DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi [email protected] | 0542 215 80 80

Beyne Pıhtı Atması Tedavisi ve İyileşme Süreci

Beyne pıhtı atması, vücudun başka bir yerinde oluşan pıhtının yerinden koparak kan damarları yoluyla beyne ulaşmasıdır. Pıhtı beyin damarını tıkar ve kan akımını engellerse inme (stroke) gelişir.

Beyne pıhtı atması iskemik inme tiplerinden biridir. İskemik inmede beyin dokusu kan damarının tıkanmasına bağlı olarak yeterli oksijen alamaz ve hasara uğrar. Birkaç dakika oksijensiz kalmak beyindeki sinir hücrelerinin ölmesine neden olur. Beyni besleyen atardamarlar ya orada oluşan bir pıhtı nedeniyle (trombotik inme) ya da başka yerde oluşan pıhtının gelmesi sonucu (embolik inme) tıkanabilir.

Beyne Pıhtı Atması Neden Olur?

Beyin damarlarını tıkayan pıhtı vücudun pek çok yerinde oluşabilir fakat en sık olarak kalp ile boyun damarlarından kaynaklanır. Kalbin ritm bozukluklarından biri olan atriyal fibrilasyon beyne pıhtı atması için en önemli risk faktörüdür. Kalp kasları düzenli kasılamazsa kan kalpte göllenebilir ve pıhtı oluşabilir.

Embolik inmede damarı tıkayabilecek tek şey kan pıhtısı değildir. Hava kabarcıkları ve yağ damlacıkları da aynı sonuca yol açabilir. Örneğin uzun kemik kırıklarında kemik iliğinden kana karışan yağ damlacığı da pıhtı gibi beyin, akciğer veya başka organların damarlarını tıkayabilir. Buna yağ embolisi denilir. Hava embolisi ise hava kabarcığının damarı tıkamasına denilir. Akciğer travması, cerrahi sırasında damarlara hava girmesi, su altı dalış sırasında nefesi çok uzun tutmak ya da yüzeye hızlı çıkmak hava embolisine yol açabilir.

Beyne Pıhtı Atması Belirtileri

İnme aniden gelişen bir olaydır. Beyinde etkilenen bölgeye göre belirtiler farklı olabilir. En sık görülen belirtiler vücudun bir tarafında uyuşma ve kuvvetsizlik, yürüme güçlüğü, konuşma ve anlamada zorlanma ve bilinç bulanıklığıdır. Sadece belirtilere bakarak beyne pıhtı atmasını beyinde pıhtı oluşmasından ya da beyin kanamasından ayırt etmek mümkün değildir. İnme şüphesi oluşan bir kişi için vakit kaybetmeden 112 aranmalıdır. Sağlık merkezinde doktor hastayı değerlendirir ve inme olasılığı varsa beyin tomografisi ve diffüzyon emar (MRG) gibi tetkikler gerekebilir. Görüntüleme yöntemleri damar tıkanıklığını beyin kanamasından ayırt etmek için şarttır. Bu iki durum aynı belirtilere yol açabilir fakat tedavileri farklıdır.

Beyne Pıhtı Atması Nasıl Tedavi Edilir?

İnme hayatı tehdit eden bir sorundur. Bu nedenle her dakika çok değerlidir. Beynin kan akımı tekrar sağlanırsa hastalık hafif atlatılabilir. Bunun için pıhtı eritici ilaçlar kullanılır. İlk inme belirtilerinin oluşmasından sonra 4,5 saate kadar trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici ilaçlar uygulanırsa yararlı olmaktadır. Diğer bir tedavi seçeneği ise mekanik pıhtı çıkarımı denilen işlemdir. Pıhtı eritici ilaç penceresini kaçırmış ya da çok büyük pıhtısı olan hastalarda damardan kateter denilen cihazla girilerek pıhtı yakalanıp çıkarılabilir. Mekanik yöntem 24 saate kadar uygulanabilir. Bu tedaviler ile hastaların daha sonraki fonksiyonel durumlarında ve hayatlarını kendi kendilerine sürdürebilme şanslarında iyileşme olmaktadır.

Boyun damarlarında darlık söz konusu ise karotid endarterektomi denilen işlemle veya stent kullanarak daha sonra inmenin tekrarlaması riski azaltılabilir.

Beyne Pıhtı Atması Sonrası Fizik Tedavi

İlk saatler ve günleri içeren akut tedaviler yapıldıktan ve hayati tehlike atlatıldıktan sonra en kısa sürede fizik tedavi başlamalıdır. İlk gün ve haftalarda inme hastalarında pek çok ek sağlık sorunu (komplikasyon) gelişebilmektedir. Bu nedenle durumu ağır hastalar yatarak rehabilitasyon görme ihtiyacı duyar. Beyin ödemi, akciğer enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, nöbet, yatak yarası, eklem tutukluğu, omuz ağrısı, bacak damarlarında pıhtı oluşumu, depresyon inme hastalarında sık görülen komplikasyonlardan bazılarıdır.

Fizik tedavi hastanın fonksiyonel durumuna göre planlanır. İnme sonucu bir taraf kol ve bacakta hiç hareket yok ise öncelikle pasif eklem hareket açıklığı egzersizleri yapılır. Solunum kaslarını güçlendirmek ve balgamı atmak için solunum fizyoterapisi uygulanır. Yutma güçlüğü çeken bir kişi için yutma değerlendirmesi sonucu beslenmesi düzenlenir ve yutma rehabilitasyonu başlanır. Konuşma zorluğu yaşayanlara konuşma terapisi uygulanır. İstemli kol ve bacak hareketleri yavaş yavaş başladıkça daha aktif egzersizlere geçilir. Denge bozukluğu oluşmuşsa denge hissini arttırıcı egzersizler yapılır.

Hastanın erkenden yürüme hareketlerine başlaması ve dik konuma gelmesinde robotik yatak teknolojisi kullanılabilir. Yürüme robotu ile güvenli ve yoğun yürüme egzersizleri uygulanır. El-kol robotu ile el egzersizleri hastayı motive edecek oyun ve uygulamalarla terapist eşliğinde yapılmaktadır.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Aradığınız bilgiyi bulabildiniz mi? Yoksa aklınızda başka bir soru mu vardı? Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki kutucuğa yorum olarak yazabilirsiniz. İnme geçiren bir hastanız varsa muayene için iletişim sayfasından randevu alabilirsiniz.

35 Comments
 • Büşra
  Posted at 12:10h, 10 Mayıs Cevapla

  Peki anlama bulanıklığı olabilir demissiniz. Bu durum nasil tedavi edilir.

 • Nasır Gültekin
  Posted at 23:51h, 13 Ekim Cevapla

  Pıktı atması sonrası annemde sağ kol ve bacakta uyuşma hala geçmedi ilk olduğu zaman hastanede yattı çıkalı iki ay oldu coumadin kullanıyor ama geçmiyor bu kalıcı Bi hasar mı

  • DoktorFizik
   Posted at 00:41h, 14 Ekim Cevapla

   Geçmiş olsun. Pıhtı atması-inme sonrası kişide uyuşma gibi duyu bozuklukları ve ağrı görülebilir. Duyu bozukluklarının iyileşmesinde duyusal yeniden eğitim terapisi yararlı olabilir. Coumadin tekrar inme geçirmesini önlemek açısından kullanılan bir ilaçtır. Muayene olmak isterseniz bize iletişim sayfamızdaki numaradan ulaşabilir, randevu alabilirsiniz.

 • Dilek Özgün
  Posted at 21:58h, 30 Ekim Cevapla

  Merhaba annemde pıhtı atması sonucu sol kol ve bacakta güç kaybı oluştu tedaviyle geçti ancak kol ve bacakta üşüme oluyor normal mi bu durum

  • DoktorFizik
   Posted at 23:56h, 30 Ekim Cevapla

   Geçmiş olsun. Beynin duyu hislerini algılamasındaki farklılıklar “santral nöropatik ağrı” denilen duruma yol açabilir. Böyle bir durumda kişi ağrı, yanma, karıncalanma, üşüme, elektrik çarpması gibi değişik hisler duyabilir. Eğer kol dokunulduğunda gerçekten soğuksa kan dolaşımı ile ilgili bir sorun olabilir. Burada verdiğimiz örnekler genel bilgilendirme amaçlı olup hastanıza özel durum için doktorunuza danışmalısınız.

 • Cansu bilgin
  Posted at 12:24h, 31 Ekim Cevapla

  Merhaba. Babam 8 gün önce beyin sapına pıhtı attı Şuan yoğun bakımda. Bilinçi kapalı bir şekilde yatıyor. Doktor hem kendisinin uyuduğunu hem de aneztesi verildiğini söyledi.Annem onunla konuştuğun da gözleri kapalı şekilde kırptığını söylüyor. Sizce bizi duyuyor olabilir mi?

  • DoktorFizik
   Posted at 19:05h, 31 Ekim Cevapla

   Geçmiş olsun. Beyin ağır hasarlanma sonucu kendini dış uyaranlara kapatarak tepki gösterebilir. Böylece enerjisini iyileşmeye ayırır. Kişi kendi uykuya (komaya) dalmadığı durumlarda ilaçlarla uyutulabilir. Bilincin açık olup olmadığı yani örneğin kişinin söylenenleri bilinçli bir şekilde algılayıp algılamadığını bilmek her zaman kolay değildir. Bunun için kişinin ses, ağrı gibi uyaranlara tepkisi değerlendirilir. “Koma ve Bitkisel Hayat Nedir?” başlıklı yazımızda bu konuda biraz daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

 • Mert
  Posted at 18:18h, 01 Kasım Cevapla

  Merhaba benim annem 12 gün önce pıhtı oluşumu geçirdi sağ kolu ve bacagini hissediyor ama kipirdatmiyor fizik tedavinin hemen başlaması mi lazim

  • DoktorFizik
   Posted at 21:54h, 01 Kasım Cevapla

   Geçmiş olsun. Evet, inme (beyin kanaması veya beyne pıhtı atması) sonrası fizik tedavi, hayati tehlike atlatıldıktan (ortalama 2-3 günden) sonra gecikmeden başlamalıdır. Ancak inmenin üzerinden uzun zaman geçmiş kişiler de fizik tedaviden yarar görebilir. Hastanın genel sağlık durumu, fiziksel kondisyonu, bilinç durumu, öğrenme kapasitesine bağlı olarak uygulanabilecek fizik tedavinin çeşidi ve yoğunluğu değişebilir. Bu konuda merak edebileceğiniz konulara “İnme Tedavisi – Hastalar ve Aileleri için Pratik Rehber” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 • Muhammet yıldız
  Posted at 09:34h, 04 Kasım Cevapla

  Merhabalar
  Babam 1 hafta önce anjio olup bir damarına stent takıldı.3gün sonra tekrar rahatsızlıgında gene hastaneye götürdük beyninde pıhtı atmış.İki gün yoğun bakımdan sonra normal odaya aldılar.Şimdi konuşmada hafif bozukluk, ayakta durmakta zorluk çekiyor.bir yere tutunamadan yürüyemiyor.nasıl bir tedavi uygulamalıyız?

  • DoktorFizik
   Posted at 17:16h, 04 Kasım Cevapla

   Geçmiş olsun. Yattığı hastanede fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna konsültasyon istenebilir. Taburculuk sonrası FTR polikliniğine randevu alabilirsiniz. Kliniğimiz hakkında bilgi almak isterseniz bize iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • ş.uyar
  Posted at 20:26h, 04 Aralık Cevapla

  İyi günler babamın beyninde pıhtı atması oluştu hastaneden getirdiğimizde iyiydi ama şimdi kıyafetini giyerken ters giyiyor Işıkları açık bırakıyor sol ayağında bir uyuşma söz konusu hafızası çok iyi bizim hatırlayamadığımız şeyleri hatırlıyor ama sürekli ocağı yada bir yeri açık bırakıyor yalnız bırakamıyoruz sizce bu durumun geçmesi mümkün mü ne yapmalıyız

  • DoktorFizik
   Posted at 06:50h, 05 Aralık Cevapla

   Geçmiş olsun. Beyne pıhtı atması sonucu kişide dikkat, kısa süreli hafıza (yeni hafıza oluşturma), karar verme gibi zihinsel fonksiyonlar etkilenebilir. Zaman içinde bu sorunlarda azalma olabilir veya kişinin yeni durumuna uyum sağlayacak şekilde çevre düzenlemeleri yapılabilir. “İnme-felç sonrası ev ve iş hayatını organize etmek” başlıklı yazımızda bu konuda bazı ipuçları bulabilirsiniz. “Bilişsel alıştırma ve egzersizler” hafıza ve dikkati geliştirmeye yardım edebilir.

 • Mustafa Kahveci
  Posted at 23:13h, 08 Aralık Cevapla

  Slm annem 80 yasinda beyin anadamarina pihti atmasi sonucu 23 gundur yogun bakimda sag kol ve ayagini kipirtatmiyor solunum makinasinda onun disinda degerleri iyi bazen elimizi sikiyor tutunca oksuruyor gozunu aciyor tansiyon ve kan sulandirici kullaniyordu kalb ritim bozukluguda vardi doktorumuz tekrar atak gecirebilir dedi hayati riski devem ediyor sizce yogun bakimda ne kadar kalabilir boyle hastalar birde bu durumda olub aylarca yogun bakimda yatib eskisi gibi olmasada iyi olan varmi tskrlr

  • DoktorFizik
   Posted at 07:02h, 09 Aralık Cevapla

   Geçmiş olsun. Beyin söz konusu olduğunda ne olacağını önceden bilmek her zaman mümkün olmuyor. Uzun süre yoğun bakımda yatmasına rağmen iyileşen kişiler olmaktadır. Mevcut süreç hakkında en sağlıklı bilgiyi doktorunuz verecektir. Hayati tehlikeyi atlattıktan sonra iyileşme sürecinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları önemlidir.

 • islam yıldız
  Posted at 16:29h, 12 Aralık Cevapla

  Merhaba annem 67 yaşında beynine pıhtı attı 1 hafta normal oda da kaldıktan sonra akciğer enfeksiyonundan dolayı yoğun bakıma aldılar şuan daha iyi 1 haftadır yoğun bakımda normal odaya almayı düşünüyorlar beslenme konusunda midesine delik açık oradan mama vermeyi düşünüyorlar acaba kendisi yemek yiyemez mi bu konuda ne yapabiliriz sağ elini ve ayağını ve sol ayağını oynatabiliyor ama sol kolunu hiç oynatamıyor.

  • DoktorFizik
   Posted at 17:46h, 12 Aralık Cevapla

   Geçmiş olsun. Bu konuda “Felçli hastalarda yutma güçlüğü” ve “Felçli hastalarda yutma rehabilitasyonu” yazılarımızda daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

   • Rukiye
    Posted at 19:58h, 29 Aralık Cevapla

    Her iki serebral hemisfer beyaz cevherinde özellikle sağ lateral ventrikül frontal hornu komşulugunda nonspesifik lökoensefallopati odaklari lehine t2 ve flair sekansinda hiperintensite dikkati çekmektedir .lökoensefallopatiler lojunda sağ lateral ventrikül frontal hornu komşuluğunda periventriküler 6 mm çapında lökomalazi gelismistir (kronik infart lehinedir ).diğer alanlarda IVKM sonrasinda patolajik boyanim özelligi yoktur . Sayin hocam bu veri ne anlama geliyor tehlike boyutu nedir . Saygilarimla

    • DoktorFizik
     Posted at 07:17h, 30 Aralık Cevapla

     Görüntüleme tetkikini isteyen doktorunuza danışmanızı öneririz. Görüntüleme sonuçlarının yorumlanmasında klinik bilgi (tetkikin neden istendiği, kişide var olan şikayetler, muayene bulguları, bilinen hastalıkları vb) önemlidir. Bu da ancak yüz yüze görüştüğünüz ve muayene olduğunuz doktorunuz tarafından bilinebilir.

 • Aleyna Güngör
  Posted at 15:02h, 05 Ocak Cevapla

  Merhaba. Babam 19 Aralık 2019 günü bacak bypass ameliyatı oldu ve ameliyattan sonra sağ tarafı tutmuyordu. MR ile şah damarının tıkalı olduğunu (%99) öğrendik ve 26 Aralık 2019 günü ameliyata alındı. Şu an evimizdeyiz çok şükür fakat babamın içinde bir husursuzluk,taşikardi gibi hareketlenme ve yerinde oturamama söz konusu. Sağ tarafı açıldı fakat yinede elini tam olarak oynatmıyor,aslında ilerleme varmış. Ve bize dediği tek şey içimden geçiriyorum cümleleri ama size söyleyemiyorum. Yarın nöroloji profesörüne gideceğiz. Sizce beyne pıhtı atması mı bu durum? Tedavisi var mıdır? Hayati tehlikesi ve kalıcı olması gibi bir durum söz konusu değildir inşallah..

  • DoktorFizik
   Posted at 23:12h, 08 Ocak Cevapla

   Geçmiş olsun. Şah damarının tıkalı olması beyin hasarına neden olmuş olabilir. Fizik tedavi uygulamaları kol ve bacak fonksiyonlarının geri kazanılması şansını arttıracaktır. Konuşma sorunlarının iyileşmesinde konuşma terapisi etkilidir.

 • Samet Deniz
  Posted at 17:34h, 17 Ocak Cevapla

  İyi günler hocam, annemin beynine 15 gün önce pıhtı attı, ilk esnada sağ tarafı tutmuyordu fakat zamanla açıldı, yürümeye bile başladı, konuşamıyordu sonrasında kelimeleri yavaş yavaş çıkarmaya başladı fakat bugün birden fenalaştı, doktor nöbet geçirdiğini söyledi…beyindeki pıhtının tamamen erimesi ne kadar sürer ,bu nöbetler sıklıkla yaşanan bir şey mi?

  • DoktorFizik
   Posted at 06:46h, 18 Ocak Cevapla

   Geçmiş olsun. Beyin damarında oluşan pıhtı kan dolaşımını bozduğu için beyindeki hücreler hasara uğrar ve inme (felç) belirtileri görülür. Pıhtı erise bile ölen beyin hücreleri geri gelmez. Ancak beynin farklı iyileşme mekanizmaları vardır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları beynin iyileşme sürecine yardım eder. Nöbet (epilepsi), inme komplikasyonlarından biridir. Nöbet önleyici (antiepileptik) ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

 • Dilan
  Posted at 21:54h, 19 Ocak Cevapla

  Merhaba doktor bey annemin beyninde pıhtı var. Ama kalpte sorun yok buradaki doktorlar vaskülütten şüpheleniyorlar. İzmirde araştırılsın diyorlar . ne yapmalıyız kan sulandırıcı ilaçlardan mı kullanmalı.

  • DoktorFizik
   Posted at 07:30h, 21 Ocak Cevapla

   Geçmiş olsun. Pıhtı oluşmasının pek çok nedeni olabilir. En sık görülen risk faktörleri elenmişse ve var olan diğer bulgulara göre vaskülit gibi nadir hastalıklar da söz konusu olabilir. Doktorlarınızın önerilerine uymalısınız.

 • Elif demircan
  Posted at 10:54h, 28 Ocak Cevapla

  Merhaba 1 hafta once babamın beyninde pıhtı attı hemen hastaneye götürdük ambulansta ilaç vermişlerdi başta iyiydi konuşabiliyordu yavaşça olsa yürüye biliyordu fakat aynı günün akşamı fenalaşmış beyninde ödem oluşmuş suan bilinci açık gözleri açık sorduğumuz sorulara gözünü kırparak tepki veriyor doktoru beyindeki odemin dağılmaya başladığını söyledi bu süreç nekadar sürer babam tekrar konuşabilirmi güç kaybı varmış suan 4ay once yine pıhtı atmıştı beyne giden atardamar tıkanikmis çok fazla kendinde olmadığı için cerrahi bi mudahe yapılamıyor suan

  • DoktorFizik
   Posted at 15:26h, 01 Şubat Cevapla

   Geçmiş olsun. Hayati bulgular kontrol altına alındıktan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyonun (FTR) başlaması iyileşme şansını arttırır. Bunun için bulunduğunuz hastanede FTR hekimine konsültasyon istenebilir veya taburcu olduktan sonra FTR hekimine muayene olabilirsiniz. İyileşme süreci birkaç aydan birkaç yıla kadar değişebilir. Bazen kalıcı engellilik durumu oluşabilir. İyileşme potansiyelinde beyinde oluşan hasar yanında önceki sağlık durumu, öğrenme potansiyeli, fiziksel (kardiyovasküler) kapasite gibi faktörler rol oynar.

 • Kübra
  Posted at 15:05h, 31 Ocak Cevapla

  Merhaba ben 26 yaşındayım epidural Sezeryan doğum yaptım ve 4 gün sonra beyinime pıhtı attı 2 defa nöbet geçirdim bunun sonuCunda anju oldum iki damar açıldı iki damarda kan sulandirici ile açıldı gbi fakat benim korkum tekrar böyle bir durum olurmu ve bu durum benim tekrar çocuk sahibi olmama engelmidir.

  • DoktorFizik
   Posted at 15:29h, 01 Şubat Cevapla

   Geçmiş olsun. Kişisel riskleriniz hakkında muayene olduğunuz kardiyoloji, nöroloji, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları daha sağlıklı bilgi verecektir. Size önerilen ilaç tedavilerine harfiyen uymanız ve doktor kontrollerine düzenli gitmeniz böyle bir durumun tekrar oluşma riskini azaltmak için yapabileceğiniz en değerli tedbirlerdir. Hamilelik ve İnme-Felç Riski yazımızda bu konuyu biraz daha ayrıntılı ele aldık.

 • ozgur gure
  Posted at 18:37h, 03 Şubat Cevapla

  merhabalar babam dız amelıyatı sonrasında rıtım bozuklugu sonucu beyne pıltı attı ve sonucunda solel ve bacagı ve bilinç kaybı ve konuşma güçlugu çekıyor5 gundur yogun bakımda beynın sol tarafı hasar almış ve odem oluşmus benım merak ettıgım odem gecerse bilinci açılıp bakışları netşelırmı iyi çalışmalar dılerım

  • DoktorFizik
   Posted at 22:20h, 03 Şubat Cevapla

   Geçmiş olsun. Ödemin azalması pozitif etki edecektir. Beyin ödemi tedavisi için çeşitli ilaçlar verilir. İlaçlarla kontrol altına alınamazsa ameliyatla kafatasından kemik parçası çıkarılarak beyne etki eden basınç azaltılabilir. Hayati tehlike atlatıldıktan sonraki iyileşme sürecinde en önemli faktörlerden biri fizik tedavi ve rehabilitasyona erken başlanmasıdır.

 • ozgur gure
  Posted at 15:39h, 04 Şubat Cevapla

  çok tşk ederim

 • Nilgün
  Posted at 22:06h, 07 Şubat Cevapla

  Merhabalar..Kasım ayında annemin şah damarından beynine pıhtı attı 1 hafta sonra fizik tedaviye başladık ama bir türlü dengeyi sağlayamadı üstelik sağ kol kesinlikle hareket etmiyor bu da sanırım elinde ödem oluşmasına neden oldu..Pıhtının dağılması için daha zaman mı lazım ? fizik hareketleriyle yolumuz daha uzun mu sürecek sizce ? Teşekkür ediyorum..

  • DoktorFizik
   Posted at 09:05h, 09 Şubat Cevapla

   Geçmiş olsun. Beyne kan götüren damardaki pıhtının ilk birkaç saatten sonra erimesi klinik duruma fazla etki etmez. Daha sonraki dönemde iyileşmeyi sağlayan şey esas olarak beynin sağlam kısımlarının gösterdiği adaptasyondur. Beyinde kolu hareket eden sinir devreleri kaybedilirse, başka bir kısımda bu kontrolün tekrar sağlanabilmesi bir öğrenme sürecidir. Duyusal uyarılar (masaj, elektrik stimülasyonu, pasif egzersizler vb) beynin felçli kısmı hatırlamasına yardım eder. Aktif, kişinin kendi yaptığı egzersizler ise hareketin yeniden öğrenilmesini sağlar, adeta bir çocuğun yürümeyi öğrenmesi gibi. Bu öğrenme süreci her gün binlerce tekrarın yapılmasını gerektirebilir ve aylar sürebilir. Yıllar sonra bile kişide ilerleme olabilir ancak bazen kısıtlılıklar ömür boyu devam edebilir.

Post A Comment