fbpx

Duruş Bozukluğu için Egzersiz Programı

Duruş bozukluğu egzersizlerini indirmek için tıklayın.

Duruş veya postür, baş, boyun, omuzlar, kalçalar gibi vücut kısımlarının birbirine göre dizilimidir. Duruş bozukluğu genellikle hareketsiz yaşam tarzı, masabaşı işler veya vücudun doğal olmayan sabit bir pozisyonda kalmasını gerektiren çalışma şartları ile alakalıdır.

Duruş bozukluğunun en sık görülen şekli “baş önde postür”dür; normalde kulak deliğinin omuzun orta noktası hizasında olması gerekirken bu postürde baş önde yer alır. Başın öne eğilerek telefona uzun süre bakılması, bilgisayar masasında doğru olmayan oturuş şekli bu soruna yol açabilir. Baş omuzlar üzerinde normalden önde yer aldığında boyuna binen stres artar. Başın normal çizgiden öne doğru her 2,5 cm ilerlemesi sonucu boyun ve sırt kaslarına binen yük 5 kg artar. Bu durum boyun tutulması ve kas ağrılarına zemin hazırlar. Röntgen filmlerinde boyun düzleşmesi görülebilir.

Diğer duruş bozuklukları arasında bel düzleşmesi veya bel çukurluğunun artması, sırt kamburluğunun artması veya sırt düzleşmesi sayılabilir. Duruş bozukluğu tipine göre size en çok yarar sağlayacak egzersiz programı değişebilir. Postür bozukluğu kronik bel ve sırt ağrılarına, kaslarda tetik nokta oluşumuna, uyku bozukluğuna, kronik yorgunluğa yol açabilir.

Duruş şekli fizyolojik olduğu kadar psikolojik bir durumdur. Kişinin neşeli, kendine güvenli olması ile depresif ve çekinik olması halinde gösterdiği duruşlar birbirinden farklıdır. Aslında aradaki ilişki çift yönlüdür. Yani moral duruşu etkilediği gibi, duruş şekli de morali etkilemektedir. Sadece duruş bozukluğunun düzeltilmesi ile öz güven artabilir.

Duruş bozukluğu egzersiz programı

Peki duruş bozukluğu nasıl düzeltilir? Bunun en temel yolu kor kasları denilen, leğen kemiği ile bel omurlarına tutunan karın ve bel kaslarını güçlendirmektir. Bu kaslar gövdeye eğilme, bükülme, dönme gibi hareketler yaptırır ve bu hareketler sırasında stabilite sağlayarak zarar görmesini önler. Kor kasları zayıf olduğunda hareketler sonucu gövdenin kemik, disk, ligament gibi yapılarına daha dengesiz yük dağılımı olur ve zedelenme riski artar. Yoga, pilates, kor fitness programları bu kasları güçlendirmede yararlıdır.

Duruş bozukluğu için egzersiz hareketlerini günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin. Düzenli yapmanız halinde birkaç haftada farkı hissedeceksiniz. Bu egzersizler kas güçlendirme, stresi azaltma, esnekliği arttırma gibi faydalar sağlar. Ayrıca nihai sonuç olarak duruş bozukluğunun düzeltilmesine yardım eder.

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.