Fizik tedavi ve rehabilitasyon branşının nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu ile ilgilenen dalına NöroRehabilitasyonNörolojik Rehabilitasyon denir. 

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma

09:00 – 18:00

 

TELEFON

Memorial Şişli
+90 212 314 66 66 (Dahili:2415)
Whatsapp
+90 542 215 8080

 

 

ADRES

Piyalepaşa Bulvarı,

No.434385, Şişli, İstanbul

[social_icons type=”normal_social” icon=”fa-facebook” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://www.facebook.com/doktorfizikverehabilitasyon” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-twitter” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://twitter.com/doktor_fizik” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-envelope” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”mailto:[email protected]?Subject=Hello%20again” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-google-plus” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”#” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″]

Nörolojik hastalıkların tanı ve akut medikal tedavisi planlandıktan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Hastanın kaybettiği fonksiyonunu kazanmak veya mevcut fonksiyonlarını korumak amacıyla nörorehabilitasyon programına alınması gerekebilir.  Burada amaç  kaybedilen işlevselliği ve bilişsel yetileri yeniden kazanmaktır.

Tüm fiziksel ve psikolojik etkenler göz önünde bulundurularak bütünsel bir yaklaşımla hastanın yaşadığı problemlere yönelik özel tedavi yöntemleri uygulanır.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”]
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

Nörorehabilitasyon, fizik tedavi ve rehabilitasyon branşında çok önemli bir yer tutar. Nörolojik hastalıkların çoğunda başlangıçta hastalığı kontrol altına almak veya tedavi etmek için ilaç tedavisi yapılır. Ancak hastaların önemli bir bölümünde eşlik eden yürüme kaybı, denge bozukluğu, el kol kullanım problemleri, ağrı, titreme gibi fonksiyon kayıpları ilaç tedavisine yeterli düzeyde cevap vermez. Bu nörolojik hastalıklarda kişinin günlük yaşam aktivitelerini bağımsız ve ağrısız bir şekilde yapabilmesi için kapsamlı bir nörorehabilitasyon programına alınması gerekir.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item vertical_alignment=”middle” horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no”]
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]
[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”][blockquote text=”Sinir sistemini ilgilendiren fonksiyonel kayıp ve ağrı yapan tüm nörolojik hastalıklar fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlık alanının NöroRehabilitasyon uygulamalarından fayda sağlar.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

NÖROREHABİLİTASYON NEDİR?

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”]

Beyin kanaması veya damar tıkanıklığına bağlı inme ve felç tabloları, travmatik beyin ödemi ve hasarı, kalp durmasına bağlı kan gitmemesi sonucu beyin ödemi ve beyin hasarı, beyin tümörü nedeni ile beyin hasarına bağlı fonksiyon problemleri, kaza veya tümöre bağlı omurilik hasarı tablolarında acil tıbbi ve/veya cerrahi müdahale yapıldıktan sonra hızlıca nörorehabilitasyon uygulamalarına başlanmalıdır. Bu gibi durumlarda sıklıkla yürüme güçlüğü, el kol kullanım zafiyeti, oturma- denge zafiyeti, konuşma – anlama bozukluğu, yutma güçlüğü gibi problemler ile karşılaşılabilir.

Hastaların önemli bir kısmında erken dönemde solunumu emniyete almak veya gerekli girişimleri yapabilmek için trakeostomi açılması gerekmiş olabilir. Bu nedenle hastalarda uygun bir solunum rehabilitasyonu ve uygun bir şekilde trakeostominin çıkartılması önemlidir.  Bu süreçte hastanın yutma değerlendirmesi için uygun yutma testi ve sonrasında yutma rehabilitasyonu yapılması gerekebilir. 

 

NöroRehabilitasyon; robotik fizik tedavi, yerçekimsiz yürüme eğitimi, bilgisayarlı ve sanal gerçeklik destekli denge ve yürüme eğitimi, elektroterapi, özel nörofizyolojik egzersiz programı, manuel terapi, medikal masaj gibi pek çok tedavi yöntemi kullanılarak yapılır. Bu süreçte hem fizyolojik hem psikolojik açıdan hastanın ruh halinin iyi olması rehabilitasyon için önemli bir etkendir. Dolayısıyla hastanın motivasyonunu yüksek tutacak ve ilerlemeyi hissettirecek uygulamalar yapılması gerekir. Gerektiğinde hastaya psikiyatri konsültasyonu veya psikoterapi desteği sağlanabilmelidir. 

 

Sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik teknolojisinden faydalanan cihazların kullanıldığı robotik fizik tedavi laboratuvarlarımız; el -kol rehabilitasyonu, yürüme rehabilitasyonu ve denge tedavisi üzerine hizmet vermektedir.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

NÖROREHABİLİTASYON UYGULANABİLECEK HASTALIKLAR

 • İnme- Felç Tedavisi
  • Beyin Kanaması- İnme/felç
  • Beyin Damar tıkanıklığı - İnme/felç
  • Beyine Pıhtı Atması - İnme/felç
 • Beyin Hasarı- Beyin Ödemi - Felç
 • Omurilik Hasarı
 • Parkinson Hastalığı
 • MS Hastalığı
 • Alzheimer Hastalığı
 • Guillain Barre Hastalığı
 • Polinöropati (Sinir ucu iltihabı)
 • Sinir Sıkışması ve Hasarları
 • Brakial Pleksus Lezyonu