Boyun fıtığı, boyun bölgesindeki omurlar arasında diskteki dış kısmı saran bağ dokusundan oluşan sağlam liflerin zayıflaması, yırtılması sonucu içindeki jel kıvamlı yapının dışa taşmasıdır.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”][blockquote text=”Boyun ağrıları kronik ağrılar içinde bel ağrılarından sonra 2. sırada yer almaktadır. Boyun fıtığı ise bilinenin aksine boyun ağrılarının en sık sebebi değildir. 20-46 yaşlar arası çeşitli sebeplerden kaynaklanan boyun ağrısı görülme sıklığı daha fazladır.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

BOYUN FITIĞI NEDENLERİ

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”]

Boyun omurganın en hareketli kısmıdır. Her yöne hareket yeteneği vardır. Yedi adet boyun omurundan oluşmaktadır. Omurların arasında disk denilen jöle kıvamında yastıkçıklar bulunmaktadır. Diskler vücuda binen yükün dengeli şekilde alt vücut bölümlerine iletilmesini sağlamaktadırlar. Boyundaki omurga içinden omurilik ve kollara giden sinirler geçmektedir.  

 

Diskin iç tabakasındaki jelöz yapının taşarak çevre dokularda ödem ve bası oluşturmasına fıtık denir. Fıtık sonucunda kollara giden sinirlerin basısı nedeni ile boyundan kola doğru yayılan keskin ve bıçak saplanır tarzda bir ağrı oluşur. Ağrı tutulan taraf kolda boyundan daha şiddetli şekilde hissedilir. Boyun ve omuz ağrısına sırtta kürek kemiği iç tarafa yayılan ağrı da eşlik edebilir. Hasta başını tutulan tarafın karşı tarafına çeviremez, aynı tarafa eğemez.Boyun fıtıkları en çok C5-C6 ve C6-C7 seviyelerinde görülmektedir.

 

Büyük fıtıklar omurilikten geçen sinirlerde sıkışmaya neden olabilmektedir. Boyun ve kol ağrısının yanı sıra kolda ve elde uyuşma, güçsüzlük görülebilmektedir. İleri boyun fıtıklarında ise yürümede zorluk, idrar tutamama ve bacaklarda güçsüzlük de tabloya eşlik edebilmektedir. Boyun fıtıklarında basıya uğrayan sinir köküne bağlı olarak kolda ve parmaklarda uyuşma, karıncalanma, elektriklenme, his kaybı gibi duyusal değişiklikler görülebilir.


C5 sinir kökü basıya uğrarsa ağrı boyundan omuzun tepesine doğru yayılır, omuz yan tarafının duyusunda azalma ve omuzun yana doğru açılmasında güçsüzlük olabilir, sol omuz ve sağ omuz ağrısına sebep olabilir.
C6 sinir kökü basıya uğrarsa ağrı boyundan sırt bölgesine ve aşağıya doğru baş ve işaret parmağa doğru yayılır, aynı parmakların duyusunda azalma ve el bileğinin yukarı doğru kaldırılmasında güçsüzlük olabilir.
C7 sinir kökü basıya uğrarsa ağrı boyundan orta parmağa doğru yayılır, aynı parmağın duyusunda azalma ve dirseğin dışa doğru açılmasında güçsüzlük olabilir.

 

C8 sinir kökü basısında ise kolun iç kısmına doğru yayılan ağrının yanısıra dört ve beşinci parmaklarda uyuşma, el gücünde azalma görülür.

 

Boyun fıtığının tespitinde tüm bu bulgular fizik tedavi uzmanının muayenesi sonucunda ortaya çıkartılır. Tanıda klinik bulguları uyumlu hastalarda MR (EMAR) tanı koymada en faydalı tetkiktir. Sinir hasarı şüphesi varsa tespit etmek için gerektiğinde EMG testi yaılabilir.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]
[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item vertical_alignment=”middle” horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no”]

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi Seçenekleri

 

Boyun fıtıklarının büyük bir çoğunluğu cerrahi tedavi gerektirmeden fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

 

İlaç tedavisi: Kas spazmı çözmek, ödemi ve ağrıyı azaltmak için çeşitli kas gevşetici ve ağrı kesiciler tedavide uygulanabilmektedir.

 

Klasik fizik tedavi yöntemleri: Sıcak-soğuk uygulamaları, elektrik akımları, vakum interferans, ultrason, lazer, manyetik alan uygulanan tedavi yöntemlerindendir.

 

Kuru İğne Tedavisi: Boyun fıtığında ağrıyı arttıran en önemli nedenlerden biri de kas spazmıdır. Spazm omurlar arasında bulunan disklere baskı yaparak fıtıklaşmanın artmasına ve ağrılı bir omurgaya yol açar. Damarları sıkıştırarak kollar ve bacaklarda soğukluk, uyuşma, üşüme, ödeme neden olur. Kuru iğne tedavisi kas spazmına bağlı ağrıda kullanılan önemli ve etkili bir tedavi yöntemidir.

 

Rejeneratif yöntemler

Proloterapi, PRP, proloPRP, nöralterapi gibi enjeksiyon yöntemleri uygulanan bölgenin kan akışını artırarak bölgenin kendini onarmasını sağlar. Bu yöntemler vücudun doğal iyileşme sürecini aktive eder. İğneler genellikle fıtığın büyüklüğüne ve eşlik eden spazmın şiddetine göre birkaç hafta aralarla yapılır.

 

Spinal enjeksiyonlar (Omurgadan iğne tedavisi):

Omurgadan iğne tedavisi bel ve boyun fıtığı, dar omurilik kanalı gibi durumlarda ağrıyı azaltmak ve fıtığı iyileştirmek için uygulanmaktadır. Omurgadan iğne tedavisi boyun fıtıklarında hastalara ameliyatsız tedavi olanağı sağlamaktadır. İlaç karışımı omurlar arasından uygulanarak fıtığın küçülmesi ameliyatsız olarak sağlanmaktadır. Omurgadan iğne tedavisi hastanede yatırılmadan yapılan bir yöntemdir. Girişim sonrasında 1-3 saat istirahat gerekebilir. Hastalığa göre faset, kaudal spinal, foraminal spinal, sakroiliak iğne yöntemleri yapılabilmektedir.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]