Proloterapi kasların kemiğe yapışmasını sağlayan tendon yapılarında veya eklemlerin sağlamlığını sağlayan ligamanlarda aşınma, zedelenme, gevşeme ve kısmi yırtılma olduğu durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma

09:00 – 18:00

 

TELEFON

+90 542 215 8080

 

ADRES

Piyalepaşa Bulvarı,

No.434385, Şişli, İstanbul

[social_icons type=”normal_social” icon=”fa-facebook” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://www.facebook.com/doktorfizikverehabilitasyon” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-twitter” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://twitter.com/doktor_fizik” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-envelope” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”mailto:[email protected]?Subject=Hello%20again” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-google-plus” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”#” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″]

Proloterapi proliferasyon kelimesinden türemiş olup ‘’yenilenme tedavisi’’ olarak açıklanabilir. Proloterapi proliferatif ve irritan solüsyonların hasarlanmış bağ dokunun kemiğe yapışma noktasına belirli bir teknik ile uygulanması esasına dayanır. Uygulanan bu enjeksiyon yöntemi ile bozulmuş dokuların sağlamlaştırılması yoluyla ağrının azaltılması hedeflenir. Proloterapide sıklıkla hipertonik dekstroz (şekerli serum) ve lidokain (lokal anestezik) karışımı kullanılır.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”]
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

Proloterapide uygulanan solüsyon uygulama yerinde inflamatuar bir süreç oluşturarak vücudun iyileştirici hücrelerini hasarlı dokuya toplar. Bu yenilenme süreci yaklaşık 2-3 hafta sürer ve bu süre sonunda hastada klinik düzelmeler başlar. Proloterapi hastalığa ve şiddetine göre 2-3 hafta aralarla yapılır ve 3-6 seans uygulanabilir.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item vertical_alignment=”middle” horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no”]
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]
[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”][blockquote text=”Proloterapinin en önemli avantajı vücudun doğal iyileşme mekanizmalarını tetikleyerek iyileşme sağlamasıdır.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

PROLOTERAPİ HANGİ HASTALIKLARDA UYGULANABİLİR?

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”]

Proloterapi kronik ağrılarda tercih edilir. Bel fıtığı, boyun fıtığı, eklem kireçlenmeleri, tendinit gibi durumlarda ağrı çoğu zaman bağların gevşekliğine ve buna bağlı gelişen kas spazmı nedeniyle oluşur. Eğer bağlardaki bu gevşeklik tedavi edilmezse eklemlerin stabilitesi bozulur ve kas spazmı sürekli hale gelerek ağrı kronikleşir.

 

Proloterapi mantığında temel problem eklem çevresindeki tendon ve ligaman gibi bağların gevşekliğidir ve bu gevşeklik tedavi edilmeden tam bir iyileşme sağlanamaz. Eklem kireçlenmelerinde, bel ve boyun fıtığında, tenisçi ve golfçü dirseğinde, topuk dikeninde, spor yaralanmalarında ve kronik boyun ve bel ağrılarında bu konuda deneyimli fizik tedavi uzmanları tarafından uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

 

Proloterapide Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Uygulama sonrası birkaç gün ağrıda artış olabilir. Bu tedavi yöntemi süresince tedavinin daha etkili olması açısından uygulamadan sonra ödem giderici ilaçların kullanılmaması önemlidir. İşlem öncesi ve sonrasında bol su içme tedavinin etkinliğini artırır. Proloterapinin uygulanabilmesi için hastanın kan sulandırıcı ilaçlar almıyor ve uygulama yerinde infeksiyon olmaması gerekir. Yine bu tedavi sonrası da olmazsa olmaz tedavi yöntemi fizik tedavi uzmanı tarafından planlanacak egzersizlerdir.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]