fbpx

İnme Tedavisinde Fark Yaratan 10 Nokta

İnme hastalığı büyük bir toplum sağlığı sorunudur. Türkiye’de her sene 250,000 yeni inme vakası görülürken inme sonrası felçle yaşayan 2 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. Oysaki inmelerin büyük bir kısmı basit tedbirlerle önlenebilir. İnme tedavisi ise kişiye özel şekilde gerçekleştirilerek mucize sonuçlar yaratılabilir.

İlginizi Çekebilir :İnme (Felç) Önlenebilir mi?

İnme (Felç) Tedavisi

İnme hastalığı büyük bir toplum sağlığı sorunudur. Türkiye’de her sene 250,000 yeni inme vakası görülürken inme sonrası felçle yaşayan 2 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. Oysaki inmelerin büyük bir kısmı basit tedbirlerle önlenebilir. İnme tedavisi ise kişiye özel şekilde gerçekleştirilerek mucize sonuçlar yaratılabilir.

İnme belirtileri fark edildiği anda, hastanın hastaneye en kısa sürede ulaştırılması ve hastaya gerekli tedavilerin uygulanmasıyla hastalığın hafif atlatılması sağlanabilir.

 • Beyin damar tıkanıklığına bağlı inmelerde; pıhtı eritici, damar açıcı tedaviler uygulanabilir.
 • Beyin kanamasına bağlı inmelerde ise bazen beyin cerrahisi uzmanı tarafından ameliyat yapılması gerekebilir.

Sonraki aşamalarda ise fizik tedavi ve rehabilitasyonun erken başlaması, hastanın yutma fonksiyonunun değerlendirilerek beslenmesinin düzenlenmesi, bacak damarlarında pıhtı oluşma riskinin belirlenip önlem alınması gibi konulara dikkat edilmesi, inme geçiren hastaların daha erken ve daha iyi sonuçlarla taburcu edilmesini sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir :İnme Sonrası Fizik Tedavide Zamanın Önemi

İnme Tedavisi Hızlı Gelişim Gösteren Bir Alandır

İnmenin önlenmesi ve inme tedavisine yönelik 10 yıl önceki bilgiler ile günümüz arasında önemli farklar bulunmaktadır.

İnmenin önlenmesi ve inme tedavisine yönelik 10 yıl önceki bilgiler ile günümüz arasında önemli farklar bulunmaktadır. Bu nedenle yeni gelişmeleri takip etmede yavaş kalan bir hekim en iyi tedavileri sunmakta yetersiz kalabilir.

Aynı zamanda inme sonrası görülen felç tablosunun fizik tedavisinde de önemli gelişmeler vardır. Beynin sinir devrelerini yeniden düzenleyebilme becerisi olan plastisite veya nöroplastisite kavramı her geçen gün daha iyi anlaşılmakta ve fizik tedavi pratiklerinde yer bulmaktadır. İnme sonucu beynin belirli bir bölgesi hasarlandığında, başka bölgeler hasarlanmış kısımların görevlerini üstlenebilir. Buna bağlı olarak kaybedilmiş hareketlerin ve fonksiyonların çeşitli tekniklerle yeniden öğretilmesi üzerine çalışılır.

Ayrıca teknolojinin gelişmesi ve robotik cihazların fizik tedavide kullanılması ile robotik rehabilitasyon denilen bir alan da oluşmuştur. Robotik fizik tedavi cihazları ile hastaların daha hızlı iyileşmesi ve daha çok fonksiyonunu geri kazanması sağlanabilir.

Robotik fizik tedavi cihazları ile hastaların daha hızlı iyileşmesi ve daha çok fonksiyonunu geri kazanması sağlanabilir.
 • Hastanın erkenden dik konuma getirilmesi ve yürüme hareketlerine başlanmasında Robotik Yatak Erigo – Pro,
 • Felç tedavisinde hastanın ayağa kaldırılıp doğal yürümeye en yakın hareketlerin yaptırılmasında Yürüme Robotu Lokomat,
 • Amaca yönelik egzersizlerin ve kolun ince becerilerinin daha yoğun şekilde uygulanabilmesini sağlamak amacıyla El-Kol Robotu Armeo Power kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir : Felç Tedavisinde Robotik Fizik Tedavi Uygulamaları

İnme (Felç) Tedavisinde Fark Yaratan 10 Nokta

İnme (Felç) Tedavisinde Fark Yaratan 10 Nokta

İnme tedavisi ve rehabilitasyonunda başarı oranına önemli derecede etki eden, öne çıkan 10 başlık şunlardır:

 1. Antitrombotiklerin erken kullanımı
 2. Tedavi penceresi içinde tPA (pıhtı eritici ilaç) kullanımı
 3. Derin ven trombozundan koruyucu tedavi (bacak damarlarında pıhtı oluşumunun önlenmesi)
 4. Uygun hastalarda pıhtı eritici tedavinin 60 dakikadan kısa sürede başlanması
 5. Yutma bozukluğu açısından tarama yapılması
 6. Hastanın rehabilitasyon için erkenden değerlendirilmesi
 7. Taburcu edilirken antitrombotik ilaçların düzenlenmiş olması
 8. Kalpte atriyal fibrilasyon denilen ritim düzensizliği olan hastalarda antikoagülan tedavi verilmesi
 9. LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) > 100 olan veya LDL değeri bilinmeyen hastalarda statin ilaç tedavisi verilmesi.
 10. Sigaranın bırakılması için eğitim verilmesi.

Kaynak : www.medscape.com

Okumaya Devam Edin :Beyne Pıhtı Atması Tedavisi ve İyileşme Süreci

İnme (felç) tedavisi hakkında sorularınızı ve tedavi taleplerinizi aşağıdaki formu doldurarak Prof. Dr. Engin Çakar’a iletebilirsiniz.

  Prof. Dr. Engin Çakar
  Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.