fbpx

El Bileğinde Sert Şişlik – Karpal Boss Sendromu

Karpal boss sendromu, elin işaret ve orta parmaklarının tarak kemiklerinin bilekle eklem yerinde (karpometakarpal eklemlerde) sert şişlik, hassasiyet ve keskin ağrı ile karakterize bir sorundur. Ağrı, ikinci ve üçüncü metakarpal kemiklerdeki ekzostozis veya daha nadiren eklem aralığındaki serbest cisimle ilişkilidir. Kemik yüzeyinde yeni kemik oluşmasına ekzostozis denir. Kaburga kemikleri, ayak bileği, diz, omuz, dirsek, el bileği, kalça, kafatası gibi iskelet sisteminin hemen her yerinde oluşabilir. Karpal boss sendromunda eldeki ikinci ve üçüncü metakarp kemiklerinde ekzostozis vardır.

Ağrının şiddeti genelde etkilenen elin kullanıldığı yoğun aktivite sırasında değil de sonrasında en fazladır. Ağrı komşu bölgelere yansıyabilir ve bu durum tanı koymayı zorlaştırabilir. Sorun genelde dominant eli etkiler. Erkeklerde ve otuzlu yaşlarda görülme sıklığı biraz artar. Travma, tenis ve golf gibi sporlar, aşırı kullanım (overuse) karpal boss sendromu gelişimine zemin hazırlayabilir. Bazı kişilerde gelişimsel olarak kemik büyümesi olabilir.

Belirti ve Bulgular

Karpal bos el sırtında, bilek eklemine yakın yerde sert, hareketsiz kemik çıkıntı veya şişlik olarak belirti verir. Tek tarafta veya her iki elde oluşabilir. El bileği büküldüğünde (fleksiyon hareketi yaptığında) şişlik daha kolay görülür. Çoğu zaman herhangi bir ağrıya neden olmaz. Bükme hareketi ağrılı olabilir. Şişlik üzerine bastırıldığında hassasiyet görülebilir. Bazen kemik üzerinde bursit de gelişebilir. El sırtı akut travmaya maruz kalırsa morarma olabilir. El bileği hareketleri kısıtlanabilir. El bileği hareket ettiğinde kas tendonlarının kemik çıkıntı üzerinde hareket etmesi sürtünme hissi veya ağrılı kütlemeye neden olabilir.

Tanı

El bileğinde şişlik olduğunda direkt grafi (Röntgen filmi) ile kemikleri etkileyen sorunlara tanı konulabilir. Kırık şüphesi varsa Röntgen filmi mutlaka çekilir. Karpal boss’a neden olan ekzostozis de filmde görülebilir. Var olan ek belirti ve bulgulara göre romatizmal hastalıkların araştırılması gerekebilir. Bunun için tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı, ürik asit düzeyi, anti-nükleer antikor (ANA) testi yapılabilir. Yumuşak doku sorunları ya da Röntgen ile tespit edilemeyen bir kırık şüphesi varsa MRG, BT, ultrasonografi, kemik sintigrafisi gibi ek görüntüleme tetkikleri gerekebilir.

Ayırıcı Tanı

 

Karpal boss sendromu el bileği ganglion kisti, inklüzyon kisti, artrit, tenosinovit, kırık, tümör (enkondrom, tendon kılıfının dev hücreli tümörü), enfeksiyon gibi durumlarla karışabilir. Ganglion kisti karpal bossa benzer ancak yumuşak ve hareketlidir; zaman zaman büyüyebilir veya kaybolabilir. Osteoartrit, bursit, tendon zedelenmesi gibi sorunlar aynı anda mevcut olabilir.

Tedavi

Eğer ağrı veya hareket kısıtlılığı yapmıyorsa tedaviye gerek olmaz. Karpal boss ağrısını gidermek için basit ağrı kesiciler veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilebilir. Sıcak veya soğuk uygulama, TENS, germe egzersizleri gibi fizik tedavi yöntemleri yararlı olabilir. Bileği fazla yoracak ve zorlayacak aktivitelerden kaçınılmalıdır. Gece kullanmak için el bilek ateli önerilebilir. Uyku bozukluğu varsa trisiklik antidepresan grubundan ilaçlar etkili olabilir. Bu tedavilere yanıtsız kişilere lokal anestezik ve steroid kombinasyonu içeren lokal enjeksiyon uygulanabilir. Enjeksiyon steril teknikle uygulanır. Şikayetlerin devam ettiği vakalarda nadiren kitlenin ameliyatla çıkarılması gerekebilir.

Referans

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.