DoktorFizik
Instagram
Nörorehabilitasyon ve Ağrı Tedavisi [email protected] | 0542 215 80 80
 

İnme (Felç) Tedavisinde Botoks

İnme – felç tedavisinde botoks tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. İnmeye bağlı olarak gelişen felç dolayısıyla istemsiz aşırı kasılan kasların botoks kullanarak enjeksiyon ile gevşetilmesi amaçlanır.

İnme (felç) geçirenlerde ilerleyen dönemlerde tutulan taraf el - kol ve bacakta istenmeyen kasılmalar ortaya çıkabilir. Bu kasılmalar el kavrama ve açma ile yürüme fonksiyonunu bozabilir.

FELÇ TEDAVİSİNDE BOTOKS NASIL UYGULANIR?

Felçten dolayı hastanın el, kol ve bacak kaslarında istemsiz kasılmalar oluşur. İnmeden kaynaklanan felç sonrası görülen bu duruma spastisite denir. Felç tedavisinde botoks enjeksiyonu sayesinde genellikle uzuvların olağan fonksiyonlarını sekteye uğratan aşırı kasılmaların olduğu kaslar gevşetilerek kontrol altına alınabilir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Felç tedavisinin bir parçası olarak gerektiğinde uygulanan botoks ile hastanın el, kol ve bacaklarını kullanmasında gelişme görülür. Kaslardaki aşırı kasılmaların gevşemesini sağlayan botoks uygulaması  felcin iyileşme döneminde robotik fizik tedavi ile birlikte iyi sonuçlar vermektedir.

 

Felç tedavisinde botoks enjeksiyonu birkaç farklı yöntemle yapılabilir. Muayene ile aşırı kasılmanın olduğu kas saptanarak doğrudan iğne ile kasa enjeksiyon yapılabilir. Bunun yanında daha etkin sonuç almak açısından enjeksiyonun doğru kasın doğru yerine yapılması önemlidir. Bunu sağlamak için EMG veya Ultrason kılavuzluğunda Botoks enjeksiyonu yapılması tedavi etkinliğini artırabilir.

 

Botoks enjeksiyonlarının etkisi 4-6 ay kadar sürer. Botoksun etkisi iyi planlanmış, yoğun ve kapsamlı bir rehabilitasyon süreci ile birleştirilirse felçli hastada kalıcı fonksiyonel kazanımlar elde edilebilir. Botoksun faydalı olduğu durumlarda enjeksiyonlar yaklaşık 6 ayda bir tekrar edilebilir.