Kas Spazmları için 12 Doğal Kas Gevşetici

Kaslarda istemeden oluşan kasılmalar, sertlikler ve buna bağlı oluşan kas şişliklerine kas spazmı denilir. Kas spazmları bel, karın, sırt, boyun, bacak, kol veya el kaslarında sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasındadır. Hatta göğüs kafesindeki kaslarda bile görülebilir. Kas spazmları kişinin alışık olmadığı bir egzersiz yapması, bel veya boyun tutukluğu, kadınlarda mestrüasyon dönemi, gebelik, fibromiyalji gibi hastalıklara bağlı oluşabilir. Kas spazmları çoğu kez kendi kendine geçse de, devam ettiği sürece çok rahatsız edici olabilir. Kas gevşetici ilaçlar kas spazmlarının tedavisinde kullanılabilir. Pek çok kişi ise ilaç kullanmayı sevmediği veya yan etkileri nedeniyle doğal çözümler arar. Gebelikte karşılaşılan kas spazmları ile başa çıkmada öncelikle doğal yollar tercih edilir. Bu yazımızda doğal kas gevşeticiler üzerinde durduk.

Kas spazmlarında ani başlayan keskin ağrı ile beraber eklem hareketinde kısıtlılık, uyuşma ve kuvvet kaybı gibi şikayetler olması durumunda doktora başvurmanız gerekir. Bitkisel ve doğal olarak kabul edilen ürünler tamamen zararsız veya yan etkisiz değildir. Doğal kas gevşeticiler kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlarla etkileşebilir, karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa size uygun olmayabilir. Her şey için geçerli olduğu gibi burada bahsedilen gıdaların aşırı tüketilmesi faydadan çok zarara yol açabilir. O nedenle tedavi amaçlı yeni bir şey denemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Papatya çayı

Papatya çayı eski zamanlardan beri çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır (1). Bunların başında da kas spazmları ve ağrıları gelir. Papatya çayında 36 çeşit flavonoid olduğu tespit edilmiştir. Flavonoidler anti-oksidan özelliği olan moleküllerdir. Papatya dışında kırmızı, sarı, turuncu gibi parlak renkli sebze ve meyvelerde de bulunur. Etkilenen kaslara papatya yağı ile masaj yapmak da rahatlama sağlar.

Vişne suyu

Vişne suyu koşucularda yaygın olarak görülen kas ağrısı ve yangısını azaltmaya yardımcıdır. Bilimsel çalışmalar vişne suyu içmenin koşma sonrası ağrıyı azalttığını göstermiştir (2). Vişnenin anti-oksidan ve anti-inflamatuar özellikleri ile bu faydayı sağladığı sanılmaktadır.

Böğürtlen

Kasları gevşetmenin doğal yollarından bir diğeri böğürtlen yemektir. Egzersiz öncesi ve sonrası birer böğürtlenli buzlu içecek (smoothie) içmek kas hasarının iyileşmesini hızlandırabilir (3). Böğürtlenlerin oksidatif stres ve yangıyı azaltıcı anti-oksidan özellikleri mevcuttur.

Protein

Egzersiz sonrası yeterli düzeyde protein almak, kas yangısını azaltabilir. Egzersize bağlı kas ağrısını inceleyen bir araştırmada whey ve casein proteini desteği almanın kas hasarını azalttığı görülmüştür (4). Maraton koşucuları için de, yarış sırasında sadece karbonhidrat yerine protein ve karbonhidrat alanlarda maratondan 72 saat sonra daha az kas ağrısı ve tutukluğu olduğu görülmüştür (5).

Zerdeçal

Zerdeçal, tarçın ve zencefil curcumin denilen anti-inflamatuar özellikteki molekülü içerir. Curcumin egzersiz sonrası yangıyı ve kas spazmını azaltabilir. Ancak gebe ve emziren kadınların yüksek dozda curcumin alması önerilmemektedir.

Nar suyu

Nar meyvesi bol miktarda anti-oksidan özellikli polifenol içerir. Nar suyunun anti-oksidan özelliği yeşil çaydan 3 kat daha fazla olabilir. Ağırlık kaldırma sporu yapanlarda nar suyunun kas iyileşmesini hızlandırabildiği görülmüştür (6).

Kırmızı acı biber

Kırmızı acı biberin içinde bulunan kapsaisin, kas ağrı ve spazmlarını gidermek için kullanılan bazı krem ve yakılarda da kullanılmaktadır. Kırmızı acı biber doğal kas gevşetici olarak binlerce yıldır bilinmektedir. Kırmızı acı biber orijinal olarak Orta ve Güney Amerika kökenlidir, coğrafi keşiflerden sonra dünyaya yayılmıştır. Kapsaisin bibere acı tadını veren ve aynı zamanda tedavi edici etkisi bulunan moleküldür. Kapsaisinin metabolizma hızlandırıcı, açlığı azaltıcı, kan basıncını düşürücü, sindirime yardımcı hatta kanser riskini azaltıcı etkisi olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak çok fazla kırmızı acı biber yemek karın ağrısı ve kendini hasta hissetmenize yol açabilir, bu nedenle dikkatli olun.

Nane yağı

Nane yağı kas ağrısını gidermede sık kullanılan bir doğal üründür. Nane yağı kas gevşetici etki de sağlar (7). Nane yağı karaciğer ve safra rahatsızlığı olan bazı kişiler için uygun olmayabilir. Nanenin yenmesi de ağrıyı azaltabilir.

D vitamini

Sürekli kas ağrısı ve spazmı olan kişiler D vitamininden fayda görebilir. Bunun için öncelikle kanda D vitamini ölçümü yaptırarak eksik olup olmadığını öğrenmekte fayda var. D vitamini damla, tablet veya kapsül şeklinde alınabilmektedir. Ayrıca güneş ışığı ile cildimizde üretilebilen bir vitamindir. Yumurta, balık ve D vitamini takviyeli sütler de yararlıdır.

Magnezyum

Magnezyum kas ve sinirlerin normal çalışabilmesi için gerekli bir elementtir. Çok sık görülmemekle beraber magnezyum eksikliği olması durumunda ilk şikayetler arasında kas ağrıları da yer alır. Magnezyum muz, badem, kaju, ıspanak, baklagiller, esmer pirinç gibi yiyeceklerde bulunur. Toz veya tablet halinde eczanelerde de satılmaktadır. Magnezyumun fazla alınması karın krampı ve ishale yol açabilir, bu nedenle özellikle yaşlılar ve çocuklar doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır.

Masaj

Doğal kas gevşeticiler arasında en etkili yöntemlerden diğeri masajdır. Masaj konusunda eğitimli bir kişinin yapacağı derin doku masajı gergin kasları rahatlatır. Masaj sert olmakla beraber ağrı oluşturmamalıdır.

Dinlenmek

Kas spazmını gidermenin en iyi ve doğal yolu çoğunlukla sadece dinlenmektir. Ağrılı kası fazla yormayın, bolca sıvı alın ve iyi bir uyku çekin. Sıcak veya soğuk paketler kullanmak da kas ağrısını azaltabilir. Dinlenmeyi çok da abartmamak gerektiğini unutmayın. Ağrı ve spazm çok şiddetli değilse hafif aktiviteler ve hareketli kalmaya çalışmak iyileşmeyi hızlandırabilir.

Kas spazmlarının ilaçsız tedavilerinden etkili bir yöntem de kuru iğne tedavisidir. Kuru iğne tedavisi için ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Referanslar

  1. Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895-901.
  2. Kuehl KS, Perrier ET, Elliot DL, Chesnutt JC. Efficacy of tart cherry juice in reducing muscle pain during running: a randomized controlled trial. J Int Soc Sports Nutr. 2010;7:17. Published 2010 May 7.
  3. McLeay Y, Barnes MJ, Mundel T, Hurst SM, Hurst RD, Stannard SR. Effect of New Zealand blueberry consumption on recovery from eccentric exercise-induced muscle damage. J Int Soc Sports Nutr. 2012;9(1):19. Published 2012 May 7.
  4. Köhne JL, Ormsbee MJ, McKune AJ. Supplementation Strategies to Reduce Muscle Damage and Improve Recovery Following Exercise in Females: A Systematic Review. Sports (Basel). 2016;4(4):51. Published 2016 Nov 11.
  5. Saunders MJ, Luden ND, DeWitt CR, Gross MC, Dillon Rios A. Protein Supplementation During or Following a Marathon Run Influences Post-Exercise Recovery. Nutrients. 2018;10(3):333. Published 2018 Mar 10.
  6. Ammar A, Turki M, Chtourou H, et al. Pomegranate Supplementation Accelerates Recovery of Muscle Damage and Soreness and Inflammatory Markers after a Weightlifting Training Session. PLoS One. 2016;11(10):e0160305. Published 2016 Oct 20.
  7. de Cássia da Silveira E Sá R, Lima TC, da Nóbrega FR, de Brito AEM, de Sousa DP. Analgesic-Like Activity of Essential Oil Constituents: An Update. Int J Mol Sci. 2017;18(12):2392. Published 2017 Dec 9. doi:10.3390/ijms18122392
Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.