Hamilelerde Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte bel ağrısı ve kas spazmları sık görülen problemler arasındadır. Özellikle gebeliğin son aylarında bel ağrısı sıklığı artar. Hamilelerde bel ağrısı tipik olarak leğen kemiğinin omurgayla birleştiği yerde, sakroiliak eklem denilen eklemde oluşur.

Hamilelerde bel ağrısı neden olur?

Gebelikte bel ağrısı oluşması için pek çok risk bir araya gelir. Bunların başında kilo alımı vardır. Gebelik döneminde 12-17 kg arası kilo artışı olur. Omurganızın bu ağırlığı taşıması gerekir. Rahmin büyümesi, bel ve kasık gölgesine giden sinir ve damarların sıkışmasına yol açabilir. Karın bölgesinden fazlaca kilo almaya bağlı olarak vücut ağırlık merkezi öne doğru kayar ve postür değişikliği olur. Postür ve hareketlerdeki değişiklik bel incinme riskini arttırır.

Hamile kadınlarda doğuma hazırlık amacıyla pelvik bölgedeki bağların gevşemesini sağlayan relaksin denilen bir hormon üretilir. Bu hormon omurgayı tutan bağların da gevşemesine yol açabilir. Sonuçta belde zedelenme ve ağrı riski artar.

Gebelerde rahim büyürken karnın ön tarafında yer alan rektus abdominis denilen birbirine paralel iki kas grubu orta hatta birbirinden ayrılabilir. Diastazis rekti denilen bu durum bel ağrılarını şiddetlendirebilir.

Duygusal stres bel kaslarının kasılmasına, kas spazmları ve bel ağrısına yol açabilir. Gebeliğin stresli anlarında bel ağrıları artabilir.

Gebelerde bel ağrısı nasıl tedavi edilir?

Eğer kişide hamilelik öncesinde de kronik bel ağrısı sorunu yoksa, hamilelik döneminde ortaya çıkan bel ağrıları büyük oranda doğum öncesi azalır. Tabi ki bel ağrılarını rahatlatmak için yapılabilecek pek çok şey de vardır. Ani hareketlerden kaçınmak, yere uzanmak gerektiğinde belden eğilerek değil diz ve kalçadan çömelerek bunu yapmak, yüksek topuklu ayakkabı giymemek, hamileler için tasarlanmış beli destekleyen bant veya kemer kullanmak alabileceğiniz basit önlemlerdir. Ayak kemerini destekleyen alçak topuklu (düz değil) ayakkabılar kullanmanızı öneririz. Gebelikte bel ağrılarını ilaçsız ve risksiz rahatlatmak için yapılabilecek diğer şeyler şunlardır:

Sıcak ve soğuk: Bele sıcak veya soğuk uygulamak ağrıyı azaltabilir. Sıcak veya soğuk uygulama yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Genel olarak bel, boyun, omuz, kalça gibi bölgelere lokal ısıtıcı veya soğutucu tedavi yapmak güvenlidir. Bel ağrılarında ilk 2-3 gün ağrılı bölgeye günde birkaç kez 10-15 dakika soğuk uygulama (ince bir havlu ile sarılmış buz paketi gibi) yapmak, sonrasında sıcak uygulamaya geçmek önerilmektedir. Sıcak veya soğuk uygulamayı gebe iken karın üzerine yapmayın.

TENS: Belde ağrılı bölgenin cildi üzerine yerleştirilen elektrotlarla ağrıyı azaltıcı elektrik akımları verilmesi şeklinde bir fizik tedavi yöntemidir. Gebelikteki bel ağrısı tedavisi için güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Egzersiz: Düzenli egzersiz yapmak kasları güçlendirir ve esnekliği arttırır. Egzersiz yaparak omurgaya binen stresi azaltabilirsiniz. Gebe kadınlar için güvenli egzersizler arasında yürüme, yüzme ve egzersiz bisikletini sayabiliriz. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz bel ve karın kaslarını kuvvetlendirici egzersizleri size tavsiye edebilir. Masaj da kas spazmlarını çözmede ve ağrıları azaltmada yararlı olabilir.

Duruşu düzeltmek: Kambur durmak bel ve sırtı zorlar. Bu nedenle çalışırken, otururken ve uyurken doğru duruş pozisyonunda olmaya önem vermelisiniz. Gebelerin sırt üstü yerine yan yatar pozisyonda uzanması önerilir. Yan yatış pozisyonunda dizler arasına ufak bir yastık koymak bel ağrısına iyi gelir. Sırt ve karnı desteklemek için ilave yastıklar kullanabilirsiniz. Masa başında çalışırken belinizin arkasına ufak bir yastık veya bu iş için özel üretilmiş bel desteklerinden kullanabilirsiniz. Otururken ayaklarınızın altına ufak bir yükseltici koymak da beli rahatlatmaktadır.

Akupunktur: Akupunkturun gebelikteki bel ağrılarını azalttığına dair bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bu konuda eğitim almış bir doktora başvurabilirsiniz.

İlaçlar: Çoğu ilaç hamilelik döneminde kullanılamaz. Bu nedenle herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte bel ağrısı olduğunda ne zaman doktora başvurulmalı?

Bel ağrısı çoğu kez hafiftir ve bahsettiğimiz basit yöntemlerle geçer. Ancak bazı bel ağrılarında doktora başvurmanız gerekir. Şiddetli ağrılarda, aniden başlayan ve git gide artan ağrılarda, ritmik kasılmaların eşlik ettiği ağrılarda, bacaklarda iğne batması, uyuşma hislerinin veya kas güçsüzlüğünün eşlik ettiği ağrılarda, beraberinde idrar yapmada zorlanma olan bel ağrılarında doktora muayene olmalısınız. Ritmik kasılmalar erken doğum eylemi belirtisi olabilir. Rahimdeki kasılmalar bazen bel ağrısı ve spazmı olarak hissedilebilir. Bel ağrısı idrar yolu enfeksiyonu belirtisi de olabilir. Hamilelikte bel ağrısı ile beraber vajinal kanama, ateş veya idrarda yanma hissi varsa hemen doktora başvurmalısınız.

Gebelikle ilişkili kemik erimesi, bel fıtığı, omurga kireçlenmesi nedenleriyle oluşan bel ağrıları, gebelikteki tüm bel ağrılarının küçük bir yüzdesini oluştursa da doktor kontrolü gerektiren önemli sorunlardır.