PRP Tedavisi Nedir?

PRP tedavisi son yıllarda eklem kireçlenmesi de dahil olmak üzere diz ağrısına yol açan pek çok soruna yönelik kullanılmaktadır. PRP İngilizce “platelet-rich plasma” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Plateletten zengin plazma anlamına gelir. Plateletler kanda bulunan, trombosit olarak da bilinen, esas olarak kanın pıhtı oluşturabilmesini sağlayan hücre parçacıklarıdır. Pıhtı oluşturma görevlerinin yanında pek çok büyüme faktörü de içerirler. Damarların zedelendiği herhangi bir yaralanmada kanamanın durması için pıhtı oluşumu gerekir. Kanama durduktan sonra ise hasarlanan dokuların onarımı ve iyileşme dönemi gelir. İşte plateletler içerdikleri büyüme faktörü denilen moleküller ile doku iyileşme sürecinde rol alırlar. PRP tedavisi plateletlerin iyileştirme fonksiyonunun ligament, tendon, kıkırdak gibi yapılarda kullanılması mantığına dayanır.

PRP tedavisinde kişinin kendi kanı alınır, kan özel cihazlar kullanılarak platelet hücreleri kanın sıvı kısmından ayrıştırılır. Böylece platelet konsantrasyonu yükseltilir. Daha sonra plazma denilen kanın hücre içermeyen sıvı kısmına plateletler tekrar katılır. Normalden daha yüksek oranda platelet içeren bu sıvı doktor tarafından çeşitli hastalık ve yaralanmaları tedavi etmek için belli bir bölgeye iğne ile enjekte edilebilir. PRP tedavisi çeşitli eklem yaralanmaları, kireçlenme, ligament ve tendon zedelenmeleri, kıkırdak hasarlarının iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. PRP’nin büyüme faktörleri üzerinden etki ettiği düşünülmektedir ancak tam olarak tüm etki mekanizmalarının anlaşıldığı söylenemez. Genellikle fizik tedavi yöntemleri ile iyileşme sağlanamayan kronik sorunlarda tercih edilmektedir. PRP enjeksiyonu sonrası ilk günlerde ağrı gibi şikayetler artabilir ancak daha sonra haftalar içinde iyileşme görülür. Etkisi bazı hastalarda kalıcı olmakta, bazı durumlarda ise birkaç seans enjeksiyon gerekebilmektedir. Diğer tedaviler için olduğu gibi PRP tedavisinin başarıya ulaşabilmesi için de doğru hasta seçimi çok önemlidir. Başarı oranını etkileyen bir diğer önemli husus ise PRP solüsyonunun hazırlanma tekniğidir. Piyasada çok sayıda PRP kiti mevcuttur fakat bunların etkinlikleri arasında farklar olabilir.

PRP Ne Zaman Yapılır?

Klasik fizik tedavi yöntemleri ile düzelmeyen dirsek ağrısı (lateral epikondilit, medial epikondilit), ayak bileği ağrısı (Aşil tendiniti), diz ağrısı (kireçlenme, ligament gerilmesi, menisküs hasarı vb) sorunlarında PRP tedavisi, ameliyat gibi daha girişimsel yöntemlerden önce denenerek başarılı olabilecek bir seçenektir. Herhangi bir ilaç kullanılmadığı, sadece kişinin kendi kanından elde edilen büyüme faktörleri kullanıldığı için yan etki riski diğer iğne tedavilerine göre çok daha azdır.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kas-iskelet sorunlarına yönelik PRP tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyon ya da ortopedi uzmanları tarafından yapılır. Öncelikle normal kan alma işleminden farklı olmayan bir şekilde hastanın kol damarından hemşire kan alır. Bu kan bir tüpe (PRP kiti) konulur. Özel bir cihazla kan santrifüj edilir, yani yüksek devirde döndürülerek hücre kısmı sıvı kısmından ayrıştırılır. Hastaya pozisyon verilir, iğne yapılacak bölge temizlenir. Uzman doktor enjeksiyonu yapar. Enjeksiyon işlemi 1-2 dakika sürer. İğne yapılan yere bağlı olarak hafif bir acı hissedilebilir. İğne sonrası o bölgede hafif bir hassasiyet oluşabilir ancak şiddetli bir ağrı beklenmez. İğne sonrası birkaç gün o bölgeyi zorlayıcı aktivitelerden kaçınılmalıdır. Dirseklik, dizlik gibi destekleyici splintler birkaç hafta kullanılabilir. Ağrı kesici ilaçlar (non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar) kullanılması tedavinin etkisini bozabilir, bu nedenle kullanılmamalıdır. Ağrı şikayetiniz varsa doktorunuza danışmalısınız. Bazı doktorlar enjeksiyon sonrası soğuk uygulama yapılmasını da önermeyebilir. Beklenenden fazla ödem, kızarıklık, ısı artışı olursa doktorunuza başvurmalısınız. Genellikle PRP tedavisinden 1-2 ay sonra uygulanacak fizik tedavi ile iyileşme oranı arttırılabilir.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Umarız PRP tedavisi hakkındaki yazımız bilgilendirici olmuştur. PRP ile ilgili öğrenmek istediğiniz başka bir şey varsa yorum kutucuğuna mesajınızı yazabilirsiniz. PRP tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını merak ediyorsanız iletişim sayfasından bize ulaşabilir, muayene olmak için randevu alabilirsiniz.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.