fbpx

Kas Ağrısı Egzersizleri

Kas ağrısı egzersizleri kas tutulması, kulunç ağrısı, miyofasiyal ağrı sendromu, fibromiyalji gibi çeşitli sorunların tedavisi için önerilebilir. Bu egzersizlerin amacı kasları esnetmek, güçlendirmek ve eklem tutukluğunu açmaktır. Her egzersiz herkes için uygun olmayabilir. Kendinize uygun hareketler için fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna veya fizyoterapiste danışmalısınız.

Kas Ağrısı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Her egzersizi 10 defa yapınız. Her egzersizde 10’a kadar sayınız. Egzersizleri günde 2 kez yapınız. Egzersizleri daha kolay yapabildiğinizde veya ağrıda azalma olduğunda tekrar sayısını arttırabilirsiniz.

1 – Ellerinizi başınızın arkasına koyarak başınızı öne eğin, ellerinizin yardımı ile başınızı öne doğru çekip çenenizi göğsünüze değdirmeye çalışın.

2 – Başınızı omzunuza doğru eğip, o taraftaki eliniz yardımı ile omuzunuza doğru çekin, 10’a kadar sayın, sonra gevşeyin.

3 – Omuzlarınızı yukarı doğru kaldırıp 10’a kadar sayın, sonra gevşeyin.

4 – Omuzlarınızı kaldırıp geriye çekerek arkada birleştirin.

5 – Kolunuzu omuz hizasında düz tutarak karşı omuza doğru yaklaştırın, diğer elinizin yardımı ile omuz arka kaslarını gerin, 10’a kadar sayın.

6 – Kolunuzu omuzdan baş arkasına doğru kaldırın, diğer elin dirsekten yardımı ile geriye çekin, omuz alt kaslarını gerin.

7 – Sandalyeye oturup, ellerinizi önde birleştirip ileriye doğru uzanın. Sırt kaslarınızın gerildiğini hissedin.

8 – Bir önceki pozisyonu koruyarak kollarınızı geriye doğru alın, göğüs kaslarınızı gerin.

9 – Sırtüstü yatın. Bir kolunuzu düz olarak kaldırın. Diğer kolunuzun yardımı ile geriye doğru itip omuz alt grup kaslarını gerin.

10 – Sandalyeye oturun. Kolunuzu masa üzerine koyun. Masada ileriye doğru uzanarak omuz kapsülü ve alt grup kaslarını gerin.

11 – Ellerinizi burun hizasında birbirine doğru ittirin, 10’a kadar sayın.

12 – Ellerinizi burun hizasında birleştirin ve tüm gücünüzle çekin, 10’a kadar sayın.

13 – Ellerinizi başınızın üzerinde birbirine doğru tüm gücünüzle bastırın, 10’a kadar sayın.

14 – Ellerinizi başınız üzerinde birleştirin ve çekin, 10’a kadar sayın.

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.