Diz kireçlenmesi, ilerleyen yaşla birlikte vücutta kıkırdak üretiminin ve eklemlerdeki kayganlığın azalması ile ortaya çıkar.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”][blockquote text=”Yavaş gelişiminden dolayı hasta tarafından uzun süre dikkate alınmayan diz kireçlenmesi, hareketlerde kısıtlanmaya ve ağrılara neden olur.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

AMELİYATSIZ DİZ KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”]

Kireçlenme olarak ifade edilen dejeneratif eklem hastalığı özellikle yaşla birlikte artan ve ağrı yakınmasına yol açan önemli bir sorundur. Temel olarak eklem kıkırdağını etkilemektedir. Eklem kıkırdağı eklemde düz bir yüzey sağlayarak bir kemiğin diğeri üzerinde rahatça kayarak hareket etmesini ve yük aktarımı yaparak ekleme binen yük stresinin azaltılmasını sağlamaktadır. Diz kireçlenmesi eklemde kıkırdak bozulması ile birlikte tüm bağlar, eklem zarı, menisküs gibi yapılarda dejenerasyonla bozucu etki yapan yıkıcı bir eklem hastalığıdır. Sadece eklemin yaşlanması ve fonksiyonunu kaybetmesi şeklinde pasif bir olay değil aynı zamanda eklemde yapım ve yıkım olaylarını içeren aktif bir süreçtir.

Diz insan hareketlerinde ana rol oynaması ve ağırlık taşıması nedeni ile travmaya en çok maruz kalan ve bu yüzden de kireçlenmenin en sık görüldüğü eklemdir. Başlangıçta şikayete neden olmayan ve sinsi seyreden diz kireçlenmesi, zaman içinde ilerleyerek ağrı ve harekette kısıtlılığa yol açar. Hasta bazen rahatken bazen ani ağrı artışı ve şişlik ile seyreden ataklar olabilir. Ağrı tipik olarak dize yüklenme olduğunda artar, dinlenmekle azalır. Eklemde tutukluk gözlenir.Eklem hareket açıklığı azaldıkça dizi büküp açmakta zorluklar yaşanmaya başlar.

Diz kireçlenmesinin sebepleri nelerdir?

Yaş diz kireçlenme gelişiminde en önemli risk faktörüdür. Yaşla birlikte kıkırdak yapı bozulur ve eklem kayganlığı azalır. Hastalık genç yaşlarda başlayıp erken dönemde bulgu vermeyebilir. Genetik yatkınlık, obezite, hipermobilite, aşırı ve yanlış kullanım, dizde çocukluktan gelen yapısal bozukluklar, travma, eklem romatizması, eklem içi kırık ve diz ameliyatları sonrasında dizde kireçlenme görülebilir.

 

 

AMELİYATSIZ DİZ KİREÇLENMESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tedavi şikayete, fonksiyonel duruma ve kireçlenme derecesine göre çeşitlilik göstermektedir. Diz kireçlenmesinin evresine ve hastanın muayene bulgularına göre ağrının azaltılması, hareketliliğin arttırılması amacıyla eğitim, fizik tedavi uygulamaları, egzersiz, ilaç tedavileri, eklem içi girişimleri içeren tedavi programları planlanabilir.

Öncelikle erken diz kireçlenmesinde eğitim, diyet uygulamaları, egzersiz, uygun ayakkabı kullanımı ve merdiven çıkma, çömelme gibi diz kireçlenmesini arttırabilecek hatalı hareketlerden kaçınma hastalığı kontrol altına almada yeterli olmaktadır. Eklemi koruma teknikleri mutlaka öğrenilmelidir.

Akut ataklar sırasında ilaç tedavisi olarak çeşitli ağrı kesiciler ve yükü azaltmayı amaçlayan yardımcı yürüme cihazları ve breysler kullanılabilir. Kronik dönemde eklem kıkırdağını korumaya yönelik besin takviyeleri (gag, kondrotin, ha vs) alınabilir.

Orta düzey diz kireçlenmesinde,  ilaç tedavisi ve fizik tedavinin faydalı olmadığı durumlarda fizik tedavi uzmanının hastalığın evresine göre karar vereceği PRP, foto aktif PRP, proloterapi, proloterapi ile PRP, nöral proloterapi, hyaluronik asit enjeksiyonları, kök hücre tedavisi gibi ameliyatsız diz tedavisi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Bu tedavi teknikleri temel olarak dokuda yenilenme sağlayarak ödem ve ağrının gerilemesini sağlayan rejeneratif tıp yöntemleridir. Rejeneratif tıp yöntemleri, dizdeki ağrı ve hareket kısıtlılığı sebebi olan dokuların doğal yollarla tamir ve yenilenmesini sağlamaktadır. Böylelikle diz tedavisinde cerrahiye gerek kalmaksızın iyilişme sağlanmaktadır.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]