Fibromiyalji, halk arasında kas veya yumuşak doku romatizması olarak da bilinen vücutta yaygın ağrı ile seyreden bir hastalıktır. Günümüzde verimliliği azaltarak iş gücü kaybına ve yüksek tedavi maliyetlerine neden olan, ayrıca dikkat dağınıklığına ve motivasyon bozukluğuna yol açarak iş kalitesini düşüren önemli bir sağlık sorunudur.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”][blockquote text=”Fibromiyalji, kronik yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize multisistemik bir hastalıktır. Ağır çalışma ve yaşam koşullarının getirmiş olduğu zorlukların yol açtığı stres ile tetiklenen Fibromiyalji, artık çağın hastalığı haline gelmiştir.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

FİBROMİYALJİ

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”]

Fibromiyaljinin Görülme Sıklığı Nedir?

Hastalığın belirti ve bulgularının çeşitliliğinden dolayı Fibromiyalji hastaları farklı tanılar alabildiğinden, hesaplanan görülme sıklığı tahminlerin altında kalmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda Fibromiyalji’nin tüm dünyada görülme sıklığı %0,5-5,8 arasında olduğu saptanmıştır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Kesin olarak belirlenmiş risk faktörleri ileri yaş ve kadın cinsiyettir. Özellikle omurgaya yönelik olan fiziksel travmalar, cerrahi müdahaleler, trafik kazaları ve enfeksiyonlar sonrasında görülme sıklığında artış saptanmıştır. Yine travmatik çocukluk dönemi, aşırı aktif ve mükemmeliyetçi yaşam tarzı gibi akut veya kronik emosyonel stres faktörlerinin de görülme sıklığını arttırmaktadır. Hastalıkta genetik geçiş de önemli yer tutmaktadır.

 

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Nasıl Oluşur?

Günümüze kadar yapılan çalışmalarda, Fibromiyalji’li hastalarda gelişen yaygın ağrının ve ağrı hassasiyetinin nedeni aydınlatılamamış, genetik ve çevresel faktörler ile çeşitli ağrı mekanizmalarının rol oynadığı düşünülmekle birlikte mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır. Hormonal düzeydeki değişiklikler, nöroendokrin fonksiyon bozukluğu, uyku bozuklukları, merkezi sinir sisteminin fonksiyonel aktivitesindeki bozukluklardan şüphe edilirken; kas dokusu ve kas fonksiyon bozuklukları ile Fibromiyalji patogenezi aydınlatılmaya çalışılmaktadır.

 

Fibromiyaljinin Klinik Bulguları Nelerdir?

Hastalarda yaygın ağrının yanı sıra görülen yorgunluk, uyku bozukluğu, tutukluk, depresyon ve anksiyete gibi duygu-durum bozuklukları, bilişsel fonksiyonda bozulma yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemekte, kişinin yaşamla başa çıkma yeteneğini azaltmakta ve çevresi ile olan iletişimini bozmaktadır. Bütün bunlara ilaveten konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, migren, baş dönmesi, çene ekleminde bozukluklar, çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, mide-barsak problemleri, kol ve bacaklarda uyuşmalar, kadınlarda mens (adet) döneminin abartılı geçmesi gibi tüm sistemlerle ilgili şikayetler görülebilir.

Ana şikayet yaygın vücut ağrısıdır. Ağrı erken dönemde boyun ve omuz bölgesinden başlar fakat zamanla tüm vücuda yayılır. Fizik tedavi polikliniğinde hastalar genellikle her yerinin ağrıdığını ifade eder fakat ağrının yaygın olması nedeni ile tam olarak ağrı yerini göstermekte zorluk çeker.

 

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Tedavisi

Kronik bir ağrı bozukluğu olan Fibromiyalji’nin tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri hastanın şikayeti ve hastalığın şiddetine göre farklılık göstermektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda, en fazla desteklenen tedavi protokolleri Fibromiyalji’yi bölgesel bir kas bozukluğundan ziyade sistemik bir hastalık olarak ele alan yöntemlerdir. Tedavide optimal yarar sağlayabilmek için hastanın şikayet şiddetini, çeşitliliğini ve fonksiyonel durumunu göz önüne alan, ilaçlı ve ilaçsız tedavi yöntemlerinin bir arada olduğu, psikososyal ve davranışsal yöntemler ile eğitim uygulamalarını içeren multidisipliner ve interdisipliner tedavi yaklaşımları gerekmektedir. Fibromiyalji Fizik tedavi uzmanı tarafından tüm yönleri ile ele alınarak tedavi edilmelidir.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]