DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi [email protected] | 0542 215 80 80
 

Düşme ve Denge Tedavisi

Denge bozukluğunun yaşlılık, vertigo, sinir sistemi hastalıkları, yaygın eklem kireçlenmesi, B12 eksikliği gibi pek çok nedeni olabilir. Dengedeki bozulmaya dayalı düşmeler her yaşta olabildiği gibi yaşın ilerlemesiyle görülme sıklığı ve etkilerinin boyutu artar. 

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma

09:00 – 18:00

 

TELEFON

Memorial Şişli
+90 212 314 66 66 (Dahili:2415)
Whatsapp
+90 542 215 8080

 

 

ADRES

Piyalepaşa Bulvarı,

No.434385, Şişli, İstanbul

Denge bozukluğuna veya geçirilmiş düşmeye bağlı oluşan düşme korkusu günlük yaşam ve kendine bakım aktivitelerinde kısıtlılığa, sosyal izolasyona, depresyona ve yaşam kalitesinde bozulmaya kadar ilerleyebilen ciddi durumlara yol açabilir.

Denge bozukluğu ve artmış düşme riski önlem alınmaz ise kalça kırığı ve kafa travması başta olmak üzere birçok istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Kemik erimesi olan hastalarda düz yolda yürürken bile düşme sonucunda el bileği, omurga ve kalça kırıklarına rastlanabilmektedir. Düşme sonrası görülen ölümler azımsanamayacak orandadır. Yaşlılık, beyinciği tutan hastalıklar, görme problemleri, orta kulak iltihabı, vertigo, inme sonrası kısmi felç, multiple skleroz ve parkinson hastalığı, yaygın eklem kireçlenmesi, kalça ve diz protez ameliyatlarının sonrası, uzun dönem hareketsizliğe bağlı kas erimesi ve zayıflığı, kemik erimesi, vitamin B12 eksikliği, sinir hasarı yapmış boyun ve bel fıtıkları gibi durumlar denge kaybına ve düşme riskinde artışa sebep olurlar.

Denge bozukluğu ve düşme riski olan hastaların ev ortamları düzenlenmeli; düşme riskini arttırabilecek halı, kilim, sehpa gibi eşyalar ortadan kaldırmalıdır. Banyoda zemin kaymaz olmalı ve tutamaklar olmalıdır. Özellikle yatak odasının ve koridorların gece lambası ile aydınlatılması gerekmektedir. İhtiyaç halinde yürüme yardımcısı olarak baston ve yürüteç kullanılmalı, ayakkabının kaydırmaz tabanlı olmasına dikkat edilmelidir.

Denge bozukluğu ve düşme, her yaşta olabilen yaşlılıkta artan küçük incinmelerden kırıklara hatta beyin travmasına kadar sonuçlara sebep olabilen bir sağlık sorunudur.

DENGE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Fizik tedavi uzmanları öncelikle denge bozukluğu ve düşme riskinin varlığını bilgisayar destekli sistemler veya denge ile ilgili bazı skalalar kullanarak tespit etmelidir. Denge bozukluğunun şiddeti ve yönünün tespiti ve düşme riskinin değerlendirilmesi sonucunda kas güçlendirme eğitimi, elektrostimülasyon ile kas kuvvetlendirme programları, bilgisayar destekli denge eğitimi, robotik yürüme tedavileri ile hastalar tedavi edilebilmektedir.