Ameliyatsız Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Eklem kireçlenmesi (osteoartrit) özellikle yaşlılarda eklem ağrısı ve yaşam kalitesinin bozulmasının en sık nedenlerinden birisidir. Eklem kireçlenmesi en çok diz eklemini tutar. Diz kireçlenmesi diz ağrılarının büyük bir kısmından sorumludur. Ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi mümkündür ve en iyi sonuçlar için pek çok yöntemin birbirini destekleyecek şekilde kullanılması gerekir. Pek çok hastalıkta olduğu gibi diz kireçlenmesinde de hastalığın oluşmasını önleyici yaklaşım tercih edilir. Diz kireçlenmesinden korunmak için yapabileceğiniz pek çok şey var.

Diz kireçlenmesi ilk zamanlar uzun yürüyüşler sonrası diz ağrısı oluşması ile kendini gösterebilir. Eklem üzerine hafifçe basmakla ağrı ve hassasiyet olabilir. Hareketsiz geçen bir zamandan sonra dizleriniz tutulabilir, yani olması gereken açıda hareket ettiremeyebilirsiniz. Hatta dizinizi hareket ettirirken öğütülme ya da sürtünme hisleri oluşabilir. Bu belirtiler kemiğin eklem yüzlerini saran kıkırdağın bozulmasına bağlı gelişir. İlerlemiş diz kireçlenmesinde kıkırdak tabaka tamamen kaybolarak kemik kemiğe sürtünmeye başlayabilir.

İlginizi çekebilir: Diz Kireçlenmesi

Ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi nasıl olur?

Ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi eklem ağrılarını azaltabilir, tutukluğu giderebilir, bacak kaslarını güçlendirip, esneklik, kişinin çeviklik ve dengesini arttırabilir. Yürüme, oturma ve kalkma gibi hareketlerin daha kolay yapabilmesini sağlayabilir.

İlginizi çekebilir: Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz kireçlenmesini önlemek veya durdurmak için tedbirler

Eklemi zorlayıcı aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Örneğin merdiven çıkma ve çömelme önerilmez. Buna karşın belli bazı hareketler de yararlıdır. Düz yolda yürüyüşler yapabilirsiniz. Dize fazla yüklenme yapan sporlar olan koşu ve tenis yerine yüzme, su içi aerobik, egzersiz bisikleti, eliptik gibi daha az yüklenme içeren sporlar tercih edilmeli. Egzersizden önce ısınma, sonrasında ise soğuma hareketlerini ihmal etmeyin. Derin skuat ve lunge hareketi doğru yapılmazsa dize zarar verebilir, bu hareketler diz kireçlenmelerinde genelde önerilmez.

Diz eklemini destekleyen kasları güçlendirici egzersiz programı ile dizlerinizi sağlamlaştırabilirsiniz. Bacaktaki kuadriseps, hamstring, gastrosoleus, gluteus kaslarını esnetmeyi sağlayan hareketleri gün boyuna yayarak yapmanız eklem hareket açıklığını ve normal hareket kabiliyetini korumanızı sağlar. Ayak bileği ve kalça eklemlerinin sağlıklı olması diz ekleminin sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle egzersiz programında bu eklemler de atlanmamalıdır. Kor güçlendirici egzersizler de olmazsa olmazdır. Hangi egzersizlerin size uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın.

Ağrılı ve zayıf bir diz düşme eğilimini arttırır. Düşmeler diz hasarının ilerlemesine yol açabilir. Bu nedenle düşme riskinizi azaltmak için önlem alın. Evinizi iyi ışıklandırın, banyo ve koridora tutacaklar ekleyin. Yüksek bir rafa uzanmanız gerekirse sağlam ve dengeli bir basamak kullanın.

Fazla kilonuz varsa vermek dizlerinizi rahatlatacaktır. İdeal kilonuza ulaşamasanız bile küçük değişiklikler bile eklemleriniz üzerinde büyük fark yaratır. Vücut ağırlığınızdaki bir kilogramlık artış dizlerinize dört kilogram olarak yansır. Bunun tersi de doğrudur. Vereceğiniz her bir kilogram dizlerinizi umduğunuzdan daha fazla rahatlatacaktır.

Diz kireçlenmesinde alevlenmeler

Diz kireçlenmesinde bazen alevlenme denilen kendi kendine veya uzun bir yürüyüş ya da burkulma gibi zorlayıcı bir aktivite sonucu başlayan şişme, ısı artışı ve kızarıklık gibi belirtiler görülebilir. Böyle durumlarda istirahat, buz uygulaması, dizi kompresyon bandajı ile sarma ve dizi yüksekte tutma ile şişlik azaltılabilir. Buz uygulaması alevlenmelerin ilk 48-72. saatlerinde ortalama günde 3-4 defa ve 15-20 dakika süre ile önerilir. Cilt hasarı oluşmaması için buz paketini ince bir havluya sarmalısınız. Birkaç günlük akut dönem geçip ödem azaldıktan sonra diz kireçlenmelerinde sıcak tedavi şeklinde devam edilebilir. Sıcak su torbası, sıcak banyo veya havlu ile günde 3-4 defa 15-20 dakika dizi ısıtmanız ağrıları azaltabilir.

Diz kireçlenmesinde yeni çıkan belirtilere dikkat

Diz kireçlenmesi kronik bir sorun olduğu için ağrı yaşamın bir parçası haline gelebilir. Ancak yeni ortaya çıkan belirtileri umursamazlık etmeyin. Ağrı şiddetinin artması, hareket sonrası yerine istirahatte de ağrı olması, uykudan uyandırması gibi belirtiler kireçlenmenin ilerlediğini gösterebilir. Dizde ani şişlik, kilitlenme, dizin kendini salması gibi belirtiler kireçlenmeden olabileceği gibi ihtihaplı romatizma, enfeksiyon veya menisküs yırtığı gibi farklı bir sorundan da kaynaklanabilir. Yeni belirtiler oluştuğunda doktorunuza muayene olun.

Diz kireçlenmesinde ilaç tedavisi ve enjeksiyonlar

Çeşitli diz iğneleri diz kireçlenmesinin ameliyatsız tedavisi için kullanılmaktadır.

Çeşitli ağrı kesiciler, glukozamin preparatları, bitkisel destek ürünleri diz kireçlenmesi tedavisinde kullanılabilir. Hyaluronik asit gibi viskosuplementasyon ürünleri eklem sıvısı kalitesini arttırmak, eklem hareketlerini kolaylaştırmak ve ağrıyı gidermek için diz içine iğne olarak yapılabilir. Kortikosteroid iğneleri alevlenme dönemlerinde etkili bir tedavidir. Proloterapi, PRP ve kök hücre gibi rejeneratif tıp yöntemleri yakın zamanda öne çıkan enjeksiyon tedavi yöntemleridir.

Diz kireçlenmesinde fizik tedavi

Sıcak veya soğuk uygulamalar, elektroterapi (TENS, elektrik stimülasyonu, vb), ultrason terapisi, kısa dalga tedavisi, manyetik alan tedavisi fizik tedavi olarak uygulanmaktadır. Kişiye özel egzersizler de fizik tedavinin temel bileşenleri arasındadır.

Su ile tedavi (hidroterapi): Su hem pasif hem de aktif fizik tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Girdap banyoları veya kaplıca gibi sıcak su havuzlarında oturmak diz kireçlenmesine bağlı şikayetleri azaltabilir. Diz vücut ağırlığının bindiği bir eklemdir. Eklem hasarı yanında kas zayıflığı da eşlik eder. Fakat ağrılar nedeniyle hastaların egzersiz kapasitesi kısıtlanır. Tedavi havuzlarında yapılan su içi egzersizlerde suyun kaldırma kuvveti yardımıyla ekleme binen yük azalır ve egzersiz yapmak kolaylaşır. Germe, kas güçlendirme, aerobik egzersizlerin yanında yürüme, merdiven çıkma eğitimi de havuzda başlanıp hastanın durumu düzeldikçe su dışı normal egzersiz salonuna geçiş yapılabilir.

Manuel terapi eklem ağrısı ve tutukluğunu azaltabilir ancak aktif egzersiz yöntemleri ile kombine edilirse daha yararlı olur.

Devamlı pasif hareket (CPM) cihazı kullanılarak diz eklemine belirlenen açılarda makine yardımıyla sürekli hareket yaptırılabilir.

Masaj diz kireçlenmesinde temel tedaviler arasında olmasa da destekleyici tedavi olarak kas gevşetici, kasları uyarıcı ve eklem sertliğini azaltıcı özellikleri bulunur.

Sıcak ve soğuk uygulamalar diz kireçlenmesi fizik tedavisinde yapılabilmektedir. Genellikle ödemin belirgin olduğu alevlenme döneminde soğuk uygulama yapılır. Kronik diz kireçlenmesi ağrısında ise sıcak uygulamalar tercih edilir. Sıcak uygulama hotpack, infraruj gibi yöntemlerle yapılabilir.

Elektroterapi ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi için kullanılan önemli tekniklerdendir. Cilt üzerine yapıştırılan elektrotlar ile sinir ve kaslar elektrik akımları ile uyarılır. Buna transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu denilir. Sinirlerin uyarımı ile ağrı hissi azaltılır. Kasları uyarmaya yönelik elektrik stimülasyonu ile kas erimesi önlenebilir.

Ultrason terapisinde ses dalgası enerjisi yardımıyla derin dokular ısıtılabilir. Kuvvetli ses dalgası titreşimlerinin ısıtma dışında da etkileri bulunur. Hücre zarı geçirgenliğinde artış bu etkilerinden biridir. İltihabi süreci modifiye edici etki gösterir. Diz kireçlenmesinde ağrı ve tutukluğu azaltabilir.

Kısa dalga diatermi derin dokuları ısıtma amacıyla sık kullanılan bir başka fizik tedavi yöntemidir. Kısa dalga diatermi yönteminde bu amaca göre tanımlanmış frekanstaki elektromanyetik dalgalar kullanılır. Ağrı, kas spazmı, eklem tutukluğu üzerine olumlu etki gösterir.

Bantlama teknikleri ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi için kullanılabilir. Kinezyoteyp yöntemi ile ağrı azalabildiği gibi kasları uyarıcı ve eklem yapısını destekleyici etki de sağlanabilir.

Dizlik, baston kullanımı ve ayakkabı seçimi

Genelde diz kireçlenmesi dizin iç tarafında daha şiddetlidir. Bazı dizlikler bu bölgedeki stresi azaltacak şekilde tasarlanmıştır. Bu dizlikler ekleme destek olup ağrıyı azaltabilir, yürümeyi kolaylaştırabilir. Orta ve şiddetli diz kireçlenmesinde kullanılabilir. Bazı dizlikler ise tüm dizi destekler. İstirahat tipi denilen dizlikler kas erimesine yol açabildiğinden kireçlenmede pek önerilmez. Yün veya kumaş dizlikler ise dizi sıcak tutma amaçlı kullanılabilir. Baston, kanadyen gibi yürümeye yardımcı araçlar diz eklemini rahatlatıp yürümeyi kolaylaştırabilir. Gereken durumlarda baston kullanmaktan utanmayın. Kötü ergonomiye sahip ayakkabılar diz kireçlenmesini arttırabilir. Şok emici özelliği olan ayakkabı ve tabanlıklar dizin maruz kaldığı stresi azaltabilir.

Alternatif tedaviler

Diz kireçlenmelerinde akupunktur, nöral terapi, ozon terapisi, hacamat, sülük tedavisi ve başka pek çok yöntem alternatif olarak kullanılabilmektedir.

Ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi başarısı yüksektir

Diz kireçlenmesi kronik bir süreçtir, yıllar boyu devam edebilir. Bugün için eklemin yapısal hasarını geri çeviren genel kabul görmüş bir tedavi yöntemi yoktur. Ameliyatsız yöntemler yani fizik tedavi yöntemleri ile diz kireçlenmesinin ilerlemesi yavaşlatılabilir veya durdurulabilir. Ağrıda azalma, yürüme mesafesi gibi fonksiyonel parametrelerde iyileşme, bacak kaslarında güçlenme, eklem tutukluğunda düzelme sağlanabilmektedir. Egzersizler, ilaçlar, enjeksiyonlar ve fizik tedavi yöntemlerinin doğru kullanımı ile ameliyat ihtiyacı ortadan kaldırılabilir veya ertelenebilir.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.