Kortizon İğnesi Nedir? Neden Yapılır? Yan Etkileri

Çeşitli eklem ya da eklem çevresi ağrısına yol açan sorunlarda tedavinin parçası olarak kortizon iğnesi ya da başka bir ifade ile lokal kortikosteroid enjeksiyonu doktor tarafından yapılabilir. Romatizmal hastalıklara bağlı eklem tutulumu (artrit), kireçlenme, el bileğinde sinir sıkışması, omuzda tendon sıkışması, plantar fasiit, bursitler, tenisçi dirseği, tetik parmak kortizon iğne tedavisi önerilen başlıca durumlardır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR), romatoloji, ortopedi doktorları kortizon iğnesini en sık yapan uzmanlardır.

Halk arasında kısaca kortizon olarak bilinen kortikosteroidler güçlü iltihap giderici özellikleri olan ilaçlardır. Eklem, tendon, bursa gibi kas iskelet sistemi yapılarında oluşan inflamasyon (iltihap) durumlarında, etkilenen bölgeye iğne ile kortikosteroid ilaçların ulaştırılması şikayetlerde hızlı bir düzelme sağlar. Bu saydığımız yapılardaki inflamasyon çoğunlukla romatizma, aşırı kullanım, kireçlenme gibi nedenlerle oluşur. Yani bakteri gibi mikropların oluşturduğu iltihap değildir. Ancak daha az sıklıkla olmakla beraber bazen eklemlerde mikroplu iltihap da oluşabilir. Septik artrit denilen mikroplu eklem iltihabında kortizon iğneleri sakıncalıdır. Mikroplu iltihaplarda antibiyotik tedavisi ve ilgili bölgenin ameliyatla temizlenmesi gibi farklı tedaviler gerekebilir.

Kortizon ilaçları pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Bağışıklık sisteminin vücuda karşı aktive olduğu otoimmün ve romatizmal hastalıklarda tablet olarak ağızdan alınabilir, damardan serum şeklinde veya kas içine iğne olarak yapılabilir. Alerjik reaksiyon tedavisinde de genelde iğne ya da serum formunda kullanılır. Bu tür kullanımlarda ilaç tüm vücuda dağılır ve genel etkilerde bulunur. Astım gibi hastalıklarda sprey şeklinde nefese çekilebilir; böylece esas olarak solunum yollarına etki göstermesi sağlanabilir. Bazı cilt sorunlarının tedavisinde kortizonlu kremler kullanılmaktadır. Eğer problem genel bir hastalık değil de, tenisçi dirseğinde olduğu gibi belli bir bölgeyi ilgilendiriyorsa kortizon ilacı iğne ile sorunlu alana uygulanabilir. Böylece ilacın genel yan etkileri azaltılırken istenen etkisini daha kuvvetli göstermesi sağlanır.

Kortizon İğnesi Tedavi Eder mi, Sadece Geçici Rahatlama mı Sağlar?

Kortizon ağrı kesici bir ilaç değildir. Bağışıklık sistemi aktivasyonunu yani iltihabı azaltarak etki gösterir. İltihap azalınca çoğunlukla ağrı, ödem, tutukluk gibi şikayetler de azalır. Kortizon iğnelerinin etki süresi hastalığa göre değişir. Örneğin bursit, tendinit, tetik parmak gibi küçük bir alanı etkileyen sorunlarda kortizon iğnesi, gerekli istirahat ve egzersiz gibi diğer yöntemlere de dikkat edilmesi ile beraber tam tedavi edici olabilir. Dirsek ağrısına yol açan lateral epikondilit tek bir kortizon iğnesi ile düzelebilir. Eğer tam düzelme olmazsa birkaç hafta ya da ay sonra tekrar enjeksiyon yapılabilir. Ancak ilerlemiş diz kireçlenmesi için yapılmışsa etkisi geçici olabilir. Bu tür bir durumda 1-2 ay rahatlama olsa bile daha sonra şikayetler tekrarlayabilir.

Kortizon İğnesi Nasıl Yapılır?

Kortizon çoğunlukla bir lokal anestezik ile karıştırılarak uygulanır. Lokal anestezik hızlı etkili bir ağrı kesicidir, sinir uçlarını uyuşturur. Böylece iğne yapıldıktan birkaç dakika sonra ağrı kesici etki başlar. Kortizonun iltihap azaltıcı etkisi ise biraz daha geç, genelde birkaç gün sonra ortaya çıkar. Doktor tanı koyduktan ve tedavide kortizon iğnesinin yararlı olacağına karar verdikten sonra size bu tedaviden bahsedebilir. Olası yararları ve risklerini anlatır. Eğer tedaviyi kabul ederseniz ilaçları reçete eder. Eczaneden aldığınız ilaçlarla geldiğinizde öncelikle size enjeksiyon için uygun pozisyon verir. İğne yapılacak bölgeyi tekrar muayene eder ve iğne yerini belirler. İlgili bölgenin temizliğini yapar. Enjektörü hazırlar ve iğneyi yapar. Ultrason görüntülemesi iğnenin doğru yere yapıldığından emin olmak için kullanılabilir. Bu işlemin tamamı genelde birkaç dakika sürer. İğne yapılan yere göre hafif bir acı hissedilebilir. Eğer eklem içine, örneğin şiş bir dize enjeksiyon yapılıyorsa öncelikle eklem sıvısı çekilerek değerlendirilir. Mikroplu iltihap belirtisi olup olmadığı kontrol edilir. Fazla sıvının boşaltılması ek bir rahatlama sağlayabilir.

Kortizon İğnesi Yapılınca Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

İğne sonrası 10-15 dakika kadar muayene odası dışında beklemeniz istenir. Bunun nedeni tansiyon düşmesi ya da alerjik reaksiyon gibi bir durumda çabuk müdahale edebilmektir. İğneden sonra o bölgeye 15 dakika soğuk uygulama yapmak ağrı ve ödem riskini azaltır. Soğuk uygulamaya 1-2 gün, günde 4-5 kez olmak üzere devam edilebilir. Birkaç gün boyunca ağır aktivitelerden kaçınılması önerilir. Kortizon iğnesi tendonları zayıflatabilir. Küçük eklemlere yapılan iğnelerde hacim etkisi ile ilk 1-2 gün ağrı olabilir. Basit ağrı kesici ilaçlar bunu geçirmede genelde yeterlidir. Ancak enjeksiyon yerinde kızarıklık, ısı artışı ve şişlik olması beklenmez. Bunlar enfeksiyon belirtisi olabilir. Enfeksiyon şüphesinde hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Kortizon İğnesi Yan Etkileri

Lokal kortizon iğnesi uygulandığı bölgede cilt altı yağ dokusunda incelme (atrofi) ve ciltte renk değişikliği yapabilir. El bileği sinir sıkışmasında uygulandığında yağ dokusunu azaltıcı etki avantaj olabilir; çünkü böylece sinire olan bası azalır.

Aşağıdaki yan etkiler daha nadiren ortaya çıkabilen sorunlardır:

  • İğne korkusu olan kişilerde tansiyon düşmesi gibi yan etki oluşabilir. Kortizon ile karıştırılan lokal anestezik alerjiye yol açabilir. Kortizona yönelik reaksiyon gelişerek iğne sonrası şikayetlerde artma olabilir.
  • Kortizon şeker hastalarında kan şekerini yükseltebilir.
  • Çok nadiren enjeksiyon yeri mikrop kapabilir, enfeksiyon oluşabilir.
  • Çok nadiren sinir lifi zedelenmesi olabilir.
  • Kan damarlarının zedelenmesine bağlı doku içine kanama, morarma oluşabilir. Hemofili gibi kanama bozukluğu olanlarda ve kan sulandırıcı ilaç kullananlarda eklem içi iğneler sakıncalı olabilir.
  • İğne yapılan yerde ağrı, sızlama olabilir.
  • Tendon çevresine yapılan kortizon iğneleri tendonda zayıflama ve kopmaya yol açabilir.
  • Kortizon iğnesi kadınların adet döneminde geçici değişiklik yapabilir.
  • Ekleme çok sayıda kortizon iğnesi yapılması durumunda kıkırdak ve ligament hasarı oluşabilir. Bu nedenle belli bir bölgeye senede 3’ten fazla enjeksiyon yapılması önerilmemektedir.
  • Kortizon ilaçları sık ve uzun süre kullanılırsa kemik erimesi, kilo alımı, katarakt, yüksek tansiyon, kemikte çürüme (nekroz) gibi çok çeşitli ve ciddi yan etkilere yol açabilir.

Diğer Tedavi Seçenekleri

Kortizon iğneleri uygun şeklide yapıldığında çok yararlı olabilir. Ancak yukarıda saydığımız gibi pek çok olası yan etkisi de vardır. Bu nedenle diğer tedavi seçeneklerini de doktorunuzla görüşmek isteyebilirsiniz. Eklem kireçlenmesinde hyaluronik asit enjeksiyonları, PRP tedavisi, kök hücre tedavisi tercih edilebilir. PRP tedavisi aynı zamanda pek çok tendon ve kıkırdak sorunu için de sıklıkla uygulanmakta ve başarılı olmaktadır. Kendiniz ya da bir yakınınız için bu tedavilerin uygun olup olmadığını merak ediyorsanız iletişim sayfasından bize ulaşabilir, randevu alabilirsiniz.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.