DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi in[email protected] | 0542 215 80 80
 

Duruş Bozukluğu

Bel, sırt ve boyun ağrılarından korunmanın en önemli yolu doğru postür (duruş) de durabilmektir. Duruş bozukluğu sebebi olabilecek pek çok etken olmakla birlikte kalıtımsal veya sonradan oluşan yapısal bozukluklar, alışkanlıklar, kazalar, düşmeler ve yanlış edinilmiş postür başlıca sebeplerdir.

Doğru Duruş Nedir?
Omurga ağrılarından korunmanın en önemli yolu doğru duruşta (postür) durabilmektir. Doğru duruş için ayakta durma, oturma, yürüme gibi aktiviteler sırasında baş, gövde, kol ve bacakların dengeli ve düzgün dizilimi gerekmektedir.

SIK GÖRÜLEN DURUŞ BOZUKLUKLARI NELERDİR?

Yandan bakıldığında omurga dizilimi düz bir hat şeklinde değildir, S şeklinde bir eğriliğe sahiptir. Omurga boyun ve bel bölgesinde hafif çukur (lordoz) şeklinde ilerlerken sırt bölgesinde hafif bir kambur (kifoz) bulunmaktadır. Bunlar fizyolojik eğriliklerdir ve belli dereceye kadar normal kabul edilirler. Bu eğriliklerde normal kabul edilen derecelerin dışında sapmalarda ise duruş bozukluğu görülmektedir.

Sıklıkla görülen duruş bozuklukları kamburluk (kifoz), boyun düzleşmesi, skolyoz, bel düzleşmesi veya bel çukurunun artması, bacak boyu eşitsizliğine bağlı duruşun bozulmasıdır.

 

Kifoz

Sırt bölgesinde omurganın öne doğru eğilmesiyle ortaya çıkan hastalıktır. Sırttaki fizyolojik kifozun sınırı 20 derece ile 55 derece arasında değişmektedir. Yani 20-55 derece arası eğrilikler normal kabul edilmekte, 55 derecenin üzerindeki eğrilikler ise kifoz artışı olarak değerlendirilmektedir.

 

Postürel kifoz nedir?

Pozisyonel kamburluk veya postürel kifoz kötü duruşa ve duruş kaslarındaki zayıflığa bağlı omurganın normal kifoz açısının daha fazla çıkmasıdır. Çoğunlukla toplumda gördüğümüz kamburluk şikayetinin asıl nedeni aslında omurganın tam olarak etkilenmediği fakat kötü duruş nedeni ile ortaya çıkan postürel kifozdur. Egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri ile bu tip kamburluk düzeltilebilir.

 

Yapısal kamburluk nedir?

Omurga kifoz açısının 55 derece ve üzerinde olduğu, çoğu zaman doğumsal omurga anomalilerine bağlı olan kamburluktur. Bu durumda egzersiz programlarının yanısıra korse kullanımı ve ileri kifozda cerrahi tedavi seçenekleri gerekli olabilir.

 

Boyun Düzleşmesi

Fizyolojik boyun kavsinin düz hale gelmesi hatta bazı durumlarda tam tersi yönde öne doğru açılanmasına denir. Boyun düzleşmesi ile birlikte özellikle boyundan sırtta ve omuzlara doğru yayılan ağrı ve kas spazmı görülür.

 

Nedenleri nelerdir?

En sık görülen nedeni ayakta veya otururken boyun öne eğerek durmaktır. Özellikle masa başı ve bilgisayar çalışanlarında sıklıkla görülmektedir. Günümüzde cep telefonu ve laptop kullanımının artması boyun düzleşmesi görülme sıklığını arttırmıştır.

 

Belirtileri nelerdir?

Kürek kemiklerine vuran ağrı, sırt ağrısı, ellerde ağrı-uyuşma-güçsüzlük, baş ağrısı ve baş dönmesi, kulaklarda uğultu sıklıkla boyun düzleşmesine eşlik etmektedir.

 

Bel Düzleşmesi

Bel düzleşmesinde normal bel kavisi azalmaktadır. Yanlış ayakta duruş ve yanlış oturuş, ağır yük taşıma, travmalar, yanlış egzersiz ve spor, ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklar bel düzleşmesine neden olarak tüm omurgada ağrıya sebep olabilir.

 

 

Duruş Bozukluklarının Tedavisi

 

Duruş bozukluğu fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirildikten sonra postür eğitimi, korseleme, kişiye özel egzersiz programları, fizik tedavi modaliteleri, manuel terapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Duruş bozukluklarını tedavi edebilmek için öncelikle hatalı duruş ve oturma alışkanlıklarını düzeltmek gerekir. Aynı pozisyonda uzun süre oturmak omurga duruşunu bozar. Bu nedenle sık sık oturma pozisyonu değiştirilmeli ve saat başı ayağa kalkılmalıdır. Kişiye özel planlanmış fizik tedavi ve egzersiz programı ile çoğu duruş bozukluğu düzeltilebilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Duruş Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?