Kuru iğne tedavisi (intramusküler stimülasyon tedavisi), kronik kas iskelet sistemi bozukluklarına bağlı ağrı tedavisinde ve fizik tedavi pratiğinde sıklıkla kullanılmaktadır.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma

09:00 – 18:00

 

TELEFON

Memorial Şişli
+90 212 314 66 66 (Dahili:2415)
Whatsapp
+90 542 215 8080

 

 

ADRES

Piyalepaşa Bulvarı,

No.434385, Şişli, İstanbul

[social_icons type=”normal_social” icon=”fa-facebook” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://www.facebook.com/doktorfizikverehabilitasyon” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-twitter” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://twitter.com/doktor_fizik” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-envelope” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”mailto:[email protected]?Subject=Hello%20again” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-google-plus” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”#” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″]

Bu tedavi yönteminde herhangi bir ilaç kullanılmadığı ve enjeksiyon içermediği için kuru iğneleme (dry needling) veya kuru iğne tedavisi olarak adlandırılır. Farklı uzunlukta ve kalınlıktaki çok ince iğnelerin ağrılı ve spazm olan kaslara belirli tekniklerle batırılarak spazmın çözülmesi kuru iğne tedavisinin esasını oluşturur. Böylece bel ve boyun fıtığına bağlı ağrılar giderilebilir ve hastaların büyük kısmında ameliyatsız şekilde tedavi çözümleri sağlanabilir. Etkili bir yöntem olan kuru iğne tedavisi, fizik tedavi uzmanları tarafından kas spazmına bağlı gelişen ağrıları tedavi etmede sıklıkla kullanılır.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”]
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

TETİK NOKTA NEDİR?

İskelet kaslarımızda, daha büyük bir kas kitlesinin içinde gergin ve sıkı hale gelmiş kas bantlarına tetik nokta denir. Halk arasında kulunç olarak da adlandırılır. Tetik noktalar dokunmakla hassastır. Tetik noktaya basınç uygulandığında vücudun başka bir kısmında da ağrı hissedilebilir. Örneğin kürek kemiğinin iç kısmında olan bir tetik noktaya bastırılınca ağrı enseye ve kola da yayılabilir. Tetik noktalar kas ağrılarının önemli bir kısmından sorumludur. Kuru iğneleme tetik nokta tedavisinde başarılı bir tedavi yöntemidir.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item vertical_alignment=”middle” horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no”]
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]
[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”][blockquote text=”Kuru iğne tedavisinde hastaya herhangi bir ilaç uygulanmaz. Dolayısıyla tedavide alerjik reaksiyonlar ve ilaç etkileşimleri görülmemektedir.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

KURU İĞNELEME NASIL YAPILIR?

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”]

Kuru iğne tedavisinde ağrının giderilmesinin yanında asıl hedef, ağrıya neden olan spazm halindeki kısalmış kası düzeltmektir. Birbirinden farklı tedavi yöntemleri olsa da, kuru iğne tedavisi kullanılan iğne bakımından akupunktura benzer. Ancak akupunkturdan farklıdır. Akupunktur eski Çin tıbbına dayanırken kuru iğne tedavisi modern Batı tıbbının bir uygulamasıdır. Bu tedavide seans sayısı fizik tedavi uzmanının muayenesi sonucunda hastalığın şiddetine ve süresine göre değişiklik gösterebilir.

 

Tetik noktalar muayene ile belirlendikten ve gerekli temizlik yapıldıktan sonra iğneler ciltten ilgili kas dokusuna ulaştırılır. İğneler steril ve tek kullanımlıktır. Kuru iğneleme yüzeyel veya derin teknikle yapılabilir. Yüzeyel teknikte iğne sadece cilt altı dokusuna kadar ilerletilir, daha derine inilmez.  Komplike olmayan basit tetik noktalarda bu teknik çoğunlukla yeterli olur. Sinir, damar veya iç organ hasarı riski hemen hemen yoktur.

 

Diğer bir teknik derin kuru iğnelemedir. Bel ya da boyun fıtığına bağlı sinir kökü sıkışması ile tetik noktaların beraber olduğu komplike kas spazmlarının çözülmesinde yararlıdır. Derin kuru iğnelemede kas dokusunun içine girilip daha sonra yavaşça kası saran bağ dokusuna kadar geri çıkma ve tekrar iğneyi kas içine ilerletme şeklindeki dinamik teknik ile lokal kas seğirme cevabı oluşturulur. Bazen de iğne belli bir süre kas içinde olduğu yerde bırakılır (statik teknik). İğne bekleme süresi boyunca yumuşak dokularda çekme oluşturmak için birkaç kez döndürülebilir. Böylece miyofasiyal tetik noktalar, kas ve bağ dokusu uyarılır (stimüle edilir). İğnelerin cilt altı veya kas dokusunda bırakılma süresi ortalama 10-30 dakikadır. Bir kuru iğneleme seansında etkilenen kas dokusuna göre onlarca iğne kullanılabilir. Tedavi haftada 1-2 seans olacak şekilde ortalama 3-6 seans sürer ve bazen tek seansta bile olumlu etkiler hissedilir.

 

 

KURU İĞNE TEDAVİSİ HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

 

 

Kulunç hastalığı olarak da bilinen myofasiyal ağrı sendromunda kullanılan kuru iğneleme, kas spazmı nedenli baş, boyun, sırt ve bel ağrılarında, duruş bozukluğuna bağlı ağrılarda da sıklıkla kullanılır. Bel fıtığı ve boyun fıtığı hastalarında da ağrının spazm kaynaklı bileşenini çözerek uygulanan temel tedavilere destek sağlar. Kuru iğne tedavisine ek olarak fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları iyileşme şansını artırmaktadır.

 

KURU İĞNELEME KİMLERE YAPILMAZ?

 

İğne korkusu olan veya bu tedaviyi istemeyen kişilere uygulanmaz. Kan sulandırıcı (antikoagülan) ilaç kullananlarda ve kanama bozukluğu olan (hemofili gibi) hastalarda derin teknikle kuru iğneleme yapılmaz. Lenfödemli hastalarda (kanser tedavisi nedeniyle lenf bezleri alınmış ve bu nedenle kol veya bacakları ödemli hastalar) ödemli uzuvlara yapılmaz.

 

KURU İĞNELEMENİN RİSKLERİ NELERDİR?

 

Herhangi bir ilaç verilmediği için ilaç yan etkisi görülmez. Ancak özellikle derin teknikle yapılan kuru iğnelemede akciğer zarı (plevra) veya akciğer zedelenmesi, kan damarı, sinir zedelenmesi gibi riskler az da olsa vardır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimleri iyi anatomi bilgisine sahip olduğu için uzman ellerle yapılan kuru iğnelemede bu tür zedelenme riskleri sıfıra yakındır.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]
[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]