Bel veya boyun fıtığına bağlı ağrı şikayeti olan hastalar öncelikli olarak bir fizik tedavi uzmanına başvurmalıdır. Bel fıtığı için de boyun fıtığı için de hastanın durumuna göre uygulanabilecek ameliyatsız birçok tedavi yöntemi vardır. 

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma

09:00 – 18:00

 

TELEFON

Memorial Şişli
+90 212 314 66 66 (Dahili:2415)
Whatsapp
+90 542 215 8080

 

 

ADRES

Piyalepaşa Bulvarı,

No.434385, Şişli, İstanbul

[social_icons type=”normal_social” icon=”fa-facebook” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://www.facebook.com/doktorfizikverehabilitasyon” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-twitter” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://twitter.com/doktor_fizik” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-envelope” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”mailto:[email protected]?Subject=Hello%20again” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-google-plus” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”#” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″]

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tedavisinde öncelikli olarak fıtık oluşturmuş dokunun vücut tarafından eritilmesini sağlamak ve kas spazmının çözülmesi amacıyla terapötik ultrason, elektroterapi ve soft lazer gibi fizik tedavi uygulamaları yapılır. Tabloya eşlik eden sinir sıkışması bulguları ve sinir ağrısı (nöropatik ağrı) var ise özel bir takım ilaçlar kullanılması gerekebilir. Bu ilaçlar nöropatik ağrı ilaçları ve bazı özel ağrı kesiciler olabilir.

 

Bu tedavi yöntemlerine ilaveten bel fıtığı tedavisinde epidural steroid enjeksiyonu, paravertebral kaslara lokal anestezik enjeksiyonu ve kuru iğne; bel bölgesini saran bağ dokuya proloterapi ve cilt altı sinir dokulara uygulanan nöral terapi uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleridir.

 

Spinal dekompresyon tedavisi de bel fıtığı tedavisinde son zamanlarda popüler olmuş halk arasında uzay tedavisi olarak da bilinen ameliyatsız bir fizik tedavi yöntemidir.

 

Manuel terapi veya diğer bir deyişle manüpulasyon tedavisi de bel fıtığına bağlı bel ağrısı tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemidir. Bu konuda tecrübeli fizik tedavi uzmanları tarafından hastalara çeşitli manevralar yapılarak hareketin kısıtlandığı vücut bölgelerinde, eklem ve kas dokularında hareketin tekrar kazanımını ve ağrının azalmasını sağlar.

 

Bel fıtığınına bağlı ağrılarda hangi tedavi yönteminin uygulanacağına dikkatli bir muayene ve gerektiğinde laboratuvar ve radyoloji tetkikleri ile detaylı bir değerlendirme sonrasında fizik tedavi uzmanı karar verir.  Hastalara, erken dönemdeki şiddetli ağrı azalır azalmaz fizik tedavi uzmanı tarafından kendi durumlarına özel egzersiz programı eğitimi verilir ve düzenli yapmaya teşvik edilirler.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”]
Ameliyatsız Fıtık Tedavisi - Bel Fıtığı
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Fizik tedavi, boyun fıtığına neden olan kas spazmının giderilmesi ve dokunun kendini tamiri sürecinde oldukça faydalıdır. Terapötik ultrason, yüzeyel sıcak ve elektroterapi uygulamaları ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

 

Ayrıca paravertebral kaslara ve ağrılı tetik noktalara lokal anestezik ve kuru iğne enjeksiyonları; boyun bölgesini saran bağ dokuya proloterapi, cilt altı sinir dokulara uygulanan nöral terapi, nöral proloterapi ve manuel terapi uygulanabilecek diğer yöntemlerdir.

Kullanılacak tedavi yöntemine muayene, laboratuvar ve radyoloji tetkiklerinden sonra fizik tedavi uzmanı karar verir. Şiddetli ağrılar azaltıldığında hastalar boyun fıtığı için olan egzersizleri yapmaya teşvik edilmelidir.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item vertical_alignment=”middle” horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no”]
Ameliyatsız Fıtık Tedavisi - Boyun Fıtığı Elektroterapi
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]
[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”][blockquote text=”Boyun fıtıklarında basıya uğrayan sinir köküne bağlı olarak kolda ve parmaklarda uyuşma, karıncalanma, elektriklenme, his kaybı gibi duyusal değişiklikler görülebilir.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

BEL FITIĞI AMELİYATSIZ DÜZELİR Mİ?

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”]

Bel fıtığı vakalarının %97’si cerrahiye gerek olmadan ameliyatsız tedavi edilebilir. Akademik araştırmalarda, cerrahi ile tedavi edilen bel fıtığı hastaları ile ameliyatsız bel fıtığı tedavisi gören hastaların 2 yıl sonraki durumları incelendiğinde klinik açıdan herhangi bir fark bulunamamıştır. Bunun sebebi bel fıtığı vakalarının çok büyük bir kısmının enjeksiyon, ilaç, fizik tedavi gibi yöntemlerle tedavi edilebilmesidir. 

 

Eğer hastada azalmayan ciddi ağrı şikayeti varsa; idrar tutamama, kas gücü kaybı, his kaybı yaşanıyorsa bel fıtığı için cerrahi müdahale yapılmalıdır. Bu ameliyatın gerekliliğine fizik tedavi uzmanı doktorlar karar vermelidir.

 

Bel fıtığının neden olduğu ağrının geçmesi fizik tedavi uzmanının yapacağı ağrı tedavisi ve fizik tedavi sonucunda birkaç hafta sürmektedir. Bel fıtığına sebep olan fıtık dokusu iyi bir tedavi ve hastanın yaşam tarzını düzenlemesi sayesinde ortalama 2.5 yılda tamamen iyileşebilir. Gençlerde ise bu süre 6-12 aya kadar, ağrı tedavisi ise 1-2 hafta gibi kısa sürelere inebilmektedir.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]