DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi [email protected] | 0542 215 80 80

Kısmi Felç Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hasta ve hasta yakınlarının büyük bir bölümü kısmi felç tedavisi ne kadar sürer merak eder. Damar tıkanıklığına bağlı tüm inmelerin üçte ikisi kısmi felce yol açar (1). Öncelikle beyin hasarı veya inme nedenli kısmi felç ve tam felç ayrımının net olmadığını söylememiz gerekiyor. Kısmi felç tabiri halk arasında genellikle hafif felç anlamında kullanılmaktadır. Her inme-felç hastası kendine özgü olsa da kısmi felcin atlatılmasında bazı ortak özellikler görülür.

Kısmi felç nedir?

Felcin en belirgin ve sık belirtileri kol, bacak ve yüz kaslarında kuvvetsizlik, dilde ağırlaşmadır.

Kısmi felç veya hafif (minör) felç, hafif şiddetteki sorunları ifade eder. Yani örneğin hasta elini kullanmakta güçlük çekse de hareket ettirebilir. Kısmi felç ile geçici felç birbirinden farklı kavramlardır. Geçici felce “mini inme” dendiği de olur. Geçici felcin ayırt edici özelliği, şikayetler 24 saatten uzun sürmez. Geçici felçlerde şikayetler 1 gün içinde tamamen geçtiği için rehabilitasyon ihtiyacı olmaz. Eğer hafif de olsa şikayetler 24 saatten uzun sürüyorsa bu artık tıbben kısmi (hafif, minör) felç sınıflamasına girer. Kısmi veya minör felcin tam tıbbi tanımlaması için farklı görüşler vardır (2). Yaygın kabul edilen bir tanıma göre NIHSS (Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Ölçeği) değerlendirmesinde 5 veya daha düşük puan alanlar minör inme olarak sınıflanır. Ancak NIHSS ölçeği puanları kişinin hayat kalitesi ve fonksiyonel düzeyini tam olarak karşılaşamaz. Bu nedenle kısmi felç tanısı hekim kanaatine göre de konulabilmektedir.

İlginizi çekebilir: İnme (Felç) Nedir?

Hemipleji ve hemiparezi arasındaki fark

İnmeye bağlı felç geçiren kişilerde vücudun bir yanındaki kol ve bacakta kuvvetsizlik görülür. Tam kuvvetsizlikte buna hemipleji denilir. “Hemi-” ön eki yarım anlamına gelir. “Pleji” kelimesi ise tam kuvvet kaybını ifade eder. Hemiparezi, vücudun bir yanındaki kol ve bacaktaki kısmi kuvvetsizliktir. Yani hemipleji, hemipareziden daha ağır bir sorundur. Hemiplejik hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyonu hemiparezik hastalara göre daha uzun sürer. Kısmi felç geçiren kişilerde çoğunlukla hemiparezi görülür.

Kısmi felç neden önemlidir?

Kısmi felç geçiren kişiler tuvalete gitmek, dışarı çıkmak gibi aktiviteleri yapabilir fakat faturaları ödemek ya da araba sürmek gibi aktivitelerde zorluk yaşayabilir. Kısmi felçli hastalar depresyon, anksiyete (endişe) gibi psikiyatrik bozukluklara yatkındır. Yorgunluk da sık görülen bir sorundur. Ayrıca kısmi felçli hastalar ikinci bir felç geçirme için risk altındadır (3).

Kısmi felç tedavisi nasıl olur?

Felcin en belirgin ve sık belirtileri kol, bacak ve yüz kaslarında kuvvetsizlik, dilde ağırlaşmadır. Zaman geçirilmeden acil servise ulaşılmalıdır. Muayene sonrası hızlıca tomografi veya diffüzyon emar (MRG) çekilir. İnme yani beynin damarlarında tıkanıklık veya kanama görülürse nöroloji uzmanı tarafından tedavisi yapılır. Hasta belli şartları sağlıyorsa damar tıkanıklığına bağlı inmelerde damar açıcı tedavi verilebilir (4). Kanamaya bağlı inmelerde bazen beyin cerrahisi uzmanı tarafından ameliyat yapılması gerekebilir. Kısmi felç yani diğer bir deyişle hafif felçlerde tanım gereği ameliyat ihtiyacı pek olmaz. Bu hastalar birkaç gün veya hafta nöroloji servisinde yatırılır. Felcin nedeni tam olarak belirlenir ve tekrarlamasını önlemek için gerekli ilaç tedavileri başlanır. Daha sonra hasta nöroloji servisinden taburcu edilir.

Kısmi felç fizik tedavisi ne kadar sürer?

Kısmi felç çoğunlukla 3-6 ay içinde iyileşir.

Kısmi felcin fizik tedavisi ilk haftadan itibaren başlamalıdır. Genellikle kısmi felçli hastaların rehabilitasyon için hastaneye yatırılmaları gerekmez. Hastanın fizik tedavisi ayaktan yapılabilir ve çoğunlukla hızlı iyileşme görülür. Kısmi felç çoğunlukla 3-6 ay içinde iyileşir. İnce beceriler genellikle en son düzelir.

İnmeden sonraki ilk 3 ay iyileşmek için en önemli zamandır. Bu dönemde beynin plastisitesi denilen iyileşme kapasitesi en yüksektir. Her gün fizik tedaviye katılmak beynin iyileşme potansiyelini en üst düzeye çıkarmaya yardım eder. Bu, ilk 3 aydan daha geç dönemde rehabilitasyon etkisiz demek değildir sadece düzelmeler ilk 3 aya göre daha yavaş gerçekleşir.

Platonun sizi durdurmasına izin vermeyin

Felçten sonraki iyileşme sürecinde ilk 3 aydan sonra iyileşme hızında yavaşlama olabilir. Buna plato denilir. Platoyu aşmanın en iyi yolu tedavi uygulamalarını çeşitlendirmektir. Beyin daha önce alışık olmadığı yeni egzersizlere maruz bırakıldığında fonksiyonel geri kazanım için tekrardan uyarılır. Kısmi felçli hastalar iyileşme çabasını bırakmamalıdır çünkü felçten sonra tam iyileşmeyi başarma şansları bu hastalarda en yüksektir. İyileşme ancak siz durduğunuzda durur.

Kaynak

Referanslar

 1. Dhamoon MS, Moon YP, Paik MC, Boden-Albala B, Rundek T, Sacco RL, et al. Long-term functional recovery after first ischemic stroke: the Northern Manhattan Study. Stroke (2009) 40:2805.
 2. Fischer U, Baumgartner A, Arnold M et al. What Is a Minor Stroke? Stroke. 2010;41:661–666
 3. Hu X.et al. What Is Mild Stroke? Archives of Physical Medicine and Rehabilitation , Volume 98 , Issue 11 , 2347 – 2349
 4. Yakhkind A, McTaggart RA, Jayaraman MV et al. Minor Stroke and Transient Ischemic Attack: Research and Practice. Front Neurol. 2016 Jun 10;7:86.
6 Comments
 • Nizamettin
  Posted at 22:42h, 18 Mart Cevapla

  Babam felc oldu sonra beyninde tumor var dediler. Ameliyat oldu, felci gecmedi ama ayaklarini gidiklarken hissediyor, agrisi oldugu yeri biliyor. Peki iyilesme olur mu?

  • drfizik
   Posted at 09:22h, 19 Mart Cevapla

   Merhaba Nizamettin Bey,
   Geçmiş olsun. İyileşme süreci tümör ya da inmeye bağlı hasarlanan beyin bölgesinin büyüklüğüne ve yerine göre farklılık gösterebilir. Kişinin hastalık öncesi genel sağlık durumu ve tümörün tipi de önemlidir. İnme-felç sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına erken başlamak daha iyi sonuç verir. Kişinin duyu hissi ve vücut farkındalığının iyi olması pozitif bulgular olarak kabul edilebilir. Hasta günde birkaç saat aktif tedaviye katılabilecek durumda ise fizik tedaviden göreceği fayda artar. Burada söylediklerimiz genel bilgiler olup hastanıza özel değerlendirme yapabilmek için muayene edilmesi gerekir.

 • Orhann
  Posted at 23:01h, 10 Haziran Cevapla

  Merhaba babam beyin kanaması geçirdi 12gun kadar yoğun bakımda yattı daha sonra. 1ay hastanede yatti şu anda evde ve sağ kolu ve bacağı felç ayğını hissedebiliyor ve hatta çok ufakta olsa hareket ettirebiliyor ilerleyen zamanlarda eski sağligina kavusurmu yoksa kalici hasar olma ihtimali varmi

  • doktorfizikblog
   Posted at 05:57h, 11 Haziran Cevapla

   Geçmiş olsun. Beyin kanaması sonrası gelişen felçlerde maksimum iyileşmeyi sağlamak için mutlaka rehabilitasyon gerekir. Bunun için kendinize yakın bir fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) doktoruna başvurabilir veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Beyin kanaması da dahil olmak üzere beyin hasarından sonraki iyileşme süreci ile ilgili sitemizde pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yazıları “İnme Tedavisi – Hastalar ve Aileleri için Pratik Rehber” başlığında topladık. Ancak en önemlisi FTR doktoruna muayene olmalı ve hastanızın durumuna göre ayaktan veya hastanede yatarak fizik tedavi görmesi açısından bilgi almalısınız.

 • Deniz
  Posted at 00:24h, 02 Eylül Cevapla

  Merhaba benim babam trafiknkazasi sonucu C2 C3 kemiği kırıldı ameliyat oldu ameliyattan önce hiç bir yerini hissetmiyor hareket ettiremiyordu. Ameliyattan sonra Azda olsanhareket oldu 12 gün kadar yoğun bakımda kaldı çıktığı gibi evde fizik tedavisine başladık elleri hiç hareket yok omuzlar ayaklar bacaklar tam çekmeye başladı ama ellerde his olmasına rağmen henüz hareket yok 20 gün oluyor olay olalı hiç bir sağlık sorunu yok çok aktif bir insandı acaba ellerde zaman içerisinde fizik tedavi destekli hareket ne zaman gelir tekrar ayağa kalkabilir teşekkür ederiz simdiden

  • DoktorFizik
   Posted at 07:04h, 02 Eylül Cevapla

   Geçmiş olsun. İletişim sayfamızdaki Whatsapp numarası veya mailden bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Post A Comment