Bel Fıtığı – L4-L5 Fıtık Belirtileri ve Tedavisi

Belimiz oldukça karmaşık bir yapıdadır. Hem gövdemizin ağırlığını taşıyacak kadar sağlamdır, bu ağırlığı kalçalara ve bacaklara aktarır; hem de hareket imkanı sağlayan esnek bir yapıdadır. Belde 5 tane omur kemiği vardır; bunlar yukarıdan aşağıya L1, L2, L3, L4 ve L5 şeklinde isimlendirilmiştir. Kemikler arasında disk yapıları yer alır. Bu disklerin normal yerinden taşması ise bel fıtığına yol açar. L4 ve L5 kemikleri arasındaki L4-L5 diski bel fıtığının en sık görüldüğü seviyedir Bu sebeple L4-L5 bel fıtığı olarak sıkça kullanılan bir adlandırıması vardır.

L4-L5 Bel Fıtığı Belirtileri

L4-L5 fıtığında en sık olarak L5 sinir kökü sıkışır. L5 sinir kökü ayak başparmağını yukarı çekmeyi sağlayan kaslara uyarı sağlar. Bu seviyedeki zedelenmede ayak başparmağında kuvvetsizlik olur. Hasta topukları üzerine adım atmada zorlanabilir. L5 kökü aynı zamanda kalçanın dış kısmındaki gluteus medius kasını da uyarır. Bu kas kalçayı yana açmayı sağlar. Kişi yan yattığında bacağını kalçadan düz bir şekilde yukarı açamayabilir. L5 sinir kökünü değerlendirmek için güvenilir bir refleks muayenesi yoktur. Patella refleksi L4 kökü, Aşil refleksi ise S1 kökünü muayenede kullanılır. L5 duyu muayenesinde ise ayağın sırtında ve bacağın arka dış kısmında his azalması görülebilir. Ağrı da bu bölgelerde yoğunlaşabilir. L5 ve S1 sinir kökleri bacak arkası boyunca ilerleyen en kalın sinir olan siyatik siniri oluşturan başlıca liflerdir. Yani bu seviyeleri ilgilendiren sorunlarda bildiğimiz siyatik belirtileri görülebilir.

L4-L5 Fıtık Lomber MR Tanımlamaları

Bu seviyedeki fıtık lomber vertebra MRG raporlarında “L4-L5 diskinde bulging”, “anüler yırtık”, “protrüzyon”, “ekstrüde herni”, “sekestre herni” gibi ifadelerle tanımlanabilir.

L4-L5 Düzeyindeki L4-L5 Bel Fıtığı ‘ndan Başka Diğer Sorunlar

L4 omuru L5 üzerinde öne doğru kayabilir. Buna bel kayması (lomber spondilolistezis) denir. Bel kemiğinde çatlak, bağlarda gevşeme gibi nedenlerle oluşabilir. Bel kayması nedeniyle sinir kökleri sıkışabilir ve bel ve/veya bacak ağrısı görülebilir.

L4 ile L5 kemikleri arka tarafta sağ ve soldan faset eklem denilen eklemlerle birbirine bağlanır. Faset eklemler kireçlenmeye meyillidir. Yaşlanma veya yıpranma sonucunda kireçlenme gelişebilir. Bu da bel ağrısı, belde tutukluk yapabilir.

L4-L5 diski fıtık oluşturmadan yıpranabilir. Buna dejeneratif disk hastalığı denir. Lomber emar (MR) filmlerinde disk sinyal intensitesinde azalma, schmorl nodülü, disk mesafesinde daralma şeklinde görülebilir.

Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi öncelikle fizik tedavi ile olur. Bel kaslarını güçlendiren ve esneten egzersizler, sıcak veya soğuk uygulamalar, ağrı kesici ilaçlar ilk aşamada tercih edilebilecek yöntemlerdir. Fizik tedavide TENS, hotpack, infraruj, ultrason, traksiyon gibi araçlar kullanılmaktadır. Fizik tedavi ile yarar sağlanamazsa ameliyat seçeneği gündeme gelebilir.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.