Omuz Egzersiz Programı

Omuz ağrısı ve omuz sorunları, fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerine sık başvuru nedenlerinden biridir. Omuzda tendon sıkışması ve ödemi, tendon zedelenmesi veya yırtılması (rotator manşet sorunları), bursit, kireçlenme, omuzda tutulma, donuk omuz (adezif kapsülit) gibi sorunların tedavisinde omuz egzersiz programı önemli yer tutar.

Omuz egzersiz programına buradan ulaşabilirsiniz.

Omuz gün boyu en çok kullandığımız eklemler arasındadır. Geniş bir hareket açıklığına sahiptir. Bir eşyayı kaldırırken, çekmeceyi veya kapıyı açarken omzumuzu hareket ettiririz. Günlük yaşam aktivitelerimizin hemen hepsi kollarımızı kullanmayı gerektirir ve bu aktiviteler sırasında omuz eklemi de belli derecelerde hareket eder.

Omuz aslında bir değil üç eklem içerir. Bunlar kürek kemiği (skapula) ile kol kemiği (humerus) arasındaki glenohumeral eklem, köprücük kemiği (klavikula) ile kürek kemiği arasındaki akromiyoklavikular eklem ve kürek kemiği ile göğüs duvarı arasındaki skapulotorasik eklemdir. Sonuncusu gerçek bir eklem değil fonksiyonel bir eklemdir. Kemikler arasında ligamentler, kaslar, sinirler, damarlar, bursa denilen sıvı dolu keseler bulunur.

Omuz eklemini oluşturan yapılar ani travmalar veya çalışma koşulları nedeniyle aynı hareketlerin çok fazla tekrarla yapılması sonucu zedelenebilir. Omuz ağrısı oluştuğunda tedavi edilmezse sorun kronikleşebilir ve günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. Travma sonrası başlayan omuz ağrılarında veya 2-3 haftadan uzun süren ağrılarda doktor muayenesi olmanız gerekir.

Aşağıdaki formu doldurduğunuzda,egzersiz dosyası e-posta ile adresinize gönderilecektir.
Omuz Egzersiz Programını İndir

Omuz egzersiz programı nasıl uygulanır?

Omuz egzersizlerinin size yararlı olabilmesi için doktor muayenesi olmalı ve şikayetlerinize yol açan tanıya göre size önerilen hareketleri uygulamalısınız.

Omuz eklemine sağlamlık veren yapıların başında kaslar gelir. Eğer omuz kaslarımız zayıfsa omzun yaralanma riski artar. Kasları formda tutmak için düzenli egzersiz yapmak gerekir. İzometrik egzersiz denilen egzersizlerde eklem sabitken duvara doğru itme şeklinde kaslar kasılarak güçlendirme yapılır. Hareket içermediği için eklem zedelenmesi riski az bir egzersizdir. Sopa ile yapılan egzersizler ve germe egzersizleri ise esnekliği arttırır. Su içinde uygulanan egzersizler de omuz sorunlarında başarılı sonuçlar vermektedir.

İlk günlerde alışmak için günde 2-3 kez 3 tekrar ile hareketlere başlayabilirsiniz. Daha sonra 10 tekrarlı 2-3 sete kadar kademeli olarak sayıyı arttırabilirsiniz.

Egzersizleri uygularken şiddetli ağrıya yol açan bir hareket olursa onu yapmayın. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız doktorunuza danışın.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.