Hamilelik ve İnme-Felç Riski

İnme her yaşta ve herhangi bir zaman oluşabilir. Daha çok yaşlı hastalığı olarak bilinmesine karşın tüm inmelerin dörtte biri 65 yaşın altında meydana gelir. Hamilelikte inme sık görülmez ancak hamileliğin getirdiği özel durumlar inme riskinde artışa yol açar. Her 100.000 kadından 30’unda hamilelik sırasında inme olur. Gebeliğin son dönemleri ve doğum sonrası dönem riskin en çok arttığı zamanlardır. Hamilelik aynı yaştaki hamile olmayan kadınlarla kıyaslandığında inme riskini 3 kat arttırmaktadır.

Hamilelikte İnme Riski Neden Artar?

Hamilelik vücut için bir nevi stres testidir. Kalp ve dolaşım sistemi daha çok çalışır. Vücut ağırlığı artar. Hormonal değişimler olur. Bu değişimler gebeliğin normal seyrinde olan şeylerdir. Ancak bazen anne sağlığını tehlikeye atan ve inme riskini arttıran durumlar olabilir.

Önceden herhangi bir tansiyon problemi olmamasına karşın hamilelikte tansiyon yüksekliği gelişebilir. Gebelikte ve yeni doğum yapmış kadınlarda görülen inmelerin başta gelen sebebi yüksek kan basıncıdır.

Preeklampsi gebelikte kan basıncı yüksekliğinin daha ciddi halidir. Görme sorunları, baş ağrısı, ellerde ve yüzde terleme, erken doğum, bebeğin doğum ağırlığının düşük olması gibi etkileri olabilir. Preeklampsinin en ciddi formunda annede nöbet (eklampsi) ve inme görülebilir. Preeklampsi geçiren kadınların hayatlarının sonraki döneminde hipertansiyon, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, inme geçirme riski artar.

Hamilelik döneminde birden bire kan şekeri yüksekliği sorunu ortaya çıkabilir. Buna gestasyonel diyabet denir. Neredeyse 10 gebelikten birinde görülür. Gestasyonel diyabet gebelikte yüksek kan basıncı, hayatın sonraki döneminde kalp hastalığı ve inme riskini arttırır.

Gebelik kanın pıhtılaşmaya yatkınlığını arttırır. Bunun nedenlerinden biri gebelikte vücutta oluşan ödemin bacaklardaki kan akımını yavaşlatmasıdır. Kan dolaşımı yavaşlayınca pıhtı oluşma riski artar. Bunun dışında hamileliğin son dönemlerinde vücut kanın pıhtılaşmasına yardım eden maddeler üretir. Bu adaptasyon doğum sırasında annenin yaşayacağı kan kaybını azaltırken inme riskinde ise artışa neden olur.

Hamilelikte İnme Belirtileri

Hamilik sırasında oluşan inme belirtileri toplumda pek bilinmediği için yanlış anlaşılabilir ve fark edilmesi gecikebilir. Baş ağrısı, güçsüzlük, yorgunluk gibi şikayetler doğum sonrası sık görülür. Şikayetlerin aniden ortaya çıkması ve düzelmemesi inme açısından ipucudur. İnme şüphesi varsa vakit kaybetmeden 112 aranmalıdır. İnme belirtileri:

  • Vücudun bir yarısında, yüzde, kolda, bacakta ani kuvvet kaybı ve/veya uyuşma
  • Konuşma güçlüğü, konfüzyon (kafa karışıklığı), konuşmaları anlamakta zorlanma
  • Görme kaybı, görme sorunları
  • Yürüme güçlüğü, denge kaybı, koordinasyon bozukluğu, baş dönmesi
  • Başlatıcı bir neden olmaksızın ani ve şiddetli baş ağrısı

Gebelikte İnme Riskinden Korunmak

Hamilelikte inme riskini azaltmak için şu önerilere uyulmalıdır:

  • Sigara içmemek
  • Sağlıklı kiloda olmak. Hamilelik döneminde sağlıklı düzeyde kilo almak için diyetisyene başvurabilirsiniz.
  • Fazla tuz tüketmekten kaçınmak
  • Fiziksel olarak aktif kalmak
  • Doktor kontrollerini aksatmamak.

Tedavi

İnme tanısı konulduğunda tedavisi beyin kanaması mı, yoksa damar içinde pıhtı oluşumuna bağlı mı olduğuna göre değişir. İlaç tedavisi yanında ameliyat gibi girişimsel tedaviler gerekebilir. Hayati tehlike atlatıldıktan sonra eğer kişide kol ve bacakta güçsüzlük, denge kaybı, konuşma güçlüğü gibi problemler devam ediyorsa fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekir. Genç yaşta oluşan inmeler iyileşme açısından bazı avantajlara sahiptir. İnme tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak veya muayene randevusu için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Referans

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.