fbpx

Hemipleji Nedir?

Hemipleji vücudun bir yarımını etkileyen felçtir. Eski Yunanca “hemi” yarım, “plegia” felç anlamına gelen kelimelerden türetilmiş tıbbi bir terimdir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde çeşitli hastalıklara bağlı vücudunun bir yarısında felç gelişmiş hastalar bu tanı ile tedaviye alınmaktadır. Eğer kişide kısmi felç varsa hemiparezi terimi ile ifade edilebilir.

Hemipleji beyinde vücudun bir yarısının hareketlerini kontrol eden bölümün zedelenmesi ile oluşur. Beynin sağ yarı küresi vücudun sol yarımını kontrol ederken sol yarı küresi ise vücudun sağ yarımını kontrol eder. Bu nedenle beynin bir yarısındaki hasar, vücudun karşı yarımında hemiplejiye neden olur.

Kimlerde Olur?

Hemipleji çocuklarda, gençlerde, yetişkinlerde, kısaca her yaş grubunda görülebilir. Doğuştan, henüz olgunlaşmamış beyindeki hasara bağlı gelişen serebral palsi hemipleji şeklinde bulgu verebilir. Ayrıca inme (beyin kanaması, beyne pıhtı atması), travmatik beyin hasarı, beyin tümörleri hemiplejiye yol açabilir.

Hemipleji Nedenleri

  • Beynin sadece bir yarımını etkileyen travmatik beyin hasarları
  • Beyin kanaması (anevrizma, AVM, vb)
  • Beyin damarında tıkanıklık, pıhtı atması (inme)
  • Beyin dokusu veya zarı enfeksiyonu (ensefalit ve menenjit)
  • Multiple skleroz
  • Beynin oksijensiz kalması
  • Beyin tümörleri
  • Serebral palsi

Spastik Hemipleji Nedir?

Fizik tedavi kliniklerinde tedavi gören hastaların önemli bir kısmı spastik hemipleji tanımına uyar. Spastik hemiplejide felçli taraftaki kaslar aşırı kasılır, kol ve/veya bacak anormal pozisyon alır, hareket anormalliği ve kısıtlılığı olur. Spastisite ağrıya da yol açabilir. Eğer felçli taraf kaslar kasılmış değil de sürekli gevşekse flask hemipleji olarak ifade edilir. 

Hemiplejide Başka Hangi Sorunlar Olur?

Hemiplejili hastalar genelde beyin hasarına bağlı başka belirtiler de gösterir. Duyu bozuklukları, mesane ve bağırsak problemleri, psikolojik sorunlar, uyku bozukluğu, yorgunluk, algı ve dikkat sorunu, konuşma bozukluğu, nöbetler gibi pek çok sorun eşlik edebilir.

Hemipleji Nasıl Tedavi Edilir?

Hemiplejiye neden olan sorunun spesifik tedavisi dışında iyileşme için esas olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanmaktadır.

Örneğin beyin kanaması olan kişi kanamayı durdurmak ve beyin ödeminin olumsuz etkilerini önlemek için ameliyat edilebilir. Kanamanın nedenine yönelik müdahale yapılabilir. Kişi hayati tehlikeyi atlattıktan sonra beyin hasarının sebep olduğu kısıtlılıklar için nörolojik rehabilitasyon uygulanır.

Fizik tedavide egzersizler, konuşma terapisi, mesane ve bağırsak eğitimi, iş ve uğraşı terapisi, spastisite tedavisi gibi alt kısımlar vardır. Her hemipleji hastasının ihtiyaçları kendine özgüdür. Rehabilitasyon fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorunun liderliğinde ekip tarafından uygulanır. Süreç hastanın durumuna göre serviste yatırılarak, ayaktan ya da ev programı şeklinde yürütülebilir.

Referans

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.