fbpx

İnme (Felç) Hakkında Her Şey

Beynin dolaşımsal nedenlere bağlı gelişen ani hasarına İnme denir. Türkçede güncel kullanımda felç ile aynı anlamı kazanarak vücudun bir tarafında hareket ve duyunun kalmaması şeklinde tanımlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl dünya çapında 15 milyon kişi inme geçirmektedir. Uzman doktorlarımız tarafından hazırlanan, 100'den fazla içeriğe sahip bu sayfada size inme ile ilgili en kapsamlı, güvenilir ve güncel bilgileri ulaştırmaya çalışıyoruz.

İnme-Felç Nedir?
En basit ifadeyle inme, kan akımı olmaması nedeniyle beyin dokusunun hasar görmesidir. Beyin dokusu ihtiyaç duyduğu tüm maddeleri kendisini besleyen damar içindeki kan ile sağlar. Kan akışını kesintiye uğratan tüm durumlar inme için risk oluşturur. Kan akışı; beyin dokusunu besleyen damarın tıkanması, yırtılması veya beyin dokusunu besleyen damarın “örneğin beyin tümöründeki gibi” bir kitle ile dışarıdan sıkıştırılması gibi durumlarda kesintiye uğrar.

İnme Nasıl Gelişir?
İnme – Felç, beynin ilgili beyin damarlarında kanama veya tıkanmaya bağlı olarak gelişir ve beyin ihtiyacı olan kanı karşılayamaz. Bununla birlikte vücudun bir kısmında ya da tamamında paralizi gelişmektedir. Yeterli kanlanmanın olmamasına bağlı olarak sinir hücreleri ölmeye başlar. Bu sebeple İnme – Felç belirtileri gösteren kişilerin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir.

İnme Nedenleri Nelerdir?
İnme nedenlerinin ana sebebi damar problemidir. Damarların daralması, tıkanması bize inme tablosunu oluşturmaktadır. Bu sebeple özellikle kalp ve damar sağlığımıza dikkat etmeliyiz.
 • Sigara Kullanımı
 • Alkol Kullanımı
 • Yüksek Kolesterol Seviyesi
 • Atrial Fibrasyon
 • Arteriovenöz Malformasyon (AVM)
 • Kalp ve Damar Hastalıkları
 • Diabet
 • Geçici İskemik Atak (GİA)
 • Yüksek Tansiyon
 • Damar Yapısı Anomallikleri
 • Tümöral Durumlar
 • Kalp Krizi


İnme Belirtileri Nelerdir?
İnme gerçekleştiği anda acil müdahale edilmesi hayat kurtarıcı olabilir. Bunun için herkesin inme belirtilerini hemen tanıyacak şekilde bilinçlendirilmesi ve inme şüphesi olanların en kısa sürede müdahalede bulunabilecek sağlık kuruluşlarına ulaştırılması gereklidir.
İnmenin erken tedavisi hastaların yaşama şansını arttırırken aynı zamanda inmeye bağlı oluşabilecek engelleri, fonksiyon bozukluklarının da önüne geçme şansını arttıracaktır.

İnme Komplikasyonlarıİ
İnme – Felç durumunda fonksiyon yetersizlikleri, kan akışının hangi bölgede ve ne kadar süre ile yetersiz kaldığına bağlı olarak geçici ve kalıcı hasarlar oluşmaktadır. Buna bağlı olarak hastalarda farklı komplikasyonlar da gelişebilir.İnme Tanı Yöntemleri Nelerdirİ
İnme geçiren hastalarda detaylı bir şekilde önce nörolojik inceleme, labaratuar testleri ve görüntüleme yöntemleri üzerinden inceleme yapılmaktadır. İnme tanısı ne kadar erken konulursa, tedavi o kadar hızlı başlayacaktır. Ve bu adımlarla inme geçiren hastalarda oluşabilecek fonksiyon bozukluklarını en aza indirmektedir.

En çok okunanlar:

İnme, en yalın anlamıyla yeterli kan akımının olmaması sebebi ile beyin dokularının hasar görmesine bağlı gelişen fonksiyon bozukluğudur. İnme tipleri temelde 2 başlıkta açıklanabilir.

İnmenin beyin damarlarında kanamaya bağlı Hemorajik İnme tipinde, kan damarlarının hasarına bağlı olarak kanın beyin dokusu içine dolması ile gerçekleşir. Özellikle kafa travmaları sonucu Hemorajik İnme daha sık görülür.

İnmenin diğer bir çeşidi ise beyni besleyen damarlarda tıkanmaya bağlı gelişen İskemik İnme’dir. İskemik İnme’de her 10 hastanın 8 inde rastlanan bir inme çeşididir.

İskemik İnme Nedir?
İskemik İnme, beyin damarlarında oluşan tıkanma ile, beyne giden kan akımının yetersiz kalamsına bağlı olarak gelişen İnme tipidir. İnme vakalarının %85’i beyin damarlarının tıkanmasına bağlı olarak gelişir.

Trombotik İnme Nedir?
Trombotik İnme, beyin damarlarında gerçekleşen pıhtı sonucunda damarların daralması ile kan akımının yetersizliği sonucu gelişmektedir. Özellikle yüksek tansiyon, damar sertliği ve yüksek kolestrol hastalarında görülme sıklığı daha fazladır.

Embolik İnme Nedir?
Beyin damarlarının dışında oluşan bir pıhtının kan akımı yolu ile dolaşıp beyin damarlarına ulaşarak beyin damarını tıkaması sonucunda gelişen İnme tipidir. Aynı zamanda Embolik İnme’de pıhtı dışında kırık durumu sonrasında kemik iliğinin içerisinde bulunan yağ dokunun damar içine girmesi ile de tıkanma söz konusu olabilir.

Hemorajik İnme Nedir?
Hemorajik İnme, beyindeki kan damarlarında yırtılma ya da sızdırma ile beyin dokusunda veya beyni çevreleyen zarlarda kanamaya bağlı kanın birikmesi ile gerçekleşen İnme tipidir.

Hemorajik İnme Risk Faktörleri Nelerdir?
Diğer inme tiplerinde de görülen risk faktörlerine ek olarak; yüksek tansiyon, atriyal fibrilasyon, geçici iskemik atak, diabet, koroner arter damar hastalıkları, konjestif kalp yetmezliği durumları Hemorajik İnme’de risk oluşturabilir. İnmeye Neden Olan Risk Faktörleri (Değişmeyen/Değiştirilebilir) Değiştirilemeyen risk faktörlerinde; yaş, cinsiyet, aile öyküsü, önceden geçirilen inme öyküsü, geçici iskemik atak varlığı, ırk gibi faktörler söylenebilir. Bu maddelerde de rutin sağlık kontrolleri ve sağlıklı yaşam koşullarını sağlayarak İnme riski azaltılabileceği unutulmamaladır. Değiştirilebilen risk faktörlerinde ise; alkol ve sigara kullanımı, yüksek tansiyon, kolestrol, obezite, ritim bozukluğu, fiziksel hareketsizlik gibi faktörler söylenebilir. Bu faktörlerde de kişi dikkat edip önlem aldığında inme riskini en aza indirebilir.

Geçici İskemik Atak Nedir? (GİA)
Geçici İskemik atak, etkileri kısa süreli olan inmedir. Geçici iskemik atak sonucunda kişide engel kalmayacağı gibi gelebilecek kalıcı hasarın uyarıcısı da olabilir. Geçici İskemik Atak geçiren kişiler İnme geçirme riski yüksek olan kişilerdir. GİA’da kan akımı kısa süreli olarak yetersizleşir ve inme belirtileri ortaya çıkar. Daha sonra dokuların beslenmesine yetecek kadar kan akımı tekrar beyin dokusuna ulaşır ve beyin hasar görmeden belirtiler ortadan kalkar.

Sağ Taraf Felç
Vücut ve çevremizi algılama ve dikkat etme konusunda daha çok sağ beyin görev alır. Ayrıca sağ beyin duygularla ilişkilidir. Sağ taraf felci geçiren hastalar ve sol taraf felci geçiren hastalar aynı ölçüde fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtiyacı duymaktadır.

Sol Taraf Felç
Konuşma ve lisan insanların %90 ında sol beyinin ilgilendiği fonksiyonlardır. Sol beyin mantık ile ilişkili bir lobtur. Sol tarafın felcinde ise dolayısı ile hastada anlama ve konuşma bozukluğu da daha sık görülmektedir.

Kısmi Felç Nedir?
İnme sonrasında hastalada bir vücut yarısının kısmı yada tam felç gelişebilir. Kısmi Felç halk arasında hafif seyirli felç anlamında kullanılsa da tıbbi anlamda bir vücut yarısında el – kol ve bacakları etkileyen hafif yada ağır seyirli felç olarak bilinmektedir. Vücudun bir yarısında gerçekleşen bu durum kısmi felç ve tam felç ayrımı için net değildir.
İnme – Felç Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
İnme hastasının gereksinimlerine göre ilaç tedavisinin yanında, erken dönemde kapsamlı fizik tedavi programının yanında uygun görülen hastalara Robotik Rehabilitasyon programı uygulanarak fiziksel fonksiyonların geri kazanılması ve hastanın depresyon durumunun iyileştirilmesi hedeflenmektedir.

İnme Felç Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nedir?
İnme hastalarında, hasarlanmış beyin dokularının içinde bulunan hücrelerin tekrar iyileştirilmesi hedeflenerek tekrarlayabilecek problemlerin önüne geçilmesi hedeflenir. Hastaların varsa farklı sağlık problemerinde kullanılan ilaçların yanında temel olaral; kolesterol düşürücü ilaçlar, tansiyon düşürücü ilaçlar ve pıhtı engelleyici ilaçlar kullanılır.

İnmede İlk Müdahale Anında Ne Yapılmalıdır?
Kişi inme belirtilerini gösteriyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. İnme problemlerinde erken tedavi girişimleri ile oluşabilecek komplikasyonlar önlenebilir ve kişinin fonksiyon kaybının ilerlememesi ve yeni kayıplar oluşmaması için acil müdahale oldukça önemlidir.

İnmeyi Önleme, İnmeden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?
İnme – Felç durumunu önlemek için kişilerin sağlıklı yaşam koşullarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Belirli bir yaşı geçmiş kişiler ve sağlık problemi olan kişiler rutin sağlık kontrollerini ihmal etmemelidir.

İskemik İnme’de Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
İnme tedavisinde zaman oldukça önem arz etmektedir. İnme geçiren kişiye ne kadar erken müdahalede bulunulursa fonksiyon yetersizliği, engel durumu o kadar önlenebilir. Özellikle ilk 3 saatte yapılan acil tedaviler ile tıkalı damarın açılması sağlanabilir. Hastalar en erken dönemde kapsamlı fizik tedavi ile fonksiyon yetersizliklerinin iyileştirilmesi amaçlanır.

Hemorajik İnme Tedavileri Nelerdir?
Müdahale gerektiren tedavinin yanında Hemorajik İnme hastalarında kapsamlı fizik tedavi programı oldukça önemlidir. Hasta en erken dönemde rehabilitasyon programına alınarak oluşabilecek engellerin önüne geçilir. Özellikle Robotik Rehabilitasyon ile erken dönemde hasta ayağa kaldırılarak hem inme tedavisinde hem de gelişebilecek komplikasyonların önlenmesinde oldukça önem arz eder.

İkinci İnmeyi Önleme
İnme geçiren kişilerde, 2. Bir inme oluşma riski yüksektir. Daha önce İnme- Felç geçirmiş hastaların düzenli ilaç kullanımları, rutin sağlık kontrolleri, kilo kontrolü, dengeli ve düzenli beslenme, düzenli egzersiz yapma gibi sağlıklı yaşam koşullarına özen göstermeleri gerekmektedir.

İnme Sonrası Rehabilitasyon
İnme sonrası rehabilitasyonun en erken dönemde başlaması oldukça önem arz etmektedir. Hasta daha yatakta tedavi görürken uygulanan yatak içi egzersizler ve uygun görülen hastalara göre planlanan robotik rehabilitasyon desteği ile hastalarda oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilirken başarılı bir rehabilitasyon sürecinin de temelleri atılmaktadır.

İnme Sonrası Yaşam
İnme sonrasında, inme geçirmiş kişilerin özellikle psikolojik açıdan destek almaları önemlidir. Hastaların motivasyonlarının arttırılması, rehabilitasyon sürecinin ilerleyişi hakkında hasta yakınları da bilgilendirilmedir.

İnmede Afazi, Dil Konuşma Bozuklukları
İnme geçirmiş kişilerde etkilenen tarafa bağlı olarak dil ve konuşma bozuklukları görülebilir. Hastalar bu konuda uzman sağlık profesyonellerinden destek alarak bozulan konuşma fonksiyonları üzerine çalışmalıdır.

Geçici İnme – Felç
Geçici inme – felç durumu olan kişilerde kalıcı inme riski artmıştır. Kısa süreli kan akımının engellenmesine bağlı olarak inme belirtilerini kısa süreli geçiren ve kalıcı bir hasar bırakmayan, yeterli kan akımının tekrar başladığında inme belirtilerinin kaybolduğu bir sağlık sorunudur.

İnme ve Ek Hastalıklar (Komorbidite) İlişkisi
İnme geçiren kişilerde, erken dönemde hastalarda farklı sağlık sorunları da görülmektedir. Bazı hastaların var olan sağlık sorunları ilerlerken, bazı hastalarda da ek sorunlar gelişebilir. Hastalar erken dönemde ayağa kaldırılarak bu sorunların önlenmesi hedeflenir.

İnme Bölgeleri Nelerdir
İnme- felç problemi, kan akımın yetersizliğine bağlı olarak gelişen ciddi bir sağlık sorunudur. İnme sonucu fonksiyon yetersizliğinin görüldüğü bölgeler beynin etkilenmiş tarafına bağlı olarak gelişmektedir.

İnmeye Karşı Hayat Kurtaran 3 Cümle
Beyindeki kan dolaşımı bozulduğunda sinir hücreleri de birkaç dakika içinde ölmeye başlamaktadır. Bu sebeple inme belirtilerini anlamak ve inme şüphesi oluşan durumlarda acil sağlık kuruluşlarından yardım almak hem risk faktörlerinin kontrol altına alınmasını hem de birçok inme probleminin önüne geçebilir, hayat kurtarıcı olabilir.