Kök hücre tedavisi başta diz kireçlenmesi olmak üzere kıkırdak hasarlarında, diz kapağı kıkırdak problemlerinde, iç yan bağ, dış yan bağ, ön ve arka çapraz bağ yırtıklarında, patellofemoral ağrı sendromu, menisküs yırtıkları ve kas-tendon hasarı gibi ağrılı diz durumlarında güvenle uygulanabilir.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma

09:00 – 18:00

 

TELEFON

Memorial Şişli
+90 212 314 66 66 (Dahili:2415)
Whatsapp
+90 542 215 8080

 

 

ADRES

Piyalepaşa Bulvarı,

No.434385, Şişli, İstanbul

[social_icons type=”normal_social” icon=”fa-facebook” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://www.facebook.com/doktorfizikverehabilitasyon” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-twitter” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://twitter.com/doktor_fizik” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-envelope” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”mailto:[email protected]?Subject=Hello%20again” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-google-plus” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”#” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″]

Diz kireçlenmesinde PRP-Kök Hücre Tedavisi

Diz kireçlenmesi olan hastalarda ilaç tedavisi, enjeksiyon ve fizik tedavi yöntemleri etkisiz kaldığında tedavi yöntemi olarak genellikle cerrahi operasyon yöntemleri seçilmektedir. Diz protez ameliyatlarının sıklığı her geçen gün artış göstermektedir. Bu ameliyatlar her ne kadar başarılı bir şekilde uygulanmakta olsa da, hasta için zorlu ve sonrasında iyileşme süreci zaman alan tedavi yöntemleridir. Diz protez ameliyatı sonrasında da tüm hastalar istenilen iyilik düzeyine ulaşamayabilirler. Dolayısı ile tüm ameliyatsız diz tedavisi seçenekleri kullanıldıktan sonra diz protez cerrahisi düşünülmelidir.

Son yıllarda kök hücre tedavisinin diz kireçlenmesi üzerine etkinliğini gösteren birçok bilimsel araştırma sonucu yayınlanmıştır. Bu bilimsel kanıtlar ışığında kök hücre tedavisi diz kireçlenmesinde ameliyatsız bir tedavi yöntemi olarak günümüzde kullanılmaktadır.

 

Günümüzde diz kireçlenmesinde kök hücre tedavisinin en önemli kullanım amacı hasarlanmış, incelmiş kıkırdak dokunun yenilenmesidir. Diz kireçlenmesi tedavisinde uygulanacak kök hücreler bir kaç farklı yolla elde edilebilir. Birinci ve en sık kullanılan yöntemde kişinin kaval kemiği (tibia) veya leğen kemiğinden kemik iliği kökenli kök hücreler alınır. Diğer yöntemde ise göbek bölgesindeki yağlı bölgeden liposuction ile elde edilen yağ dokusu kaynaklı kök hücre elde edilebilir.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”]
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

Elde edilen kök hücreler diz eklemine sıklıkla 2 farklı yöntemle uygulanabilir. Fizik tedavi uzmanları tarafından diz tedavisinde daha sıklıkla tercih edilen yöntem kök hücrelerin doğrudan eklem içine ve eklem çevresindeki hasarlı dokulara proloterapi tekniği ile veya ultrason eşliğinde enjeksiyon yöntemidir. Diğer yöntem ise kök hücrelerin özel laboratuvar ortamlarda çoğaltılarak yine aynı tekniklerle dize ve çevresindeki hasarlı dokulara enjekte edilmesidir.

 

Diz kireçlenmesinde eklem içine  ve hasarlı kıkırdak bölgelerine uygulanan kök hücreler birkaç farklı yol ile iyileştirici etki gösterirler. Bunlardan ilkinde kıkırdak hücrelerine dönüşerek hasarlı bölgede bir tamir dokusu oluşturur ve mevcut bölgedeki iyileştirici mekanizmaları uyararak iyileşmeyi sağlarlar. Diğer etki mekanizmaları ise hasarlı bölgede damar yapılarının kanla dokunun beslenmesini arttıracak şekilde gelişmesi, bağ dokusu yapılarının gelişmesi ve dokunun tüm yapılarının kendi kendine iyileşme mekanizmalarının tetiklenmesi şeklinde özetlenebilir.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item vertical_alignment=”middle” horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no”]
Dizde PRP Kök Hücre Tedavisi - Diz Kireçlenmesi
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]
[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”][blockquote text=”Diz kireçlenmesi, kondromalazi patella (dizde kıkırdak zedelenmesi – incelmesi) tedavisinde ilaç tedavisi ve fizik tedavinin yanı sıra PRP kök hücre enjeksiyonları günümüzde tedavi başarısını arttıran yenilikçi tedavilerdir.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ HANGİ DİZ HASTALIKLARINDA KULLANILIR?

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”]

Kök hücre tedavisi başta diz kireçlenmesi olmak üzere kıkırdak hasarlarında, diz kapağı kıkırdak problemlerinde, iç yan bağ, dış yan bağ, ön çapraz bağ ve arka çapraz bağ yırtıklarında, patellofemoral ağrı sendromu, menisküs yırtıkları ve kas-tendon hasarlarında gibi ağrılı diz durumlarında güvenle kullanılabilir.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]