Bacaklarda Üşüme Hissi Neden Olur?

Fizik tedavi poliklinikleri başta olmak üzere doktora başvuru nedenleri arasında sık karşılaşılan yakınmalardan biri bacaklarda üşüme hissidir. “Diz kapaklarım üşüyor”, “soğuğa hiç dayanamıyorum”, “yağmur yağacağı zaman bacaklarım sızlıyor, üşüyor” gibi şikayetleriniz varsa bunları ilk zamanlar fazla önemsememiş, kendi kendine geçmesini beklemiş olabilirsiniz. Bazen gerçekten de bu belirtiler gelip geçici olabilir. Ancak bazen de inatçı şekilde devam eder ve yaşam kalitesini ciddi anlamda bozabilir. Peki bacaklarda üşüme hissi neden olur ve nasıl geçer?

Bacaklarda Soğukluk Yapan Nedenler

Ortamın gerçekten soğuk olması, ince kıyafet giymek üşüme hissinin ilk akla gelen nedenidir. Muhtemelen bu en olası neden akla gelip mevsime uygun kıyafetler giyilmesine rağmen ya da sıcak ortamda bile üşüme devam ettiğinde kişi doktora başvurmaya karar verebilir.

Hiperhidroz yani aşırı terleme üşüme hissinin diğer bir olası nedenidir. Sık veya devamlı terleyen kişiler, terin buharlaşması ile yaşadıkları ısı kaybı sonucu soğukluk hissedebilirler. Sinirlilik terlemeyi arttırabilir. Bacak damarlarının daralması nedeniyle ayağa yeterli kan akımı gitmezse de üşüme olabilir. Ancak bu durumlarda ayak dokununca gerçekten de soğuk hissedilir. Ciltte soluklaşma olabilir. Damar incelmesi söz konusu ise belli bir mesafe yürüyünce ayaklara yeterli kan gitmediği için ağrı oluşabilir.

Üşüme Hissi Yapan Nedenler

Fibromiyalji, multiple skleroz, inme sonrası gelişen ağrı ve duyu bozuklukları, tümör, periferik nöropati bacaklarda üşüme hissi yapabilen çeşitli hastalıklardır.

Periferik Nöropati Nedir?

Bacaklarda üşüme hissinin nedenini belirleyebilmek için doktorun ayrıntılı bir tıbbi öykü alması ve tam bir fizik muayene yapması gerekebilir. Bacakların gerçekte soğuk olmamasına rağmen üşümesi nörolojik bir sorun nedeniyle olabilir. Bunlardan biri sinir ucu iltihabı olarak dilimize çevrilebilecek periferik nöropatidir.

Periferik nöropati yaralanma veya hastalık nedeniyle oluşabilir. Şeker hastalığı periferik nöropatinin en sık nedenlerinden biridir. Vitamin eksiklikleri, metabolik sorunlar, böbrek veya karaciğer hastalıkları, enfeksiyonlar, zehirlenmeler de nöropati yapabilir. Kalıtımsal nöropatiler de vardır. Bazı durumlarda ise nedeni belirlenemeyebilir.

Periferik sinirler vücudumuzda beyin ve omurilik dışında bulunan sinirlerdir. Periferik nöropati sıklıkla vücudun en uzun sinirleri olan ayak parmaklarına uzanan sinirlerden başlar. Bu nedenle belirtiler genelde önce ayaktan başlar ve daha sonra bacağa yayılabilir. Üşüme hissi ile beraber uyuşma, elektriklenme hissi, yanma veya iğne batması hisleri de olabilir. Dokunmaya karşı hassasiyet, normalde ağrı yapmaması gereken hafif dokunma ile ağrı oluşması görülebilir. Periferik nöropati bulguları ayaklardan sonra en sık ellerde hissedilir. Sorun ilerlerse duyu kaybı, koordinasyon bozukluğu, kas güçsüzlüğü olabilir.

Tanı

Perferik nöropatiden şüphelenilirse nedeni ortaya çıkarmak için çeşitli tetkikler yapılır. Muayene ile hafif dokunma, basınç, ağrı-ısı duyusu, titreşim duyusu, refleksler, kas gücü, koordinasyon değerlendirilebilir. EMG ile sinir iletim hızları ve sinir hasarı olup olmadığı ölçülebilir. Kan tetkiklerinde hormon, vitamin, şeker düzeyleri, karaciğer ve böbrek fonksiyonları taranabilir. Beyin ve omuriliği görüntüleyen MRG ile merkezi sinir sistemi hastalıkları ve fıtık gibi sinir köklerini etkileyen sorunlar dışlanabilir. Nadiren sinir dokusundan parça alınarak mikroskopta incelenmesi (sinir biyopsisi) tanı için gerekebilir.

Eğer bacaklarda üşüme hissi periferik nöropatiye bağlı ise buna yol açan sebebi bularak sebebe yönelik tedavi yapılırsa şikayetler azalıp geçebilir.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.