PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz pıhtılaşma hücrelerinden elde edilen serumun vücudun çeşitli hasarlı bölgelerine enjeksiyon yoluyla uygulanarak dokularda bir iyileşme, yenilenme yani rejenerasyon sağlayan bir tedavi yöntemidir. 

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma

09:00 – 18:00

 

TELEFON

Memorial Şişli
+90 212 314 66 66 (Dahili:2415)
Whatsapp
+90 542 215 8080

 

 

ADRES

Piyalepaşa Bulvarı,

No.434385, Şişli, İstanbul

[social_icons type=”normal_social” icon=”fa-facebook” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://www.facebook.com/doktorfizikverehabilitasyon” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-twitter” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”https://twitter.com/doktor_fizik” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-envelope” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”mailto:[email protected]?Subject=Hello%20again” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″][social_icons type=”normal_social” icon=”fa-google-plus” use_custom_size=”no” size=”fa-lg” link=”#” target=”_blank” icon_color=”#fc634a” icon_hover_color=”#2d2e48″]
[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no”]
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

PRP tedavisinde esas olarak kullanılan hücre pıhtılaşma hücreleridir. Pıhtılaşma hücreleri kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücreler olarak bilinirler fakat bu hücreler aynı zamanda vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve iyileşmesini sağlayan büyüme faktörlerinden de zengin hücrelerdir.

 

Vücudumuzda herhangi bir hasar oluştuğunda bu hücreler hasarlı dokuda toplanarak iyileşmeye katkıda bulunurlar. PRP tedavisindeki esas hedef ise; hastadan alınan kanın çeşitli işlemlerden geçirilerek pıhtılaşma hücrelerinden zengin plazmanın doğrudan hasarlı vücut bölgesine uygulanarak iyileşmenin daha hızlı ve daha kalıcı olmasını sağlamaktır. Bu tedavi yöntemi fizik tedavi uzmanları tarafından sıklıkla uygulanmaktadır.

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item vertical_alignment=”middle” horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no”]
[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]
[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column” custom_class=”quote-custom”][qode_elements_holder_item vertical_alignment=”middle” horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no”][blockquote text=”PRP tedavisi günümüzde fizik tedavi uzmanları tarafından çeşitli kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.” show_quote_icon=”yes” width=”100%” quote_icon_color=”#fc634a”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]

PRP TEDAVİSİ VE UYGULAMA ALANLARI

[qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”page-exp”]

Trombositlerin kanın pıhtılaşması ile ilgili işlevlerinin yanında, doku hasarlarında iyileşmeyi sağlayıcı etkileri de vardır ve PRP sıvısında bol miktarda bulunan trombositlerin içerisinde doku iyileştirici faktörler bulunmaktadır.

 

PRP tedavisiyle bu doku iyileştirici faktörlerin, hasarlı dokuya enjeksiyon yoluyla uygulanmasıyla vücudun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olarak iyileşmenin sağlanması ve hastaların şikayetlerinin düzelmesi amaçlanmaktadır. PRP tedavisi günümüzde fizik tedavi uzmanları tarafından ameliyatsız ve yenilikçi rejeneratif bir tedavi yöntemidir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

PRP tedavisinde seçilecek hazırlama yönteminin kalitesi ve uygulama tekniği tedavinin başarısını etkileyen temel unsurlar arasında yer almaktadır. Diz tedavisinde elde edilen serumdaki trombositlerin parçalanarak içindeki doku iyileştirici hormon ve sitokinlerin uygun bir yöntemle aktive edilmesi, PRP tedavisinin başarısını önemli oranda artırmaktadır.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]