlük işlerine dönmesinde etkilidir. Ek hastalıklarınız ya da kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlarla etkileşim riski açısından doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.

Kas gevşetici ilaçlar: Kas gevşetici ilaçların boyun ağrısına olumlu etkisi çok net değildir. Doktorunuzun önerisine uyun.

Diğer ilaçlar: Antidepresan grubu ilaçların bazıları boyun ağrısı tedavisinde de etkili bulunmuştur ve kullanılmaktadır.

Fizik tedavi: Ultrason terapisi ve diğer ısıtıcı tedaviler, elektroterapi (TENS), manuel terapi, traksiyon boyun ağrılarında uygulanabilen fizik tedavi yöntemleri arasındadır.

Bilişsel davranışsal terapi: Kronik boyun ağrılarında psikolojik boyut da olabilir. Psikolojik tedavilerden biri olan bilişsel davranışsal tedavi kronik boyun ağrılarını azaltmada etkilidir.

Alternatif veya tamamlayıcı tıp yöntemleri: Akupunktur, kuru iğne tedavisi, nöral terapi, proloterapi, hacamat gibi yöntemler bu alanlarda sertifikalı hekimler tarafından seçilmiş hastalarda yarar sağlayabilir.

Ameliyat: Boyun ağrılarının çok küçük bir kısmında ameliyat gerekir. Eğer kolda bacakta güç ve duyu kaybına yol açan sinir kökü veya omurilik sıkışması varsa ameliyat gerekebilir.

Kaynaklar:

No Comments

Post A Comment