Kaburga Ağrısı – Kostokondrit

Kaburga ağrısı veya göğüs duvarında hissedilen ağrı genellikle kaburga kemiklerinin göğüs kemiğine tutunduğu kıkırdak kısımdaki kostokondrit denilen iltihabi durum nedeniyle oluşur. Bu sorun kostosternal sendrom, göğüs duvarı ağrısı veya kostosternal kondrodini gibi isimlerle de anılabilir. Eğer ağrıya şişlik eşlik ederse buna Tietze sendromu denilir. Kostokondrit, etkilenen kaburga ya da kıkırdak dokunun parmakla bastırılması ile şiddetlenen lokalize göğüs ağrısı yapar. Nedeni her zaman belirlenemese de kolların aşırı kullanımı ile tetiklenebilir. Çoğunlukla herhangi bir tedavi olmadan kendi kendine geçebilen bu durum, kalp kaynaklı ağrılar ile karışabildiği için kişiyi endişelendirebilir.

Kostokondrit Nasıl Tanınır?

Yetişkin kişilerde göğüs ağrısının, aksi ispat edilene kadar kalp problemlerine işaret ettiği kabul edilir. Göğüs ağrısı olan bir kişide kalp sorunlarını dışlamak için kan testleri ve EKG gibi çeşitli tetkiklerin yapılması gerekebilir. Göğüs ağrısından yakınan ve bu nedenle kardiyoloji uzmanlarınca değerlendirilen hastalar, herhangi bir kardiyak patoloji saptanmazsa genelde göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilirler. Akciğerle ilgili bir sorun da saptanmaması durumunda kas-iskelet sistemi patolojileri açısından fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniklerine yönlendirilmektedirler. Bazen mide ve safra yolu sorunlarının da göğüs ağrısı olarak hissedilebildiği unutulmamalıdır. Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile gelen hastaların en az dörtte birine sorunun kas-iskelet sistemi ile ilişkili olduğunu gösteren “göğüs duvarı ağrısı” tanısı konulmaktadır. Tetkikler sonucu kişide kalp ya da akciğer hastalığı olmadığı görüldüğünde ve fizik muayene de uyumlu ise kostokondrit tanısı konulabilir.

Kostokondrit kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. 40 yaşından sonra daha sıktır. Çoğunlukla nedeni belirlenemez. Tanı için spesifik bir test yoktur. Bazen enfeksiyon veya göğüs cerrahisi sonucu gelişmiş olabilir. Enfeksiyon şüphesi yüksekse galyum sintigrafisi yapılabilir. Enfeksiyon durumunda kan tetkiklerinde iltihapla ilişkili değerler yükselir. Göğüs ağrısı akciğer enfeksiyonuna bağlı da olabilir. Bunu değerlendirmek için Akciğer için Röntgen filmi çekilir.

Tietze Sendromu

Tietze sendromu bazen kostokondrit olarak ifade edilebilmektedir. Ancak iki durum birbirinden farklıdır. Tietze sendromunda ağrı aniden başlar, omuza veya kollara yayılır ve birkaç hafta veya ay devam eder. Kaburganın eklem yerinde ağrı ve hassasiyet yanında şişlik de olur. Nadir görülen bir sorundur. Tietze sendromu en sık 2 ve 3. kaburgaları etkilerken kostokondrit en sık 4, 5 ve 6. kaburgaları tutar. Tietze sendromu gençlerde daha sıktır, kadın ve erkekleri eşit oranda etkiler.

Kostokondrit Neden Olur?

Kostokondrit iltihabi bir olaydır yani bağışıklık sisteminin aktive olması sonucu gelişir. Göğüs duvarının tekrar tekrar küçük travmalara maruz kalması, kolların aşırı kullanımı, viral solunum yolu enfeksiyonları iltihabi süreci başlatabilir. İltihabi süreç her zaman mikrobik bir bulaş olduğunu göstermez. Örneğin viral solunum yolu enfeksiyonlarında kıkırdak dokudaki bağışıklık sistemi aktivasyonu virüsün kendisinden olabileceği gibi fazla öksürmeye bağlı dokunun zorlanmasından da olabilir. Daha nadir olarak bakteriyel enfeksiyonlar bu soruna yol açabilir. Damar içi ilaç kullananlar ve göğüs cerrahisi geçirmiş olanlar bakteriyel kökenli kostokondrit için risk altındadır. Bakteriyel enfeksiyonda kızarıklık, şişlik ve iltihabi akıntı olabilir.

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi), romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi romatizmal durumlar da kostokondrite neden olabilir. Meme, tiroid ve akciğer kanseri gibi kanserlerin yayılması sonucu kostokondrit oluşabilir.

Kostokondrite Bağlı Kaburga Ağrısı Nasıl Belirti Verir?

Kostokondrite bağlı göğüs ağrısı genelde egzersiz, hafif travma veya üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında başlar. Ağrı künt veya keskin, batıcı karakterde olabilir. Genelde göğüs duvarının ön yüzünde hissedilir. Sol tarafta daha sıktır. Sırta veya karın bölgesine doğru yayılabilir. Derin nefes almak, öksürme veya gövdenin hareketi ile ağrı oluşabilir. Kostokondral bileşke denilen kaburga kemiğinin eklem yerlerinde bastırmakla hassasiyet olması kostokondrit tanısı için olmazsa olmazdır. Kostokondritte fark edilebilir bir şişlik ya da apse olmaz.

Göğüs Duvarı Ağrısının Diğer Kas-İskelet Kaynaklı Nedenleri Nelerdir?

Alt kaburga ağrı sendromları, sırt omurları ve omurların kaburga ile yaptığı eklemden (kostovertebral eklem) kaynaklanan ağrılar, sternalis sendromu, stres kırıkları, ksifoidalji, spontan sternoklavikular subluksasyon, fibromiyalji, romatoid artrit, ankilozan spondilit ve diğer spondiloartropatiler, sedefle ilişkili romatizma (psöriyatik artrit), sternoklavikular hiperostozis, sistemik lupus eritematozus, göğüs duvarının septik artriti, relapsing polikondrit, osteoporotik kırıklar, orak hücreli anemi, kanserler.

İlginizi çekebilir: Göğüs Ağrısının Kalp ve Akciğer Dışı Nedenleri

Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Kostokondrit genel olarak ciddi olmayan bir sorun olsa da kalp krizi ile karışabilir. Nefes darlığı, yüksek ateş, ağrılı bölgede kızarıklık, püy, şişlik gibi enfeksiyon belirtileri, bulantı, baş dönmesi, terleme gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir. Sürekli göğüs ağrısı ile beraber bulantı, terleme, sol kolda ağrı veya yeri tam tarif edilemeyen genel göğüs ağrısı şikayeti kalp krizi belirtisi olabilir. Kalp krizi şüphesi olan durumlarda acile başvurmak gerekir.

Kostokondrit Nasıl Tedavi Edilir?

Asetaminofen içeren basit ağrı kesiciler veya non-steroid anti-inflamatuar grubundan ağrı kesici ilaçlar tedavide kullanılabilir. Ağrıyı hafifletmek için lokal soğuk veya sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden TENS yapılabilir. Şikayetleri arttıran hareket veya egzersizlerden kaçınmak önerilir. Germe egzersizleri yararlı olabilir. Ağrılar ilaçla rahatlamaz ve günlük yaşamı kısıtlayacak ölçüde şiddetliyse lokal anestezik ve steroid içeren enjeksiyonlar yapılabilir. Enfeksiyona bağlı kostokondritte antibiyotik tedavisi gerekir.