Bel fıtığı,bel omurları arasında bulunan jel kıvamındaki yapının etrafını saran kılıfın çeşitli zorlamalara bağlı olarak  zayıflaması ile dışına taşmasıdır ve genellikle otuzlu ve kırklı yaşlarda görülmektedir. 

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”][blockquote text=”Bel bölgesi omurganın en fazla yük taşıyan bölgesidir. Bel ağrısı, kişilerin yaşam kalitesini oldukça azaltan bir rahatsızlık olduğu gibi günümüzde fizik tedavi polikliniklerine en sık başvurma nedenlerinin başında gelmektedir.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

BEL FITIĞI NASIL OLUR?

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”]

Bel fıtığı beldeki omurlar arasındaki jöle kıvamındaki kıkırdak yapının içeriğinin bozulması sonucu omuriliğe doğru taşmasıdır. Büyük fıtıklar omurilikten geçen sinirlerde sıkışmaya neden olabilmektedir. Bel ve kalçalarda ağrının yanı sıra bacakta ve ayakta uyuşma, güçsüzlük görülebilmektedir. İleri bel fıtıklarında ise yürümede zorluk, idrar tutamama ve bacaklarda güçsüzlük de tabloya eşlik edebilmektedir.

Bel fıtığında bel ağrısı, belden bacağa doğru yayılan keskin ve bıçak saplanır tarzda oluşmaktadır. Bel fıtıklarının %90’ı L4-L5 ve L5-S1 seviyelerindedir. Tanıda fizik tedavi uzmanının muayenesi sonucu klinik bulguları uyumlu hastalarda MR(EMAR) en faydalı tetkik olmaktadır.

Günlük aktiviteler sırasında eğilip kalkma, sağa sola dönme, ağır kaldırma gibi hareketlerden dolayı bel bölgesi sürekli yüklenmelere maruz kalmaktadır ve günümüzde bel ağrısı en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri haline gelmiştir.  Tedavi bel fıtığının evresine, fizik muayene bulgularına ve bel ağrısının şiddetine göre fizik tedavi uzmanı tarafından planlanmaktadır. Tedavisinde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, fizik tedavi modaliteleri, spinal dekompresyon tedavisi, manuel terapi, proloterapi, PRP, nöral terapi, omurgadan iğne tedavisi, kuru iğne tedavisi, gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

 

İlginizi çekebilir:

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]