Kalçadan Ses Gelmesi – Kalçanızdan Neden Ses Geliyor?

Eklemlerimizden kaynaklanan kütleme veya çıtlama sesleri pek çok kişi için endişe kaynağıdır. Kalçadan ses gelmesi kas iskelet sistemi kaynaklı sesler arasında özel bir yere sahip. Hastalar kalça kaynaklı sesler yüzünden kalça çıkığı olduklarını sanarak doktora başvurabiliyor. Sandalyeden veya yataktan kalkarken, yürürken, belli germe hareketleri sırasında kalçanızda kütleme veya atlama hissi oluyorsa sizde “kütleyen kalça sendromu (snapping hip syndrome)” denilen sorun olabilir. Bu sendromun diğer bir adı “coxa saltans”dır. Böyle özel bir isim verilmesi sizi hemen endişelendirmesin. Kalçadan ses gelmesi ağrı ile beraber olmadıkça kütleyen kalça sendromu ciddi bir hastalık değil hafif bir rahatsızlıktır.

Kalçadan ses gelmesi nedenleri

Eğer kalçadan ses gelmesi nadiren oluyorsa bunun nedeni parmak eklemlerinde de görüldüğü gibi eklem sıvısı içinde gaz kabarcıklarının oluşması ve sonra onların patlaması olabilir. Bu olay tamamen zararsızdır.

Kalçadan ses gelmesinin (snapping hip syndrome’un) en yaygın iki nedeni kalçayı büken fleksör kasların fazla sıkı olması ve kalça eklemini kontrol eden ligamentin (iliotibial bant) gergin olarak uyluk kemiğinin çıkıntısı üzerinden atlamasıdır. Kalçanın dış kısmında hissedilen atlama veya kıtlama iliotibial bandın kemik üzerinden hareketine bağlı olabilirken ön taraftaki (pelvik bölgedeki) kıtlama kalçanın bükülmesini sağlayan iliopsoas tendonu nedenli olabilir. Bu sorun dansçılar ve atletler gibi kalça fleksör kaslarını aşırı kullanan kişilerde daha sık görülür. Kütleme veya atlama hissi genellikle kalçanın bükülme (fleksiyon-ekstansiyon) hareketinde ortaya çıkar. Koşucularda kalçadan ses gelmesi kalçayı içe döndüren kasların zayıf olduğunun işareti olabilir. Bu kasları esnetip güçlendirmek sorunu tedavi edebilir.

Eğer kalçadan ses gelmesi ağrı ile beraber oluyorsa veya bir yaralanma ya da ameliyat sonrası başlamışsa daha ciddi bir sorunu işaret ediyor olabilir. Bu durumda en iyisi doktorunuza muayene olmanız. Bir kıkırdak parçası yerinden koparak kalça hareketleri sırasında takılıp kilitlenmeye yol açabilir. Böyle bir şey varsa kütleme sesi kemik hareketi ile daha ilişkilidir ve eklem hareketinde kontrol kaybı soruna eşlik edebilir. Bazen gerçekten de kalçanın kısmi çıkığı (subluksasyonu) sesin kaynağı olabilir. Kas, tendon ve kemiklerin birbirinin üstünden kaymasını sağlayan bursa denilen içi sıvı dolu keselerin zorlanma sonucu iltihabına (bursit’e) bağlı da kıtlama sesi oluşabilir. Bursit varsa her sürtünme hissine ağrı eşlik edebilir.

Kalça kütlemesi nedenleri

Toparlayacak olursak kalçadan ses gelmesi üç kısma ayrılabilir:

Dışsal kütleme: Gluteus maksimus denilen but kası tendonu veya iliotibial bant uyluk kemiği çıkıntısı üzerinden atlar. Bu çıkıntı üzerinden geçerken gerilir ve uzar, sonra birden serbest kalıp gevşer ve sese neden olur. Koşma, merdiven çıkma veya ağır yük taşıma hallerinde ses oluşabilir. Sorun ilerlerse keskin bir ağrı eşlik edebilir ve aktivite ile kötüleşebilir. Trokanterik bursit bu sorunla beraber olabilir.

İçsel kütleme: Kalçanın bükülmesini sağlayan iliopsoas veya kuadriseps tendonu leğen kemiği veya kalça eklemi üzerinden geçerken gerilir ve sonra birden serbest kalarak kütleme yapabilir. Genelde oturur pozisyondan ayağa kalkarken, koşarken ve kalçayı vücuttan döndürerek uzaklaştırırken ses duyulur. İlerlerse kasık ön tarafta derinde keskin ağrı hissi yapabilir. İliopsoas bursiti eşlik edebilir.

Eklem içi kütleme: En nadir tipidir. Kalçanın takılmasına yol açan mekanik bir sorun vardır. Kalça eklemini yerinde tutan labrum denilen halkadan bir parçanın kopması, eklem içinde serbest dolaşan kemik ya da diğer doku parçaları, kalça eklemi içindeki kıkırdağın hasarı gibi nedenler buna yol açabilir. Şikayetler kademeli artabilir veya travma sonrası aniden başlayabilir.

Kalça kütlemesi tedavisi

Eğer şikayetlere ağrı eşlik etmiyorsa ve travma gibi ileri araştırma gerektiren bir durum yoksa genelde ilk muayene ile beraber kalçanın Röntgen filmi çekilmesi yeterli olur. Bu aşamada ameliyatsız tedavi yaklaşımları uygulanır.

Kalçadan ses gelmesini tedavi etmek veya önlemek için yapılması gereken şey genelde esneme egzersizleridir. Kalça ve dizi uzatan yani ekstansiyona getiren hareketleri içeren egzersizler yararlıdır. Zayıf olan kalça kasları güçlendirilir. Ayağın aşırı içe dönmesini azaltan uygun ayakkabı giymek yararlı olabilir. Bazen non-steroid anti inflamatuar grubundan ağrı kesici ilaçların kullanımı fayda edebilir. Fizik tedavi uygulamaları da tedavide yararlıdır. Bursit eşlik ediyorsa ilgili bölgeye kortizon enjeksiyonları yararlı olabilir. Bazen de kalçadan ses gelmesi sorunu kendi kendine geçebilir.

Eğer kalçadan ses gelmesi ile beraber ağrı varsa veya ameliyatsız fizik tedavi yaklaşımları yarar sağlamamışsa MRG (emar) çekimi yapılabilir. Böylece kalça eklemini oluşturan yapılar hakkında daha iyi fikir sahibi olunur. Ultrasonografi tendonların hareketini dinamik olarak gösterebilmesi açısından değerlidir. Fizik tedavi yöntemleri ile düzelmeyen durumlarda tendon gevşetme, labrum hasarı varsa tamir etme, eklem içi serbest cisim varsa çıkarma gibi ameliyat yaklaşımları tedavi edici olabilmektedir. Geçirilen ameliyata bağlı olarak normal hayata geri dönebilmek için tekrar fizik tedavi gerekebilir.

Kullanılan görsel: Designed by Freepik

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.