fbpx

Yataklı Fizik Tedavi Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

İnme, beyin hasarı, omurilik felci gibi sinir sisteminde zedelenmeye bağlı vücut işlevlerinde kısıtlanma oluşan hastalıkların iyileşmesinde, hayati tehlike atlatıldıktan sonra en kısa sürede iyi bir fizik tedavi almak çok önemlidir.

İnme, beyin hasarı, omurilik felci gibi sinir sisteminde zedelenmeye bağlı vücut işlevlerinde kısıtlanma oluşan hastalıkların iyileşmesinde, hayati tehlike atlatıldıktan sonra en kısa sürede iyi bir fizik tedavi almak çok önemlidir. Mümkün olan en iyi tedaviyi almak için yataklı fizik tedavi merkezi seçmek bazen zor olabilir. Söz konusu hastalıklar genelde daha önceden büyük bir sağlık sorunu olmayan kişilerde aniden gelişir; kişiyi ve ailesini hazırlıksız yakalar. Bu nedenle kendileri için iyi bir fizik tedavi merkezi seçerken hangi soruları sormaları gerektiğini bilemeyebilirler. Bu yazımızda nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu için yataklı fizik tedavi merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken özellikleri toparladık.

Ne Zaman Yatarak Fizik Tedavi Gerekir?

İlk sorulması gereken soru hastanız için yatarak fizik tedavi gerekip gerekmediğidir. Beyin damar tıkanıklığı veya beyin kanamasına bağlı vücudun sağ ya da sol tarafına felç inmesi (stroke) olan hastalarda fizik tedavi ve rehabilitasyon zaman kaybetmeden başlanmalıdır. Bu açıdan ilk 3 ay çok değerlidir. Ancak geç dönemde de iyi bir fizik tedavi normal hayata dönüş anlamında hastaya çok şey katabilir. Günde 3 saatin üzerinde hastanın aktif katılımının sağlandığı fizik tedavi beynin yeniden eğitiminde ve felcin iyileşmesinde etkilidir. Günde en az 3 saat terapiye katılım gösterebilen, söylenenleri anlayan ve öğrenme potansiyeli olan inme ve beyin hasarı hastaları yatarak fizik tedaviden fayda görmektedir. Omurilik yaralanması hastaları da özellikle kısmi omurilik hasarlarında iyi planlanmış yoğun rehabilitasyon ile fayda görmektedir.

Nörolojik Rehabilitasyonda Özelleşmiş Bir Merkez mi?

Hastanız için yataklı fizik tedavi merkezi seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu söz konusu merkezin tecrübesi ve belli bir alanda özelleşip özelleşmediğidir. Yeni kurulmuş merkezlerin tedavi ünitelerinde eksikler olabilir; bazı merkezler ise eski ve köklü kurumlar olmasına rağmen çalışanları yakın zamanda değişmiş ve sistemi oturmamış olabilir. Bazı fizik tedavi merkezleri kas-iskelet sorunlarında daha tecrübeli olabilir ancak nörolojik hastalıklar için özelleşmemiş olabilir. Nörolojik rehabilitasyonda en iyi standartları yakalayabilmek için söz konusu kliniğin düzenli olarak bu hastaları tedavi ediyor olması gerekir. Bu anlamda fizik tedavi merkezinde yılda kaç inme, travmatik beyin hasarı ve omurilik felci hastasının tedavi gördüğü sorulabilir. Çocuk hastaların yetişkinlerden farklı ihtiyaçları vardır. Eğer hastanız çocuk yaş grubunda ise fizik tedavi merkezinin çocuklarla olan tecrübesini ve gerektiğinde çocuk hastalıkları uzmanına konsültasyon istenebilme durumunu sormalısınız.

Yataklı Fizik Tedavi Merkezi ‘nde Farklı Terapiler Sağlanabiliyor mu?

İnme ve beyin hasarı hastalarının konuşma terapisi, yutma rehabilitasyonu, spastisite tedavisi, iş-uğraşı terapisi gibi kendine özel ihtiyaçları bulunur. Omurilik felci geçiren hastaların mesane fonksiyonları açısından ürolojik değerlendirmesi gerekmektedir. Seçeceğiniz yataklı fizik tedavi merkezinin bu özel tedavileri sağlayabilmesi gerekir. Robotik rehabilitasyon nörolojik rehabilitasyonda erken tedaviye başlamayı kolaylaştıran ve tedavi yoğunluğunu arttıran önemli bir araçtır. Fiziki ve donanımsal özelliklerin yanında her gün tedaviye ayrılan süre ve seans sayısını, tedavi çeşitliliğini mutlaka sormalısınız.

Yataklı Fizik Tedavi Merkezi ‘nde Tedavi Başarısı Ölçülüyor mu?

Fizik tedavi ve rehabilitasyonda tedavi öncesi ve sonrasında hastada değişim olup olmadığı, ne derece iyileşme görüldüğü özel sonuç değerlendirme ölçekleri ile belirlenir. İyi bir fizik tedavi merkezi tedavi başlamadan önce, daha sonra tedavi süresi boyunca düzenli aralarla ve tedavi bitiminde bu ölçümleri yapar ve kaydeder. Fizik tedavi merkezinin sizin hastalığınız olan hastalarla ilgili tedavi başarı sonuçlarını ölçüp ölçmediğini ve ölçüyorsa başarı oranını sorabilirsiniz.

Diğer Bölümlere Ulaşılabiliyor mu?

Hastanızın mevcut ek klinik sorunları da fizik tedavi merkezi seçiminizi etkileyecektir. Kalp hastalığı, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi ek sorunları olan kişilerin bu hastalıkları ilgilendiren bölümlere kolayca ulaşılabilecek bir merkezde tedavi görmeleri daha iyi olacaktır. İnme, beyin hasarı, omurilik felci hastalarında psikiyatrik sorunlar sıklıkla eşlik edebilir. Gerektiğinde psikiyatri uzmanı ve psikolog ile iletişim sağlanabilmelidir. Hemşire başına düşen hasta sayısı, uzman doktora kolay ulaşılabilirlik gibi parametreler kronik hastalıkları olan ya da ağır nörolojik hasar mevcut kişilerde fark yaratır.

Maliyet

Yataklı fizik tedavi merkezinin maliyeti, sosyal güvenlik kurumu ve özel sağlık sigortaları ile olan anlaşmaları, hastanız için öngörülen tedavi süresi, tedavi merkezinin yeri gibi özellikler da seçim yaparkan önem kazanan konulardır.

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.