DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi [email protected] | 0542 215 80 80
 

MAS Hastalığı

Boyun – sırt ağrılarının oluşmasının en sık sebepleri; yumuşak doku romatizması çeşitleri olan fibromiyalji ve MAS hastalığıdır. MAS bölgesel bir veya birkaç kas grubunu etkileyen tetik noktalar ve bu noktalara dokunma ile ortaya çıkan yansıyan ağrı tablosunun görüldüğü bir kronik ağrı sendromudur. 

Ağrı ile birlikte kas spazmı, hassasiyet, kaslarda güçsüzlük ve hareket kısıtlılığı hastanın fonksiyonel durumunu ve günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir.

MAS HASTALIĞI

Mas Hastalığının Nedenleri

MAS’ın ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Günümüzde modern insanın oturuş-duruş şeklinin bozulması, masa başı işlerde çalışan sayısının artışı, cep telefonu ve bilgisayar kullanımı gibi nedenlerle MAS hastalığının görülme sıklığı oldukça artmıştır.

MAS hastalığında görülen ağrı kasları aşırı zorlama ve kullanma, travma, soğuk, ağır çalışma koşulları, stres ve anormal duruş gibi sebeplerle aniden; kronik kas yorgunluğu ve tekrarlayan mikro travmalara bağlı olarak yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla daha fazladır. Vitamin ve mineral eksiklikleri, enfeksiyonlar, guatr hastalığı gibi endokrin bozukluklar, depresyon ve anksiyete hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir.

 

Klinik Şikayetler Nelerdir?

MAS görülen bölgelerde, kasın iskemik spazmı ile kas lifleri içerisinde spazma uğramış küçük sinir uçlarının baskı altında kalması ve kılcal damarların sıkışması ile bu bölgeler birer ağrı jeneratörü haline gelir. Ağrı süreklidir ve genellikle yanıcıdır. Kaslardaki gerginlik, eklemlerde kısıtlılık ve yorgunluk ağrı şikayetine eşlik edebilir. Başlangıç yavaş veya ani olabilir. Soğuk hava, stres, viral enfeksiyonlar, uykusuzluk ağrıyı arttırır.

Hastalar baş ağrısı, bel ve boyun ağrısı, eklem ağrısı ve siyatalji gibi fıtık benzeri ağrıdan şikayet edebilirler. Ense kökünde tetik noktası olan hastalarda enseden şakaklara yayılan ve zaman zaman migren ile karıştırılan ağrı görülebilir. Sabah yataktan kalkınca hareket kısıtlılığı ve sabah tutukluğu hissedilebilir. Günlük aktiviteler sırasında yorgunluk ve güçsüzlük olur.

 

Tanı Nasıl Koyulur?

Hastalık öyküsünün iyi alınması ve iyi bir fizik muayene tanı koydurucudur. Ağrılı bölgeye parmakla bastırıldığında tetik noktaların hissedilmesi ve hassasiyet tipiktir. Tetik noktalara parmak ile baskı uygulandığında ağrı diğer bölgelere yansır ve kasta seyirme yanıtı gözlenebilir.

Tedavi Seçenekleri

 

Tedavide amaç ağrıya ve kısıtlılığa neden olan tetik noktayı ortadan kaldırarak ağrı-spazm siklusunun kesilmesini sağlamaktır. MAS tedavisinde hastanın muayene bulguları ve şikayetlerine göre tedavi programı belirlenmelidir.

Fizik tedavi:

İlk tedavi basamağı fizik tedavidir. Medikal masaj, ısı, elektroterapi, lazer, eswt gibi lokal fizik tedavi uygulamaları tetik noktaların yok edilmesinde etkili olmaktadır. Duruş bozukluğunu düzeltmeye ve gergin kası rahatlatmaya yönelik planlanan egzersiz programları tedavinin temelini oluşturmaktadır.

 

Lokal enjeksiyonlar:

Kuru iğneleme, lokal anestezik ile yapılan tetik nokta enjeksiyonu, proloterapi, nöralterapi, PRP gibi enjeksiyon yöntemleri uygun hastada etkin tedavi sağlamaktadır.

 

İlaç tedavisi:

Hastanın şikayet ve muayene bulgularına göre ağrı ve kas spazmını azaltmaya yönelik kas gevşetici ve ağrı kesicilerin yanısıra kronik ağrıda kullanılabilen antidepresan ve nöropatik ağrı ilaçları tedavide kullanılabilmektedir.

 

Eğitim:

Kronik ağrıyı azaltmayı ve ağrı ile başetme becerilerini arttırmaya yönelik davranışsal yöntemleri içeren psikoterapi ve eğitim programları da uygulanabilmektedir.