DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi [email protected] | 0542 215 80 80

Sırtta Yanma Neden Olur? Sırtta Yanmaya Sebep Olabilecek Rahatsızlıklar

Sırtta yanma, boyunda enseden sırta inen yanma hissi gibi şikayetler fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniklerine başvurularda sık bahsedilen sorunlardandır. Sırtta yanma sürekli veya ara ara olabilir. Enfeksiyondan kireçlenmeye dek çok farklı nedenlere bağlı ortaya çıkabilir. Sırtta yanma hissi ağrı, tutukluk ve kramp gibi şikayetlere eşlik edebilse de onlardan farklı bir niteliğe sahiptir. Ağrı, tutukluk gibi şikayetler genelde kas-iskelet sistemi sorunlarına bağlıyken yanma hissi sinir ucu etkilenmesini işaret eder. Bu etkilenme sinir iltihabı, sıkışması veya gerilmesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bazen kemikleri birbirine bağlayan ligamentlerin gerilmesi veya yırtılması da yanıcı ağrılara yol açabilir.

Sırtta Yanma Hissine Neden Olabilen Hastalıklar

Sinir Sıkışması veya Tuzaklanması

Omurilikten çıkan sinirler birkaç farklı nedenle sıkışabilir ve yanma hissine yol açabilir.

Boyun fıtığı ve bel fıtığı: Omurga kemikleri arasında süspansiyon sağlayan disklerin olması gereken yerden dışarı taşması ile bel ve boyun fıtıkları oluşur. Fıtıklar sinir kökü sıkışmasına yol açabilir. Bunun sonucunda boyun veya belde yanma hisleri oluşabilir, bu hisler kol ve bacaklara yayılabilir.

Omurilik kanalı daralması (bel kanal daralması, boyun kanal daralması): En sık olarak yaş nedeniyle oluşan kireçlenmeye bağlı olarak sinir köklerinin çıktığı delikler daralarak sinir sıkışması oluşabilir.

Tümörler: Omurilik komşuluğunda ortaya çıkan tümörler sinir sıkışması yapabilir.

Brakiyal Pleksus Gerilmesi

Omuriliğin boyun kısmından çıkan sinir kökleri boyunda demetler halinde yeniden organize olarak kola gider. Bu sinir demeti yapısına brakiyal pleksus denir. Başımızın bir yana zorlayıcı şekilde döndüğü esnada karşı taraftaki kolumuzun omuzdan aşağı doğru çekilmesi ile (örneğin futbolda ikili mücadele sırasında) brakiyal pleksus gerilmesi oluşabilir. Bu durumda boyun, omuz ve kolda yanma hissi, uyuşma, karıncalanma, kolda güçsüzlük gibi belirtiler görülebilir.

Kas Gerilmesi veya Burkulmalar

Gerilme veya burkulmalar ve buna bağlı oluşan kas lifi veya ligament yırtılmaları boyunda, ensede, sırtta yanma hissi yapabilir. Bu durumlarda ağrı genelde boyun, sırt veya omuzlarda kalır ve kollara yayılmaz. Boyun veya bel tutukluğu olabilir. Whiplash yaralanması başın hızlıca öne ve arkaya hareket ettiği özel bir yaralanma şeklidir; trafik kazalarında oluşabilir. Whiplash yaralanması boyunda ve sırtta yanma yapabilir.

Zona Hastalığı

Su çiçeği hastalığına yol açan varisella zoster virüsü vücutta on yıllarca uykuda kalabilir. Bazı kişilerde virüs nedeni tam bilinmeyen şekilde aktive olur ve zona hastalığına yol açabilir. Gövdede kuşak gibi kabarcıklı döküntüler ve sırtta yanma hissi yapabilir. Pek çok kişide cilt döküntüleri iyileşse de ağrı devam edebilir. Buna post-herpetik nevralji denilir.

Radikülit

Bel fıtığı veya omurganın arka kısmındaki faset eklemlerin kireçlenmesi (artriti) ile ortaya çıkan bir durumdur. Beldeki sinir uçları zedelenir; keskin ve yanıcı tarzda ağrı oluşabilir. Ağrı sırt ve belden kalça ve bacaklara yayılabilir. Pozisyon değiştirme ile hafifleyip artabilir.

Fibromiyalji

Fibromiyaljinin kesin nedeni ve oluş şekli bilinmese de beyin ve merkezi sinir sisteminin ağrı algısının bozulması ile ilişkili olduğu kabul edilir. Fibromiyaljide yaygın ağrı, özellikle kas ağrısı olur. Bel ve sırt ağrısı da sıktır. Hastalar ağrıyı sıklıkla yanma şeklinde tarif eder.

Lyme Hastalığı

Türkiye’de pek bilinmeyen Lyme hastalığı kas ve eklem ağrıları, aşırı yorgunluk gibi belirtiler verebilir. Lyme hastalığı kene ısırığından bulaşır. ABD’de yaygın bilinen bir hastalık olmasına karşın ülkemizde bildirilen vaka sayısı azdır. Lyme hastalığı sinir sistemini etkilediğinde omurilikten çıkan sinir uçlarının iltihaplanmasına yol açabilir ve bu da sırtta yanma hissi yapabilir. Lyme hastalığı genelde birkaç hafta kullanılan antibiyotik ile tedavi edilir.

Multiple Skleroz (MS)

Multiple skleroz omurilik ve beyindeki sinir dokusunda ve sinir liflerini saran yalıtım görevi gören miyelin kılıfta hasara neden olan bir hastalıktır. Bu hasar beyin ile vücut arasındaki sinyal iletimini ve sinyallerin sinir devrelerinde işlenmesini olumsuz etkiler.

Multiple skleroz hastalığında kas zayıflığı, kas sertliği, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma hisleri, ağrı gibi şikayetler görülür. Ağrı daha çok kol ve bacaklarda olsa da sırtta da hissedilebilir ve yanma şeklinde olabilir.

Menenjit, Ensefalit

Menenjit beyin zarlarının, ensefalit ise beyin dokusunun enfeksiyonudur. Yüksek ateş, bilinç bulanıklığı, ense sertliği gibi belirtiler yanında sırtta yanma hissi de yapabilir. Bu enfeksiyonlar hayatı tehdit edecek kadar önemli olabilir, hemen tıbbi yardım almak gerekir.

Yanıklar

Güneş yanıkları başta olmak üzere kimyasal veya elektriksel yanıklar etkiledikleri bölgede yanma hissine yol açabilir.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Umarım sırtta yanma hissi ile ilgili yazımız yararlı olmuştur. Aradığınız bilgiyi bulabildiniz mi? Yoksa aklınızda başka bir soru mu vardı? Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki kutucuğa yorum olarak yazabilirsiniz. Sırtta yanma şikayetiniz için muayene olmak istiyorsanız iletişim sayfasından randevu alabilirsiniz.

24 Comments
 • Abdullah
  Posted at 16:22h, 19 Nisan Cevapla

  Hocam yanma hissi 20 gündür var nasıl geçer?

  • doktorfizikblog
   Posted at 16:51h, 20 Nisan Cevapla

   Geçmiş olsun Abdullah Bey. Öncelikle yanma hissi sebebini bilmek gerekir. Bunun için kendinize yakın bir fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorundan muayene randevusu alabilirsiniz.

 • Fatma Gür
  Posted at 02:12h, 20 Nisan Cevapla

  Merhaba, bende omurilik düzlenmesi var arada boynumun biraz aşağısında yanma oluyor nedeni ne olabilir acaba?

 • NERİMAN
  Posted at 22:06h, 09 Mayıs Cevapla

  Hocam sol omuz kürek üstü içten yanma ve ağrı oluştu 1 haftadır görsel olarak birşey yok bu sorun için hangi bölüme gitmeliyim ve 20 hafta lik hamileyim ağrı krem sürsem bebeğe zararı olur mu teşekkürler

  • doktorfizikblog
   Posted at 18:35h, 10 Mayıs Cevapla

   Geçmiş olsun Neriman hanım. Kas, ligament veya sinir gerilmesi, sinir kökü sıkışması, omuzda tendon sıkışması, tetik nokta oluşumu (miyofasiyal ağrı sendromu) gibi sorunlar anlattığınız şikayete yol açabilir. Öncelikle bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına muayene olabilirsiniz. Yararlı olabilecek krem ya da diğer tedavileri doktorunuza danışabilirsiniz (bazı kremleri kullanmak sakıncalı olabilir).

 • Hatice kuzgun
  Posted at 07:45h, 20 Mayıs Cevapla

  Hocam benimde 8 aydir sag kürek kemiğinin icinde bu yanma hissi var bazen oluyorki su bile değdiği zaman canum yaniyor bunun sebebi nedir bilgi verirseniz sevinirim

  • doktorfizikblog
   Posted at 22:26h, 27 Mayıs Cevapla

   Geçmiş olsun. 8 ay uzun bir süre. Şikayetinizin nedeninin bulunması için fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına muayene olmanızı öneririz.

 • Muhlis
  Posted at 22:03h, 25 Mayıs Cevapla

  Ömürlük sağ kürek kemiğinin arasında yanma ve dayanılmaz agrım var sırt fıtığı olabilirmi

  • doktorfizikblog
   Posted at 22:22h, 27 Mayıs Cevapla

   Sırt fıtıkları genelde şikayete yol açmaz. Daha olası bir neden miyofasiyal ağrı sendromu denilen kas lifleri kaynaklı ağrılardır. İç organlardan yansıyan bir problem de olabilir. Bir fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) uzmanına muayene olmanız halinde kas, omurga ya da iç organ sorunlarını ayırt edip tanı koyarak uygun tedaviyi önerebilir.

 • Şefik sertoğlu
  Posted at 22:44h, 25 Mayıs Cevapla

  Hocam 3 aydır sırtımda yanma ve ara sıra hafif ağrılar oluyor krem kullanınca biraz hafifliyor ama yine yanma ve ağrı geçmiyor ne yapmalıyım saygılar sunuyorum

  • doktorfizikblog
   Posted at 22:19h, 27 Mayıs Cevapla

   Şikayetiniz için fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna muayene olmanızda yarar var. Sorun kas kaynaklı bir ağrı (miyofasiyal ağrı) olabileceği gibi omurga ya da iç organları etkileyen başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Tanının konulabilmesi için şikayetlerinizin sorgulanmasını içeren tıbbi öykü ve fizik muayene yanında çeşitli görüntüleme yöntemleri gerekebilir.

 • berrin
  Posted at 21:02h, 26 Mayıs Cevapla

  Ben iki ay önce sol koltuk altım asırı terliyordu ve hafif sızlıyordu bütün doktorlara gittim bişey bulamadılar bir aydır da omiriligim de yanma hissi var koltuk altım gecti fakat omiriliğim sürekliyanma hissi ve acı var

  • doktorfizikblog
   Posted at 22:40h, 27 Mayıs Cevapla

   Geçmiş olsun. Sol koltuk altında aşırı terleme “fokal hiperhidrozis”e bağlı olabilir. Devam ederse dermatoloğa başvurabilirsiniz. Bu sorun bazen herhangi bir başka hastalığa bağlı olmadan tek başına gelişebilir (primer fokal hiperhidrozis). Çeşitli nörolojik veya sistemik hastalıklara bağlı gelişirse buna sekonder fokal hiperhidrozis denir. Nöroloji ve iç hastalıklarına muayene olmanız bu nedenle yararlı olabilir.

 • ferman
  Posted at 09:21h, 29 Mayıs Cevapla

  hocam dün sırtıma masaj yaptırdım yaptırdıktan sona yanma başladı omurilikte 2. gün oldu hala geçmedi neden olabilir?

  • doktorfizikblog
   Posted at 07:58h, 01 Haziran Cevapla

   Masajdan sonra hafif düzeyde ağrı, tutukluk, yanma gibi hisler oluşabilir ancak genelde 1-2 gün içinde geçer. Eğer daha uzun sürerse veya çok şiddetliyse fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna görünebilirsiniz.

 • Muharrem ENGİN
  Posted at 20:57h, 29 Mayıs Cevapla

  Hocam Merhaba ben uzanmıştım orda Üstüm açık olarak 15 / 20 dakika uyumuşum
  Uyandığımda doğulur ken sırtimda 3,5 saniye yanma oldu
  Sonra geçti ne olabilir saygılarımla selamlıyorum

  • doktorfizikblog
   Posted at 07:55h, 01 Haziran Cevapla

   Soğuk hava veya rüzgar ciltteki damarların büzülmesine, kas spazmına yol açabilir. Bu durum kas tutulması, ağrı, yanma gibi şikayetler yapabilir.

 • emre
  Posted at 23:23h, 09 Haziran Cevapla

  Hocam merhaba ben araba fabrikasinda calisiyorum ve isim geregi gunde assagi yukari 1000 kere egiliyorum ve egilirken ayaklarimi arabaya destek yapiyorum basta sirtimin sag kulunç bolgesi agri yapiyodu ama 1.5 ay gibi bir sur icinde bu agri yanma ve hafifte uyusukluk karincali gibi tuhaf bi hal aldi hafif bir yanma var neden olabilir fıtık veya dha kotu seyler aklima geliyo

  • doktorfizikblog
   Posted at 06:04h, 11 Haziran Cevapla

   Mesleki uğraşlara bağlı olarak aynı hareketlerin çok sayıda yapılması aşırı kullanım yaralanmaları denilen sorunlara yol açabilir. Sizin durumunuzda sorun kas kaynaklı bir ağrı olabilir ya da boyun fıtığı veya omurga kireçlenmesi gibi daha farklı bir durum söz konusu olabilir. Şikayetleriniz için fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) doktoruna muayene olabilirsiniz.

 • Özgür
  Posted at 00:05h, 18 Haziran Cevapla

  Merhaba benim sırt omurga bölgesinde aci ve agri var ara arada kıramplar oluşuyor sabahları uyandığımda çoğunluk olarak olusuyor bunun nedeni nedir

  • doktorfizikblog
   Posted at 05:39h, 18 Haziran Cevapla

   Geçmiş olsun. Şikayetlerinizin nedeninin belirlenebilmesi için fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) doktoruna muayene olmanız uygun olacaktır.

 • Anıl
  Posted at 09:30h, 06 Temmuz Cevapla

  Merhaba yaklaşık 1 buçuk sene önce başlayan sırt ağrılarım oluyordu özellikle sabahları ve akşamları yaklaşık 6 aydır her günüm aşırı yanma ve ağrı ile birlikte geçiyor , uzun süre oturamıyor ya da ayakta kalamıyorum, yanma hissi göğsümde de başladı. Sırtım için MR çekildi fıtık gözüktü çok hafif omurgamın eğimli olduğu söylendi. Belli hareketler verildi yapmam gereken ama geçmedi. Ayrıca bu fıtığın ağrı yapmaması gerektiği söylendi. Öyle bir boyutta değil dendi. Başka bir doktor tüberkülozdan şüphelendi daha onun için gereken testlere girmedim. Acaba yardımcı olabilir misiniz? Korkuyorum ciddi bir şey olabileceğinden ve sanki teşhis koyulamıyor gibi hissediyorum bir şeyler gözden kaçıyor olmalı diye düşünüyorum. Ve gün geçtikçe artıyor şiddetli oluyor dinlenmekle yatmayla ya da sporla geçmiyor.

  • doktorfizikblog
   Posted at 09:28h, 07 Temmuz Cevapla

   Geçmiş olsun. Doktorunuzun tavsiyesine uyarak tüberküloz tetkiklerinizi de yaptırmanızı öneririz. Eğer sırt ağrısı sürekli ise ve yeri çok değişmiyor, sabitse ileri araştırma gerekebilir. Kronik, nedeni açıklanamayan sırt ağrılarını araştırma amacıyla tüm vücut kemik sintigrafisi çekilebilir. Şüpheli bir durum varsa ilaçlı (kontrastlı) MR ya da tomografi de yapılabilir. Osteoid osteoma iyi huylu (benign) bir kemik tümörüdür ve omurgada oluşursa normal MR ve Röntgen filminde görünmeyebilir. Tüberküloz gibi yavaş seyirli enfeksiyonlar ve romatizmal hastalıklar da ayırıcı tanıda düşünülebilir. Burada bahsettiğimiz hastalık ve tetkik isimleri genel bilgi amaçlı olup, size yönelik kişisel bir tavsiye değildir. Size özel uygun tanısal yaklaşımlar ve tedavi, sizi muayene eden doktor tarafından belirlenecektir. Tekrar geçmiş olsun.

Post A Comment